لطفا چند لحظه صبر نمائید
موسیقی و گیاهان

آیا بجز کودها و مواد شیمیایی روش دیگری نیز برای افزایس رشد و گلدهی گیاهان وجود دارد؟


آیا بجز کودها و مواد شیمیایی روش دیگری نیز برای افزایس رشد و گلدهی گیاهان وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تحقیقات مختلفی وجود دارد که نشان می‌دهد موسیقی تاثیری مثبت در رشد و سلامت گیاه دارد. در سال 1962 گیاه‌شناسی هندی آزمایش‌های مختلفی را برای بررسی رابطه موسیقی و گیاهان انجام داد. او متوجه شد زمانی که گیاهان در معرض موسیقی قرار می‌گیرند 20% بیشتر رشد می‌کنند. او همین آزمایشات را با محصولات کشاورزی مانند بادام زمینی، برنج و تنباکو انجام داد و موسیقی را با اسپیکرهای بزرگ در مزرعه پخش کرد و باز هم به نتایجی مشابه رسید.

گلخانه‌ای در کلرودا نیز گیاهان مختلفی را با موسیقی‌های سبک‌های مختلف امتحان کرد و متوجه شد گیاهانی که در معرض موسیقی راک قرار می‌گیرند به سرعت خراب می‌شوند و در عرض چند هفته می‌میرند اما گیاهانی که در معرض موسیقی کلاسیک هستند شاداب‌تر می‌مانند.
محققی در ایلینوی به این نتایج مشکوک بود. به همین خاطر آزمایش خود را با گلخانه‌های کنترل شده آغاز کرد و برخلاف انتظارش متوجه شد که گیاهانی مانند سویا یا ذرت وقتی در معرض موسیقی قرار داشتند عملکرد بهتری را از خود ارائه دادند. از سوی دیگر محققان دانشگاهی در کانادا دریافتند که بازده برداشت گندم زمانی که در معرض ارتعاشاتی با فرکانس بالا قرار می‌گیرد دو برابر می‌شود.
 

این فرضیه که گیاهان می‌توانند صداها را تشخیص دهند در سال 2017 توسط دانشگاه استرالیای شرقی تقویت شد. آن‌ها دریافتند که گیاهان می‌توانند صدای ارتعاشات جریان آب را درون لوله‌ها یا خاک حس کنند و ریشه‌های خود را به آن سمت هدایت کنند. بنابراین چیزی که بر روی رشد گیاهان تاثیر می‌گذارد آوای موسیقی نیست بلکه ارتعاشاتی است از موسیقی به سمت گیاه می‌رسد. به زبان ساده این ارتعاشات باعث حرکت در سلول‌های گیاه می‌شود که گیاه را وادار به تولید مواد مغذی بیشتر می‌کنند.

همچنین طی آزمایش‌های گوناگون صورت گرفته مشخص شد که گیاهان همانند انسان دارای احساس می باشند. به عبارت دیگر مشخص شد، موسیقی بر پدیده‌های فزیولوژیکی چون جوانه زنی، رشد و نمو، فتوسنتز، زمان، میزان گل دهی و عملکرد گیاه تاثیر بسیار مثبتی داشته. که خود این تاثیرات نیز به گونه گیاه و نوع موسیقی بستگی دارد. همچنین در تحقیقاتی دیگر به این نتایج جالب دست یافتند که هر صدایی در محیط رشد گیاه می‌تواند باعث تحریک رشد گیاهان شود. که این نتایج به این معنا است علاوه بر نقش موثر موسیقی بر رشد گیاهان، اصوات دیگر محیطی نیز می‌توانند اثراتی مشابه موسیقی بر افزایش رشد و عملکرد گیاهان داشته‌باشند.
 

در نتیجه گیاهان بین موسیقی و سایر صداها تمایز قائل نیستند. البته در سوی دیگر این ماجرا محققان دانشگاه کالیفرنیا می‌گویند که نمی‌توان به این راحتی درباره تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان تصمیم گرفت و باید در آزمایشات، تمام عوامل دیگر مانند خاک، نور یا آب را نیز به دقت کنترل کرد اما نکته جالبی که این محققان به آن اشاره می‌کنند این است که گیاهانی که در معرض موسیقی قرار دارند رشد بهتری دارند زیرا صاحبان آن‌ها بیشتر به آن‌ها اهمیت می‌دهند و توجه بیشتری را دریافت می‌کنند.
 
مقایسه 0 انصراف