لطفا چند لحظه صبر نمائید

اشتباهات رایج در کوددهی 


مدیریت صحیح کود کار ساده‌ای نیست. کشاورزان به‌راحتی مرتکب اشتباه می‌شوند که می‌تواند به طور جدی به محصول آن‌ها صدمه بزند. یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که تولیدات کشاورزی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مدیریت صحیح کوددهی و تغذیه گیاهی است. در صورتی که این بخش بصورت اصولی مدیریت نشود، شاهد کاهش تولید خواهیم بود. گیاهان برای اینکه بتوانند به خوبی رشد کنند نیاز به تغذیه‌ای متعادل دارند که شامل حداقل ۱۳ ماده مغذی ضروری در مقادیر مختلف است.

اگر چه نیتروژن (ازت)، فسفر (فسفات) و پتاسیم (پتاس) سه ماده مغذی اصلی هستند و در مقادیر بالایی توسط گیاه مصرف می‌شوند، کمبود یکی از عناصر ثانویه (گوگرد، کلسیم و منیزیم) یا حتی یکی از ریزمغذی‌ها (آهن، منگنز، روی، بور، مس و مولیبدن) می‌تواند میزان بازدهی محصول را به شدت محدود کند.
 

اشتباهات رایج
  • استفاده متوالی از NPK توجه شده و نادبده گرفتن سایر مواد مغذی مهم
  • توجه عمده به عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم (NPK) و صرف نظر از سایر عناصر غذایی 
  • عدم نمونه‌برداری از آب، خاک و گیاه برای آنالیز (آزمایشات آب و خاک)
  • استفاده بیش‌از حد کودها
  • مصرف کودها در زمان نامناسب
  • استفاده از یک نسخه ثابت در کوددهی 
میزان کافی در محصول عدم آزمایش خاک، گیاه و آب زمان‌بندی اشتباه استفاده بیش از حد از کود استفاده از یک «فرمول» ثابت   جمع بندی استفاده نادرست از کود یک اشتباه جهانی و رایج است. عبارت «هرچه بیشتر، بهتر» یک باور غلط درباره کوددهی است.
 بسیاری از کشاورزان خاک و گیاهان خود را هیچ وقت آزمایش نمی‌کنند یا فقط گاه‌گاهی این کار را انجام می‌دهند. عدم آزمایش خاک، گیاه و آب مثل رانندگی بدون نگاه کردن به جاده است.
بدون آزمایش شما نمی‌توانید تشخیص بدهید که چقدر کود باید استفاده شود. به علاوه، اگر این آزمایش‌ها به موقع انجام نشوند کمبودهای تغذیه‌ای ممکن است خیلی دیر کشف شوند یعنی زمانی که اصلاح آن‌ها عملاً غیرممکن است. استفاده از میزان صحیح کود کافی نیست. عدم استفاده از میزان مناسب کود در زمان مناسب اشتباه رایجی است که منجر به از دست رفتن محصول می‌شود.
گیاهان در مراحل مختلف رشد، مقادیر و نسبت‌های مختلفی از مواد مغذی را جذب می‌کنند. هر ماده مغذی دارای منحنی جذب منحصر به خود است. مواد مغذی مناسب هر گیاه را با توجه به نیازهای خاص آن گیاه در هر مرحله از رشدش و در زمان مناسب در اختیار آن‌ قرار دهید.

به طور خلاصه، مدیریت صحیح کوددهی یک رویه اساسی در کشاورزی است. با توجه به اینکه کودها مسئول ۷۰٪ از بازدهی محصول هستند بهتر است هرچه زودتر به بهینه‌سازی کود دهی پرداخته شود.
مقایسه 0 انصراف