لطفا چند لحظه صبر نمائید

برخی از مشکلات گیاه فیکوس لیراتا

ظاهر شدن توده های پنبه ای سفید رنگ روی گیاه:
عامل آن حشره شپشک آرد آلود است. برگ‌ها در نهایت زرد و ریزش می‌یابند.
در صورت کم بودن تعداد آفت می‌توان با کمک تکه‌ای پنبه که آغشته به مایع صابون یا کمی الکل است، آفات را از روی گیاه برداشت.
اما اگر تعداد آنان زیاد است می‌توان از سموم حشره کش سیستمیک استفاده کرد.
 


نقاط سوخته روی برگ :
میتواند ناشی از قارچ در شرایط هوای گرم و و تهویه ناقص باشد و یا غبار پاشی در آفتاب. و یا از شکستگی فیزیکی برگها باشد، طوریکه شیره گیاه در صورت شکستگی برگ و در معرض هوا قرار گرفتن حالت سوختگی روی برگ‌ها ایجاد کند.
 
برگ‌ها زرد و سطح زیرین آن‌ها تار عنکبوتی است:
عامل آن کنه است. کنه به خاطر هوای خشک محیط حمله می‌کند. پیشگیری از آن غبارپاشی برگ‌ها به طور روزانه می‌باشد و یا با سموم کنه کش سم پاشی کنید.

قهوه ای شدن تدریجی و ریزش برگها:
به طور عمده پنج دلیل اصلی برای قهوه‌ای شدن برگ‌های لیراتا وجود دارد:
آبیاری
اگر گیاه به مقدار کم آب دریافت کند، برگ‌های جوان آن قهوه‌ای شده و دچار ریزش خواهند شد. از طرف دیگر، اگر گیاه بیش از حد آبیاری شود، یا خاک آن کاملا غرقاب شود، آسیب بلافاصله متوجه بخش‌های پایینی آن شده و برگ‌های قدیمی‌تر قهوه‌ای می‌شوند. این برگ‌ها نیز در نهایت می‌ریزند. بین هر بار آبیاری اجازه دهید خاک کاملا خشک شود. سپس گیاه را آنقدر آبیاری کنید تا مقدار اضافی از زیر گلدان خارج شود.
 
برگها ناگهان ریزش میکند:
به خاطر نوسانات دمایی ناگهانی ناشی از شرایط محیط مثل نوسان دما، خشکی هوا و نور می‌باشد.

نوک برگها خشک شده است:
خشک شدن برگ‌های فیکوس آفریقایی، از لبه و نوک برگ‌ها آغاز می‌شود.
خشک شدن در این گیاه با پدیدار شدن لکه‌های قهوه‌ای رنگ در این نواحی همراه است. به علاوه ممکن است برگ‌ها لوله شوند و شکل اصلی خود را نیز از دست بدهند. اصلی‌ترین دلیل خشک شدن فیکوس، آبیاری کم و خشکی هواست.
اگر گیاه شما در محیطی خیلی خشک یا در نزدیکی دستگاه گرمایشی سرمایشی است، آن را مکانی دیگر با دمایی متعادل منتقل کنید. هر دو سه روز یکبار گیاه را با یک اسپری آب مرطوب کنید و یا از دستگاه‌ مرطوب کننده هوا استفاده کنید.
ابتدا باید بخش‌های قهوه‌ای رنگ برگ را با یک قیچی تیز ببرید. اگر برگیکاملا قهوه‌ای بود، آن را از گیاه جدا کنید. مهم‌ترین اقدام برای درمان، آبیاری کافی گیاه است. در این شرایط باید حسابی گیاه را آبیاری کنید، این کار را تا زمان خارج شدن آب اضافی از زیر گلدان ادامه دهید. اجازه دهید گیاه کمی استراحت کند. حتما زیر گلدانی را از آب اضافی خالی کنید.

ریزش برگهای سبز:
نور کم باعث ریزش برگ‌های سبز می‌شود و گیاهی کچل خواهد‌شد. نور را بیشتر کنید.
 


لکه باکتریایی برگ:
لکه‌های قهوه‌ای سوخته روی برگ‌ها و حاشیه آن‌ها بوجود می‌آید. معمولا اطراف لکه‌ها هاله زرد رنگ نیز بوجود می‌آید. عدم آبپاشی روی گیاه و کاهش آبیاری و تمیز کردن سطح برگ‌ها در جلوگیری از این بیاری موثر است. در صورت نیاز باید از سموم مناسب استفاده کرد.
مقایسه 0 انصراف