لطفا چند لحظه صبر نمائید

انواع کنه و روش های مبارزه با آنها به صورت شیمیایی و بیولوژیکی


کنه ها رده ای از بندپایان هستند که از آفات گیاهان زراعی و باغی محسوب می شوند و در سه مورد با حشرات اختلاف دارند. کنه ها به جای شاخک دارای کلسیر می باشند و برخلاف حشرات، بدن آنها از دو قسمت سر سینه و شکم تشکیل شده است. همچنین کنه های بالغ دارای ۴ جفت پا بوده و حشرات دارای ۳جفت پا می باشند.
 


کنه ها شامل گروه های آبزی و خشکی زی هستند. کنه های خشکی زی در داخل خاک با جمعیت بسیار بالا دیده می شوند و از مهمترین بندپایان هستند. تعدادی از کنه ها بخشی از زندگی خود را به صورت پارازیت می گذرانند و ممکن است انگل بندپایان یا مهره داران باشند. تعداد کمی هم به صورت انگل در داخل بدن حشرات و مهره داران فعالیت می کنند.
سیستم تولید مثل در کنه ها غالبا دو جنسی است و اکثر کنه ها تخم گذار هستند. گرچه تعدادی کنه ی زنده‌زا نیز مشاهده شده است. تعدادی از کنه ها بکرزا هستند که تولید نتاج نر و ماده می کنند.
 


البته در کنه‌هایی مثل کنه تیترانیکوس اورتیکا (Tetranychus urticae ) که از مهم‌ترین کنه ها و نیز جزء آفات بسیار مهم گیاهان زینتی است بعد از جفت گیری، تخم های بارور تولید افراد نر و ماده می کنند و تخم هایی که بارور نشوند صرفا تولید افراد نر خواهند کرد. سیر تکاملی کنه ها در بسیاری از انواع متغیر است اما می توان گفت تمام آنها دارای چهار مرحله تخم ، نوزاد 6 پا ، نمف 8 پا و بالغ می باشند. 
مقایسه 0 انصراف