لطفا چند لحظه صبر نمائید
گیاهان زینتی

آشنایی با گیاه فیکوس آفریقایی (لیراتا)

آنچه که در هنگام دیدن گلدان لیراتا توجه همگان را جلب می کند، برگ های پهن با رگبرگ های روشن و خاص آن است. فیکوس آفریقایی همانطور که از نامش پیداست بومی مناطق جنوبی آفریقاست. شکل قرار گیری این برگ های پنج ضلعی و حالت چرم گونه آن از این گیاه یک گلدان لاکچری و خاص ساخته است. شما هیچگاه از پرورش فیکوس آفریقایی خسته نمی شوید و زیبایی آن برایتان تکراری نمی شود. چرا که نگهداری از آن ساده است و برگ های زینتی آن نیز چشم انداز زیبایی ایجاد می کند.
 


عرض برگ ها در اغلب مواقع تا 30 الی 50 سانتی متر رشد می کند. بنابراین اگر یک گوشه از منزل شما خالی و پرت باقی مانده، از برگ های شاداب لیراتا دعوت کنید تا آن را به بهترین شکل ممکن زینت دهند. جالب است بدانید که فیکوس آفریقایی در زادگاه اصلی خود تا 12 متر رشد می کند. اما رشد آن در محیط منزل و اداره کند تر است و نهایتاً به 2 متر می رسد.
این گیاه زیبا با برگ های پهن و ویولن مانند خود شناخته می شود. جذابیت و زیبایی برگ های شاداب و چرمی لیراتا در کنار حالت موجی شکل در حاشیه آن موجب شده تا از این گیاه به عنوان یک عنصر دکوراتیو سبز استفاده شود. اگر تصمیم دارید گلدان آپارتمانی خود را به یک المان دکوری تبدیل کنید و آن را با دکوراسیون داخلی منزل خود تلفیق دهید، لیراتا بهترین گزینه برای شما خواهد بود.


 
مزایای گیاه لیراتا
تحقیقات نشان می دهد که وجود اینگونه گیاهان در محیط منزل، خطر ابتلا به سرماخوردگی و آلرژی را نیز کاهش می دهد. در کنار تمام این ویژگی های مثبت و موثر، لیراتا مقاوم و کم توقع نیز هست. این بدین معناست که حساسیت شدیدی به محیط پیرامون و نحوه نگهداری ندارد.

 


خاصیت تصفیه کنندگی هوا، از دیگر دلایل محبوبیت فیکوس آفریقایی است. قرارگیری این گیاه بلند قامت در محیط های اداری و تجاری، علاوه بر ایجاد چشم انداز طبیعی، موجب تصفیه هوای پیرامون نیز می شود. خاصیت کنترل و افزایش رطوبت نسبی هوا نیز در این گیاه خواستنی وجود دارد.
مقایسه 0 انصراف