لطفا چند لحظه صبر نمائید

با چند نمونه از کاکتوس های خانگی آشنا شوید!

کاکتوس گیاهی است از تیره کاکتوسیان (Cactaceae) تیره‌ای از میخک سانان که اغلب خاردار و گوشتی هستند. کاکتوس ها در ابتدا تنها در شمال و جنوب و نواحی مرکزی آمریکا رشد می‌کردند اما امروزه در بسیاری از مناطق گرم و خشک جهان توسط مردم پراکنده شده اند. این گیاهان طی طوفانهای ناگهانی آب ذخیره کرده و آب ذخیره شده را در طول ماه‌های خشکسالی به مصرف می‌رسانند و خوب است بدانید که کاکتوس در ایران هیچ گونه بومی ندارد. کاکتوس‌ها برگهای خیلی کوچکی داشته و یا اصلاً برگ ندارند همچنین ریشه‌های عمیق و ساقه شبکه مانندی دارند که به عنوان منبع ذخیره آب عمل می‌کنند، این ساقه ها توسط تیغ‌هایی محافظت می‌شود.

 
کاکتوس به سه زیر تیره تقسیم می‌شود که عبارتند از:
سرئه (Cereae): ستونی، فاقد برگ، گل‌ها فاقد دمگل، برخی گونه‌ها تیغ ندارند، در مناطق سردسیر به صورت گیاهان درون خانه‌ای نگهداری می‌شوند.

 
پرسکیه (Pereskieae): درخت مانند، دارای برگ‌های پهن، گل‌ها دارای دمگل کوتاه، گل‌ها به صورت دسته‌ای و شبیه گل نسترن‌های وحشی.

 
اوپانسیه (Opuntiea): راکت مانند، فاقد برگ، گل‌های فاقد دمگل، گل‌ها مثل چرخ‌دنده هستند. تیغ‌های آن‌ها به راحتی کنده می‌شود.
 

 
سرئنه (Cereanae):
از انواع کاکتوس معروف شامل سرئوس، کلیستوکاکتوس، Eriocereus، Pachycereus و Heliocereus وCephalocereus یا همون Old man است.کاکتوس اولد من از کاکتوس های معروف و محبوب و گران قیمت می‌باشد که در صورت وجود نور زیاد موهایش بلندتر شده و می توان آنها را شانه کرد. توجه کنید که بیشتر اولد من ها روی پیوند هستند ولی آنهایی که روی خاک کاشته شدند ارزش بیشتری دارند کلیستوکاکتوس در نگاه اول برای غیر حرفه ای ها با اولد من اشتباه گرفته می شود. توی این دسته کاکتوس سن پدرو رو هم که کلی خاصیت دارویی دارد می شود اضافه کرد.

 
پرسکیه:
زیر تیره پرسکیه از قدیمی‌ترین کاکتوس‌ها است و بیشتر شباهت به درختان جنگلی دارد. گیاهان بوته مانند بوده و اغلب دارای برگ‌های پهن هستند. این نوع کاکتوس‌ها بی‌شباهت به درختان کوچک مرکبات نیستند. گل‌ها دارای دمگل کوتاه هستند و به صورت دسته‌ای و شبیه به گل نسترن‌های وحشی اند.
بوته‌ها دارای تیغ هستند ولی تیغ‌های این گیاه شباهتی به تیغ‌های کاکتوس‌های دیگر ندارند. پرسکیای گل درشت (Pereskia grandiflora) از مهمترین گیاهان این زیر تیره است و به انگلیسی رز کاکتوس Rose cactus نامیده می‌شوند.
 

 
سرئه:
زیر تیره سرئه دارای انواع بسیار متعدد است. در این‌ها، ساقه‌ها و تنه به صورت کشیده و ستونی است. تیغ‌ها در گونه‌های مختلف به شکل‌های متفاوت است و بسیاری از گونه‌ها بدون تیغ می‌باشند. گل‌های این زیر تیره بدون دمگل و بسیار زیبا هستند و مستقیم روی ساقه‌ها و تنه قرار دارند. گیاهان این زیر تیره در مناطق سردسیر به عنوان گیاهان گلخانه‌ای در منازل نگهداری می‌شوند. این زیر تیره به راسته‌های زیر تقسیم می‌شوند.
اوپنسیه: این زیر تیره دارای ساقه‌های گوشتی و آبدار هستند، ساقه‌ها بندبند و در محل گره ترد و شکننده‌اند. روی آن‌ها را تیغ‌های مجتمع و کوتاه و نرم پوشانده است که به آسانی از جا کنده می‌شود و با لمس کردن آن‌ها تعداد زیادی به دست می‌چسبد. از انواع معروف این زیر تیره Tephrocactus) Nopalea) و Opuntia است. این کاکتوس‌ها برگ ندارند و گل‌هایشان شبیه چرخ‌دنده و بدون دمگل هستند.
مقایسه 0 انصراف