لطفا چند لحظه صبر نمائید

آیا کوکوپیت همواره مفید است؟ ​​​​​​​


معایب کوکوپیت؛

هر بستر کشتی محدودیت‌های خود را دارد و برای اطمینان از تولید بهترین محصول باید بدانید که کوکوپیت علاوه بر مزایای که دارد معایبی نیز به همراه دارد که شامل موارد زیر است؛

۱.قیمت بالا
کوکو پیت ماده گران قیمتی است که در کشور ما بیشتر واردات آن وجود دارد. و از این رو هزینه اولیه زیادی را برای گلخانه‌داران به همراه خواهد داشت.
 

۲. کمبود مواد غذایی
یکی از مهمترین معایب کوکوپیت کمبود عناصر غذایی موجود در آن است. بنابراین در صورت استفاده از این بستر به تنهایی لازم است تا از محلو‌های غذایی و کود مایع برای تغذیه گیاهان استفاده کرد. همچنین توانایی دوباره خیس شدن و خصوصیت زهکشی سریع کوکوپیت باعث کاهش و هدرفت عناصر غذایی از طریق آبشویی می‌شود.

۳. احتمال وجود نمک در کوکوپیت
بررسی کنید بستر کوکوپیتی که انتخاب می‌کنید چگونه تولیدشده است. اگر پوست نارگیل‌ها در آب‌شور خیسانده شده است مطمئن شوید توسط تولیدکننده با آب تازه شستشو شده باشد یا خودتان این کار را انجام دهید.

۴. پاک‌سازی با مواد شیمیایی
در پایان فرآیند خشک‌کردن، بسته‌های الیاف نارگیل با مواد شیمیایی پاک‌سازی می‌شوند تا از رشد عوامل بیماری‌زا در آنها جلوگیری شود. اطلاع از چگونگی این کار کمک می‌کند تا محصولتان را کنترل کنید، چون باقیمانده‌ی مواد شیمیایی ممکن است رشد گیاه را تحت تأثیر قرار دهد. برای اطلاعات بیشتر برچسب تولیدکننده را مطالعه کرده یا به وب‌سایت آن مراجعه کنید.

۵.احتمال محبوس شدن کلسیم، منیزیم و آهن
بستر کوکوپیت به دلیل تبادل یونی بالایی که دارد مواد مغذی (کود) موردنیاز را در مواقع نیاز ذخیره یا آزاد می‌کند، اما امکان نگه‌داشتن کلسیم، منیزیم و آهن در آن وجود دارد؛ یعنی باید از مواد غذایی مخصوص این بستر استفاده کنید تا برای داشتن محصولی سالم سطح کلسیم، منیزیم و آهن را افزایش دهید.

 

توصیه در مورد استفاده از کوکوپیت:

توجه داشته باشید، متخصصان علم کشاورزی توصیه می‌کنند استفاده از کوکوپیت به تنهایی به عنوان بستر کاشت مناسب نیست و بهتر است در ترکیب با دیگر بستر‌ها استفاده شود. ترکیب رایج برای استفاده در بستر گیاهان خانگی و زینتی معمولا نسبت ۵۰ درصد کوکوپیت + ۴۰ درصد پیت ماس + ۱۰ درصد پرلیت است.
 
مقایسه 0 انصراف