لطفا چند لحظه صبر نمائید
پاسخ به سوال های رایجی که ممکن در ارتباط با آبیاری گیاهان برایتان پیش آمده باشد

طرز صحیح آبیاری گیاهان به چه صورت است؟ 

 

پاسخ به سوال های رایجی که ممکن در ارتباط با آبیاری گیاهان برایتان پیش آمده باشد؛

طرز صحیح آبیاری گیاهان به چه صورت است؟ 

عمق آبیاری و اهمیت آن

عمدتا برای بیشتر گیاهان، بهتر است آبیاری را با سرعت کم و تا زمانی که آب از سوراخ انتهای گلدان خارج شود، ادامه دهید. با اینکار از رسیدن آب به انتهای گلدان و انتهایی ترین جایی که احتمال می دهیم ریشه ممکن است رشد کرده باشد اطمینان پیدا می کنیم. بعلاوه این کار باعث می‌شود که ریشه گیاه هم به سمت پایین رشد کند. با خروج آب از انتهای گلدان شما از وجود سوراخ در انتهای گلدان نیز مطمئن خواهید شد. اگر متوجه شدید آبی از گلدان خارج نمی شود، باید چک کنید چرا که ممکن است راه سوراخ توسط شن ها و… مسدود شده باشد.

 

نکته مهم

پس از خروج آب اضافه از گلدان، حتما زیرگلدانی را تخلیه کنید؛ چرا که تجمع آب، مانع تنفس ریشه خواهد شد.
 

 

چگونه نیاز گیاه خود را به خاک تشخیص دهیم؟

بررسی رطوبت خاک گلدان

اگرچه سطح خاک ممکن است به نظر خشک و بی آب باشد، اما لایه های زیرین آن ممکن است هنوز مرطوب باشند. بنابرین به این ترتیب عمل کنید و انگشت خود را به اندازه ی دوبند انگشت در خاک فروببرید، اگر با انگشتتان احساس خشکی کردید، زمان آبیاری فرارسیده است. با تکرار این عمل طی چند دوره میتوانید برنامه آبیاری گیاهتان را با توجه به محیط زندگی خودتان و شرایط دما، نور و میزان رطوبت محیط به دست بیاورید.

 

چه موقعی از روز باید به گل ها آب داد؟

ریشه ی گیاهان، صبح ها و شب ها بیشترین جذب آب را دارند و کمترین مقدار آن هنگام ظهر است و بهترین زمان آبیاری، صبح ها قبل از رسیدن اشعه های خورشید به گیاه است.

 

آبیاری گیاهان در شب

آبیاری شب هنگام گیاه نمی تواند ایده ی مناسبی باشد چرا که به دلیل کمبود میزان کم تبخیر در طول شب، آب بر روی برگ های گیاه و اطراف ساقه‌ها می‌نشیند که این‌ خود گیاه را بیشتر در معرض انواع بیماری های قارچی از جمله کپک پودری قرار می دهد.
 

 

آیا با سرد شدن هوا، شیوه آبیاری گیاه نیز تغییر می‌کند ؟
 

در فصل پاییز که و به خصوص در فصل زمستان که هوا به مرور سرد تر خواهد شد، اکثر گیاهان به اصطلاح به خواب می‌روند. در این زمان گیاهان کمترین میزان رشد را داشته و سوخت و ساز گیاه نیز کاهش می‌یابد. به دنبال آن میزان تبخیر برای گیاهان نیز کاهش پیدا خواهد کرد. در نتیجه باید میزان آبیاری را کاهش داده و فواصل بین دو آبیاری را افزایش دهید.

شایان ذکر است که در این مورد نیز باید در ابتدا و قبل از آبیاری، سطح خاک را با دست لمس کنید که خاک تقریبا رطوبت خود را از دست داده باشد؛ چرا که آبیاری زیاد، منجر به غرقاب شدن خاک و پوسیده شدن ریشه و در نهایت، مرگ گیاه می شود.

 

 آب را به روی کدام قسمت از گیاه بریزیم؟
 

گیاهانی که در معرض نور خورشید قرار دارند، با ریختن آب بر روی برگ هایشان، دچار آفتاب سوختگی خواهند شد چرا که قطرات آب میتوانند مانند ذره بین های کوچک عمل کنند و گیاه شما را بسوزانند. علاوه بر این، برگ های خیس می توانند منجر به افزایش احتمال قارچ و سایر بیماری ها شوند. 
مقایسه 0 انصراف