لطفا چند لحظه صبر نمائید

بیماری‌ها و آفات گیاه اگزالیس

در اکثر مواقع اگزالیس دچار بیماری خاصی نمی‌شود اما این به آن معنی نیست که کاملا مصون است. به همین خاطر شناخت بیماری‌های ممکن، باعث می‌شود تا بتوانیم مدیریت بهتری روی گیاه داشته باشیم. 
 

 
پوسیدگی ریشه 
 
آب دادن بیش از حد یا خاک نامناسب می‌تواند باعث پوسیدن ریشه شود. وقتی ریشه پوسیده شود، سیاه رنگ و لزج می‌شود، گیاه در خود جمع می‌شود و در نهایت می‌میرد. 
اگر این اتفاق افتاد دیگر نمی‌توان گیاه را زنده کرد و باید با گیاه جدیدی شروع کنید. آب‌دهی به اندازه و خاک خوب زهکشی شده می‌تواند جلوی این اتفاق را بگیرد. 
قارچ‌ها 
اگر اگزالیس را در محیطی کم‌نور، سرد و با رطوبت بالا قرار دهیم دچار قارچ‌هایی مانند سفیدک سطحی و زنگار می‌شود که خوشبختانه تشخیص آن‌ها بسیار راحت است و با اصلاح شرایط نگهداری می‌توان آن‌ها را از بین برد. در موارد شدیدتر باید به کمک یک قارچ‌کش صنعتی آن‌ها را از بین برد. 
سفیدک سطحی 
این بیماری از طریق یک قارچ منتقل می‌شود و نقاط سفید رنگی شبیه به آرد بر روی برگ‌ها یا گل گیاه ایجاد می‌شود و ممکن است گاهی به کل گیاه سرایت کند. 
زنگار 
این نوع قارچ، خودش را به شکل رگه‌های زرد رنگ بر روی برگ‌ها نشان می‌‌دهد که می‌تواند به کل گیاه سرایت کند. 
آفات: 
دو آفتی که ممکن است به اگزالیس در داخل خانه حمله کنند کنه تار عنکبوتی و شپشک است. اگر متوجه این آفات نشوید ممکن است جمعیت آن‌ها به شدت افزایش پیدا کند و باعث مرگ گیاه شود و حتی به گیاهان دیگر شما نیز حمله کنند اما خوشبختانه تشخیص این دو آفت بسیار ساده است. برای خلاص شدن از دست این حشرات می‌توانید از صابون‌های آفت کش یا روغن نیم استفاده کنید. 
شپشک 
این آفت در اطراف خودش گردی سفید شبیه به پارچه به جا می‌گذارد و با نوشیدن شیره اگزالیس، گیاه را ضعیف میکند و در نهایت باعث مرگ آن می‌شود. 
 


کنه تار عنکبوتی 
این حشرات کوچک در اطراف خود تارهایی شبیه به عنکبوت تشکیل می‌دهند و شروع به نوشیدن مواد مغذی از گیاه می‌کنند که مانند شپشک‌ها در طولانی مدت باعث مرگ گیاه می‌شود.
مقایسه 0 انصراف