لطفا چند لحظه صبر نمائید

اصول کوددهی به گیاهان آپارتمانی

به منظور تامین مناسب مواد مورد نیاز، همه گیاهان برای رشد مناسب نیازمند خاک غنی. گاها مواد مغذی خاک گلدان خصوصا گیاهان پررشد کافی نیست. لذا می‌توان با کود این کمبود را جبران کرد. در مقابل، برخی گیاهان مثل کاکتوس‌ به علت رشد آرام، نیاز کمتری به کوددهی دارند. حتماً باید توجه داشته باشید کوددهی در فصل رشد یا زمان گلدهی باشد. در ادامه اصول صحیح کود دهی به گیاهان آپارتمانی شرح داده شده است.
 

ترکیب کود مناسب
کودها حاوی درصدهای مختلفی از عناصر ازت، فسفر و پتاسیم هستند و به همین سبب و تنوع نسبتاً زیاد کودی در بازار وجود دارد برای انتخاب کود مناسب، نخست به نوع گیاهی توجه کنید. معمولا گیاهان خانگی را می‌توان به دو گروه عمومی برگی و گل‌دار تقسیم می کنند. در مورد گیاهان برگی (زینتی)، می‌توان از کودهای با نسبت مساوی نیتروژن فسفر پتاسیم استفاده کرد و یا جهت نتیجه مطلوب، از کود با مقدار بالاتر نیتروژن نسبت به فسفر و پتاسیم به کار می رود زیرا عنصر نیتروژن در تولید برگ و رشد رویشی گیاهان تأثیر مثبتی دارد. در مورد گیاهان گل‌دار می‌توان از کودهایی که فسفر و پتاسیم بیشتری نسبت به نیتروژن دارند استفاده می شود. برای کاکتوس‌ها و ساکولنت ها بهتر است از کودهای نیتروژن پایین و پتاس بالا استفاده می شود چون ازت بالا در کاکتوس‌ها باعث نگهداری مقادیر زیادی آب در بافت گیاه شده و امکان خرابی یا ترک برداشتن کاکتوس می شود.
باید توجه داشت که کوددهی به برخی گیاهان برگی (مثلاً مثل اریکا، سینگونیوم، حسن یوسف و ) سبب عدم استحکام کافی ساختار ساقه آنان و نرم شدن بیش از اندازه آنان و افزایش شدید حساسیت این گیاهان در برابر مشکلاتی همچون پوسیدگی ساقه و ریشه شود. بنابراین باید برای چنین گیاهانی از کودهایی با فرمول‌های مناسب تر و یا غلظت کمتر استفاده کرد. دقت کنید شرایط محیطی نظیر میزان نور، آبیاری اصولی و زهکش مناسب خاک به مراتب بیش از کود دهی گیاه را تحت تأثیر قرار می‌دهند و تاثیر تغییرات محیطی بسیار زودتر از کمبود عناصر غذایی خود را نمایان می کند.
عدم زیاده روی در کود دهی
گیاهان ظرفیت محدودی برای استفاده از عناصر غذایی در خاک دارند. علاوه بر کمبود مواد غذایی، بیشبود آن نیز سلامتی گیاه را به خطر انداخته و به ریشه‌ها آسیب می زند زیاده‌روی در کوددهی سبب کاهش رشد، کوتاهی قد گیاه، سوختگی نوک و حاشیه برگ‌ها و حتی در موارد شدید باعث مرگ گیاه می شود. حتی گاهی پسماند کودها به صورت نواحی سفیدرنگ بر روی سطح خاک و یا رسوب اطراف منافذ کف گلدان سفالی تشکیل می شود.

عدم کوددهی به گیاهان آسیب دیده و ضعیف
گیاه ضعیف سیستم ریشه‌ای ضعیفی نیز دارد و نمی‌تواند از محلول کودی استفاده کند. برای چنین گیاهانی ابتدا باید عاملی که موجب ضعیف شدن و یا آسیب دیدن آنها شده است را بیابیم و آن عامل را برطرف کنیم سپس گیاه را در شرایط محیطی مناسب و ایده آل قرار دهیم و بعد مشاهده نشانه‌هایی از رشد جدید (همانند رویش برگ جدید) برنامه کوددهی را شروع کنیم.

زمان کود دهی
گیاهی که جدیداً خریداری شده و یا گیاهانی که خاک و یا گلدان آنها اخیرا تعویض شده، ابتدا حدود یک ماه صبر کنید و سپس برنامه کوددهی گیاه را آغاز کنید. زیرا در طی این یک ماه گیاه به شرایط مکان جدید زندگی عادت می کند. در مورد گیاهان کاشت بهاره در بستر باغچه نیز حدودا ۶ هفته صبر کرده و سپس برنامه‌های کود دهی این گیاهان را شروع کنید.

 

کوددهی پیوسته
بهترین زمان کوددهی زمانی است که گیاه در حال رشد و توسعه باشد. یعنی فصل‌های بهار و تابستان. توجه کنید که گیاهان همیشه سبز در طی فصل‌های پاییز و زمستان نیاز کودی بسیار کمتری دارند. در این فصل‌ها به علت عدم شرایط نور مناسب محیط و همچنین دمای آن، گیاه رشد و نموی کمتری داشته و نیازی به مصرف کود نیست. همچنین به دلیل تغییر فصل باید فرمول کود را نیز تغییر یابد مثلاً در فصل پاییز از کودهای پتاسیم استفاده می شود. بعضی از گیاهان برگ‌دار و زینتی همیشه سبز در طول زمستان فعالیت رشد و نموی کمتری دارند. لذا در این فصل بایستی برنامه‌های کوددهی با غلظت کم و با افزایش فواصل ادامه داد.
فواصل زمانی متفاوت در کوددهی
مواردی مانند نوع، سن و قدرت رویش گیاه از مسائلی است که فاصله زمانی کوددهی را مشخص می‌کنند. هر چه گیاه جوان‌تر، سالم‌تر و شرایط محیطی بهتر داشته باشد، فواصل کوددهی نیز نزدیک‌تر خواهد بود اما معمولاً ماهی یک مرتبه و نه بیشتر به گیاهان زینتی کود داده می‌شود.

منبع:

http://www.sfim.ir
 
مقایسه 0 انصراف