لطفا چند لحظه صبر نمائید

آیا خاک واقعا زنده است؟

خاک (به انگلیسی: Soil) مخلوطی از مواد معدنی، مواد آلی، گازها، مایعات و ارگانیسم‌ها است که در کنار هم حیات را امکان‌پذیر کرده‌اند. دانشمندان خاک را رابط بین جهان زنده و جهان غیر زنده می دانند. خاک ها مخلوطی از مواد معدنی و آلی هستند که از تجزیه و تخریب سنگ ها در نتیجهٔ هوازدگی به وجود می آیند. خاک ها انواع گوناگونی دارند و در نقاط مخلف یافت می شوند. گیاهان و برخی از جانوران برای ادامه حیات و زندگی خود به خاک نیاز دارند. بعضی از خاک ها قادر هستند در خود آب بیشتری نگهداری کنند. برخی از خاک ها نرم و برخی از خاک ها سفت هستند، آب، خاک های نرم را بیشتر از خاک های سفت با خود می شوید و می برد. بدنه خاکی کره زمین که پدوسفر خوانده می‌شود، محیطی برای رشد گیاهان، جمع‌آوری، تأمین و تصفیه آب نیز می باشد که علاوه بر آن اصلاح کننده دمای هوا بوده و زیستگاه ارگانیسم‌ها نیز می باشد‌. خاک از سه لایه تشکیل شده که شامل خاک سطحی؛ رِگولیت (سنگ پوشه)؛ C ساپرولیت (پوده سنگ)؛ و آخرین لایه سنگ بستر است.

 


 
طریقه تشکیل خاک
خاک ابتدا به کندی به صورت سنگ تشکیل می‌شود و بعد بر اثر فرسایش و قرار گرفتن در نزدیکی سطح زمین به صورت ذرات ریز (ماده منشأ) در می‌آید. مواد آلی هم با مواد غیر آلی (ذرات سنگ، مواد معدنی و آب) مخلوط می‌شوند تا خاک تشکیل شود.
تقریبا زندگی همه ی جانداران به خاک بستگی دارد. خاک برای کشاورزی لازم است، بدون وجود خاک که لازمه ی رشد غذا، میوه و گیاهان است، زندگی انسان و بسیاری از موجودات دیگر ناممکن به نظر می رسد. اکنون می خواهیم بدانیم این خاک زندگی بخش چگونه تشکیل می شود؟
خاک در نتیجه تخریب و خرد شدن سنگ ها به وجود می آید. فرآیند خرد شدن سنگ ها سالیان دراز به طول می انجامد. این زمان حدود 100 تا 1000 سال زمان برای تشکیل یک سانتی متر خاک متغیر است. در حقیقت خاک محصول نهایی هوازدگی و نتیجه تخریب فیزیکی و شیمیایی سنگ ها است.

 


 
 نتیجه
خاک موجودی زنده است که ترکیبی از سلولی هلی زنده در بستری از مواد آلی و معدنی است‌. خاک زنده بودنش را مدیون موجودات درون خاک است. ویژگی های موجود زنده؛
تنفس و جذب اکسیژن و دفع CO2
تغییر با زمان(پیدایش، تحول و تکامل)
حرکت
خستگی و فرسودگی
تولید گرما
توان ترمیم پذیری
مقایسه 0 انصراف