لطفا چند لحظه صبر نمائید

بیماری ها و آفات گیاه کاج مطبق


درخت کاج یکی از بهترین درختها برای نگهداری در فضای باغ ها و خانه هاست. این درخت زیبا با نگهداری نسبتا ساده، بسیار مقاوم است اما در بعضی موارد به دلیل مشکلات محیطی و یا عدم نگهداری درست، ممکن است به بیماری هایی دچار شود که برای درمان آنها بهتر است در ابتدا با علت به وجود آمدن آنها آشنا شوید.
بیماری های کاج مطبق:
تنها بیماری مهم، که می تواند چوب کاج را آلوده کند، پوسیدگی ریشه است. یک رنگ و لکه قهوه ای رشد می کند و منجر به مرگ گیاه می شود.
 
آفت های کاج مطبق:
 
تریپس:
دردر آنها خال های روشن، با قدرت مکش بالایی وجود دارد .این آفت تقریا نامحسوس است و ممکن است تنها حدود 1 میلیمتر از آن ها و لارو را پیدا کنید. به اصطلاح بال گرد یا پای حباب تقریباً نامحسوس است و معمولا فقط در گلخانه های یافت می شوند .
بنابراین ممکن است که درختان مخروطی شما آفات را قبلاً از محیط پرورشی قبلیشان یا مرکز باغ آورده باشند، چون تریپس تنها در پرواز محدود هستند، اما می توانند خیلی دور شوند. آن ها در زمین پرسه می زنند و از عصاره سبزیجات تغذیه می کنند و آنها را تضعیف می نماید . بنابراین بررسی تضمین کیفیت قبل از خرید کاج مطبق ضروری است.

 
حشرات لکه ای:
شما خود آنها را نخواهید دید. موجوداتی با موم سفید پوشانده شده و بر روی شاخه های درختان مخروطی و برگ های درختان مخروط دار می نشینند. آن ها به سختی حرکت می کنند ، و گیاه را آلوده می کنند . مبارزه با آن حشرات لکه ای تنها با آفت کش ها و سموم ویژه امکان پذیر است که به خود گیاه آسیب نمی زنند.


شته کاج (Schizolachnus pineti) :
یکی از آفات مکنده کاج شته است. این حشره کوچک و سیاه رنگ عمدتا به برگ ها حمله کرده و از آن ها تغذیه می کنند.  در حضور این شته ها نوعی صمغ تولید می شود که باعث جذب مورچه ها نیز می شود.
برای از بین بردن شته ها شستن با فشار تاج درخت به وسیله آب یا محلول های صابونی در فصل بهار توصیه می شود. همچنین در صورت هرس به موقع و منظم به دلیل ایجاد جریان مناسب هوا بین شاخه ها از حضور این آفات جلوگیری می شود. برای مبارزه شیمیایی با این آفت هم می توانید از سمومی مانند استامی پراید یا کونفیدور در فصول بهار و پاییز استفاده کنید.

 
سوسک پوستخوار کاج (Orthotomicus eresus):
این سوسک از آفت چوبخوار درخت کاج است که  3 تا 5 میلی متر طول داشته و به رنگ قهوه ای تیره دیده می شود. لاروهای این سوسک زیر پوست درخت زندگی می کنند و به حشره کامل تبدیل می شوند. حشره کامل با مکیدن شیره درخت در نهایت باعث خشک شدن آن می شود. این آفت با ایجاد سوراخ در پوست درخت حفره هایی ستاره ای شکل به وجود می آورد. همچنین با جذب بعضی از عوامل بیماری زای قارچی باعث آسیب بیشتر درخت می شود. به دلیل اینکه این آفت در درون پوست درخت زندگی می کند، ممکن است مبارزه شیمیایی چندان موفقیت آمیز نباشد. البته می توانید زمان دقیق خروج حشره ها از درخت را تشخیص داده و از سمومی مانند سوین برای مبارزه با آن ها استفاده کنید.

 
کرم سفید ریشه (Melolontha kraatzi persica):
این آفت سوسکی به طول 25 تا 30 میلی متر به رنگ قهوه ای است که به ریشه کاج حمله کرده و با تغذیه از آن باعث قطع شدن جریان آوندی می شود. حضور این آفت در نهایت منجر به کاهش یا توقف رشد شاخه ها شده و ریشه درخت تضعیف می شود به طوری که ممکن است در اثر بادهای شدید سست شده و درخت از جا کنده شود. لارو ها در طول سال محل زندگی خود را تغییر می دهند به طوری که در تابستان در سطح خاک اما در زمستان در اعماق خاک یافت می شوند. بنابراین مبارزه شیمیایی با این آفت در فصل زمستان عملا بی فایده است. برای کنترل فیزیکی در فصل زمستان شخم زدن خاک توصیه می شود. با شخم زدن خاک پای درخت جابه جا شده و لارو ها به سطح خاک می آیند. بعضی از لاروها با ضربه بیل از بین رفته و بعضی نیز طعمه پرندگان و سایر حیوانات می شوند. همچنین قرار گرفتن لاروها در سرما خود به خود آن ها را از بین می برد.
برای مبارزه شیمیایی باید توجه داشته باشید که محلول سم باید تا عمق 15 سانتی متری خاک نفوذ داده شود. برای این منظور در اواسط تابستان خاک اطراف درخت را شخم بزنید تا لاروها به سطح خاک بیایند. در نظر داشته باشید که قبل و بعد از سمپاشی حتما مقداری آبیاری انجام گیرد تا محلول سم به عمق خاک نفوذ کند. برای مبارزه شیمیایی می توانید از سمومی مانند دیازیتون یا کونفیدور استفاده کنید.


پوسیدگی ریشه:
یکی دیگر از بیماری های رایج کاج، پوسیدگی ریشه است که در اثر آبیاری بیش از اندازه به وجود می آید. در اثر پوسیدگی ریشه رشد گیاه متوقف شده یا بسیار کم می شود. ریشه های سالم درخت به رنگ سفید هستند که در اثر پوسیدگی به قهوه ای و سیاه تغییر رنگ می دهند. برای جلوگیری از این مشکل از آبیاری بیش از اندازه درخت کاج خود بپرهیزید. همچنین اگر از گلدان کاج نگهداری می کنید در صورت پوسیدگی ریشه باید خاک گلدان را تعویض کرده و ریشه های پوسیده را جدا کنید.

 
ریزش برگ ها:
ریزش برگ ها ممکن است به دلیل بیماری های قارچی، آبیاری بیش از اندازه و یا حتی کمبود نور آفتاب باشد. البته ریزش برگ های پیرتر به صورت فصلی امری طبیعی است و جای نگرانی ندارد. اما اگر برگ ها به سرعت قهوه ای شده و می ریزند ممکن است به دلیل کمبود آب و یا آبیاری بیش از حد باشد.
مقایسه 0 انصراف