لطفا چند لحظه صبر نمائید

بیماری‎ ها و آفات گیاه اگزالیس


در اینجا قصد داریم تا شما را با برخی از بیماری ها و مشکلات ابن گیاه زیبا آشنا کنیم تا در نگهداری آن دچار مشکل نشوید.

 
گل ندادن:
علت این امر، کوددهی زیاد است. بهترین زمان برای کوددهی، بعد از گل دادن گیاه است.
 
ریزش برگ‎‌ها:
اگر گیاه شما دچار برگ‌ریزی در زمستان شد و حس کردید در حال از دست رفتن است، بهتر است تمامی شاخ و برگ‌ها را قطع نموده و اجازه دهید تا گیاه شما به خواب‌ رفته و خودش مجددا جوانه بزند. خواب زمستانی جز طبیعیت این گل است اما خواب تابستانی زمانی اتفاق می‎افتد که گیاه شرایط با دمای زیاد و کم آبی را تجربه کرده باشد.
 

 
زرد شدن برگ‎‌ها:
شایع‎ترین علت زردی برگ‎ها در گیاه اگزالیس رطوبت نامناسب خاک و افراط و تفریط در آبیاری است، در بیشتر مواقع مربوط به آبیاری زیاد گلدان می‎شود. فقط وقتی گیاه خود را آبیاری کنید که خاک گلدان کاملا خشک باشد.
خشکی و سوختگی نوک و حاشیه برگ‌ها: علت این امر تشنگی گیاه است، که در نهایت موجب پژمردگی گیاه شما خواهد شد .برای رفع این مشکل، گیاهتان را آبیاری کنید.
 
دراز و علفی شدن ساقه‌‎ها:
این عارضه به دلیل کمبود نور است و گیاه به سمت نور متمایل می‎شود تا نور مورد نیازش را به دست آورد به همین دلیل به سمت بالا حرکت کرده و بیش از حد بلند شده است. باید گیاه‎ را به محلی که نور کافی داشته باشد منتقل کرده و مطمئن شوید که هوا گرم نیست و دما رو به خنکی می‌باشد .
 

 
آفات گیاه اگزالیس:
 
وجود نقاط زرد رنگ بر روی برگ‎ها: عامل این بیماری، نوعی قارچ است. این قارچ باعث ایجاد جوش‌های ریز پودری زرد رنگ تا نارنجی رنگ در قسمت زیر برگ‌ها می‌شود. حذف برگ‌های آلوده، عدم آب‌پاشی روی گیاه و استفاده از قارچ‌کش مناسب در کنترل آن بسیار موثر خواهد بود.
وجود زخم های سفید و پنبه‎ای شکل بر روی برگ‎ها: شپشک آرد آلود این مشکل را ایجاد می‎کند.این آفت از شیره‎ی گیاه تغذیه کرده و موجب کم رنگ و بد شکل شدن برگ‎های جدید گیاه می‎شود و در صورت از بین نبردن مشکل در آخر موجب مرگ گیاه می‎شود. در صورت کم بودن آفات می‎توانید از پنبه‎ی آغشته به آب و صابون کمک بگیرید و با آن آفات را از روی گیاه پاک کنید.
در صورتی که می‎خواهید از دفع و نابودی آفات مطمئن باشید از سموم حشره‎کش نفوذی کمک گرفته و مطابق با دستور هر دو هفته یکبار تا زمان رفع کامل مشکل سمپاشی کنید.
مقایسه 0 انصراف