لطفا چند لحظه صبر نمائید

بهترین خاک برای گیاهان چه ترکیبی است؟

انتخاب ترکیب و خرید ترکیب خاک گلدان سخت بوده و تشخیص ترکیبی که مناسب رشد مناسب گیاه است، کمی دشوار می باشد. برخی از این ترکیبات برای افزودن به باغچه و برخی دیگر برای رشد گیاه در گلدان مناسب هستند. خاک های افزودنی باغچه معمولاً حاوی مواد معدنی و مواد آلی مختلفی بوده و ممکن است انتخاب خوبی برای گلدان نباشند زیرا این خاک ها می توانند به سرعت فشرده و غرقاب شود و فضای هوای اطراف ریشه ها را کاهش دهد که به خودی خود منجر به رشد ضعیف یا توقف رشد گیاه گلدانی می شود. همچنین اگر این بسترهای افزودنی خاکی فرآوری نشده باشند، بستر ایجاد دانه‌های علف‌های هرز، حشرات و بیماری‌ها نیز می شوند.
مخلوط‌های مخصوص بستر گلدان به طور خاص برای رشد گیاهان گلدانی ساخته می‌شوند. آنها سبک وزن هستند، رطوبت را حفظ می کنند و فضای زیادی را در اطراف ریشه ها تامین می کنند. فضای هوا در واقع یکی از حیاتی ترین ویژگی مخلوط گلدان است. اگر ریشه ها هوای کافی نداشته باشند، گیاه معمولاً زنده نمی ماند. اگرچه مواد تشکیل دهنده متفاوت هستند، مخلوط های خوب همیشه حاوی یک جزء ارگانیک (پیت ماس، کمپوست، پوست)، ورمیکولیت یا پرلیت (برای کمک به حفظ رطوبت)، ماسه، مواد مغذی و سنگ آهک هستند. برخی از آنها حاوی کود یا افزودنی های حفظ رطوبت هستند. دانستن اینکه چه چیزی در مخلوط گلدان وجود دارد جهت تعیین اینکه آیا این ترکیب مناسب برای گیاهانی است که می‌خواهید رشد کند، ضروری است. مخلوط‌های گلدانی عمومی برای اکثر گیاهان یکساله و سبزیجاتی که در گلدان ها و ظروف نشا رشد می‌کنند خوب عمل می‌کنند، اما ممکن است حفظ رطوبت زیاد برای ارکیده‌ها، ساکولنت‌ها یا کاکتوس‌ها مناسب نباشد. مخلوط‌های تخصصی برای این گیاهان ساخته و فروخته می‌شوند و اگرچه کاملاً ضروری نیستند، اما می‌توانند مزایایی داشته باشند.

 

مواد مورد استفاده در بستر گلدان
پیت ماس: پیت نوع خاصی از مواد آلی است که از گیاهان تجزیه شده در باتلاق ها به دست می آید. پیتی که از خزه اسفاگنوم تهیه می شود، به "پیت ماس" موسوم است. پیت ماس جزء اصلی تقریباً همه مخلوط‌های گلدانی است زیرا رطوبت را بدون غرق شدن در آب حفظ می‌کند، سبک وزن است و به راحتی فشرده نمی‌شود.
کمپوست: گاهی اوقات کمپوست را برای افزودن مواد مغذی به مخلوط گلدان اضافه می کنند. از آنجایی که کمپوست فضای هوا را در خاک کاهش دهد،  کمتر در خاک های مخصوص گلدان ها استفاده می شود. مخلوط خاک گلدان نباید بیش از 30 درصد کمپ.ست داشته باشد.
پوست درخت: پوست خرد شده و کمپوست شده درختان اغلب به جای پیت ماس در مخلوط‌های گلدانی ارزان‌قیمت ترکیب می‌شود. بقایای پوست هوادهی خوبی را فراهم می کند اما سریعتر از ذغال پیت ماس خشک می شود و به آبیاری مکرر نیاز دارد.
الیاف نارگیل: یک ماده الیافی تشکیل شده از پوسته نارگیل است که گاهی اوقات به جای پیت ماس استفاده می شود و آب را بدون خیس شدن در خود نگه می دارد.
ورمیکولیت: فرآورده حاصله از حرارت دادن به نوع خاصی از سنگ میکا است. این ماده خاکستری طلایی و اسفنجی نگهداری آب را در مخلوط خاک افزایش می دهد. همچنین به واسطه حفظ مواد مغذی در جوار ریشه بسیار مناسب است.
پرلیت: توف آتشفشانی سفید رنگ شبیه پلی استایرن است. وزن کم و تخلخل آن برای بهبود زهکشی و تهویه مخلوط گلدان مناسب است.
ماسه: از اجزای اصلی مخلوط گلدانی که می تواند زهکشی را بهبود بخشد و اغلب به مقدار زیاد به ترکیبات خاکی کاکتوس ها و ساکولنت ها اضافه می شود.

 

گاهی اوقات مخلوط های گلدانی انواع کود اضافه می شود، که به مرور زمان در تماس با آب تجزیه شده و مقادیری از مواد مغذی در طول هفته ها آزاد می شود. در نهایت این منبع کودی تمام خواهد شد و گیاهان به کود اضافی نیاز خواهند داشت.
اخیرا به منظور کاهش دفعات نیاز به آبیاری، برخی از افزودنی های حفظ رطوبت با برخی از مخلوط‌های گلدان ترکیب می شوند. این "هیدروژل ها" یا "کریستال های ذخیره کننده آب" پلیمرهایی هستند که توانایی جذب مقدار زیادی رطوبت را دارند و با خشک شدن خاک به آرامی آن را آزاد می کنند. اثربخشی آنها با گذشت زمان کاهش می یابد و در نهایت مخلوط گلدانی مانند سایر ترکیبات خشک می شود. مخلوط های گلدانی با این افزودنی ها برای گیاهان یکساله گلدانی مناسب هستند اما برای ساکولنت ها یا سایر گیاهان مقاوم به خشکی انتخاب درستی نیستند.
ترکیب مناسب بستر گلدان برای گیاهان مختلف متفاوت است. از استفاده از ترکیباتی که بر پایه کمپوست هستند یا بیش از حد سنگین به نظر می رسند خودداری کنید. استفاده از یک مخلوط معمولی متشکل از پیت ماس انتخاب کنید یا با ترکیب مواد بالا، مخلوط گلدانی خود را بسازید. بسیاری از دستور العمل های مخلوط گلدان به صورت آنلاین وجود دارد، و شما می توانید نسبت مواد اضافه شده را با توجه به نیاز گیاهانی که در حال رشد هستید تنظیم کنید.
برای تهیه انواع بستر خاک گلدان و باغچه به سایت فلات کالا مراجعه کنید و آنلاین خرید کنید.

منبع:

https://extension.unh.edu/blog/2020/01/what-best-soil-potted-plants

 
مقایسه 0 انصراف