لطفا چند لحظه صبر نمائید

بیماری و مشکلات گیاه آنتوریوم


گیاه موجودی زنده است و به همین دلیل وجود تعدادی لک بر روی برگها یا زرد شدن آن ها به مقدار معقول مشکلی ایجاد نمی‌کند و معمولا به دلیل صدمات فیزیکی است. برخی از مشکلات مانند: زرد شدن برگ ها، سیاه شدن برگها، رشد نکردن برگ های جدید،مشکلات قارچی و … را می‌توانید به سادگی با دانستن علت آن ها برطرف کنید تا گیاه سالم و زیبایی داشته باشید.
گیاه آنتوریوم  ،گیاه بسیار زیبایی است و استفاده زیادی در گل آرایی و طراحی دکوراسیون دارد. اگر از این گل های زیبا در منزل دارید و یا قصد خریداری کردن آن را دارید بهتر است با مشکلات و بیماری های آن آشنا شوید تا در صورت بروز هر گونه مشکل بتوانید به راحتی به مقابله با آن بپردازید.
 


علت گل ندادن آنتوریوم:

گل ندادن گیاه آننتوریوم میتواند به دلایل مختلفی باشد یکی از این دلایل کم و ناکافی بودن نور است. شرایط را بررسی کنید و گیاه را به محل پرنورتری با نور غیرمستقیم منتقل کنید. این مشکل همچنین به دلیل آبیاری بیش از اندازه هم میتواند اتفاق بیفتد. آبیاری به صورت هفته ای یکبار در زمستان کافی است و طبیعی است که ابن مقدار در تابستان و ماه های گرم سال باید افزایش یابد اما بطور کلی میزان آبیاری وابستگی زیادی به شرایط محیطی دارد و نمیتوان مقدار قطعی برای آن در نظر گرفت.

 علت ریز و رنگ پریده بودن برگ های جدید:

دلیل کوچک شدن برگ ها و رنگ پریدگی آن ها کم بودن مواد مغذی و فقیر بودن خاک است. در زمان رشد گیاه یعنی فصول بهار و تابستان هر دو هفته یکبار گیاه را با کود مخصوص آنتوریوم مطابق با دستور تقویت کنید تا گیاهی پرپشت و پر گل داشته باشید .

علت زرد شدن برگ آنتوریوم و خم شدن آنها به سمت پایین:
سرما و رطوبت بیش از اندازه، دو عامل ایجاد کننده این مشکل هستند. برای رفع آن گیاه را به مکان گرم تری منتقل کنید و آب کمتری به آن بدهید. دقت کنید که بین دو آبیاری خاک حتما خشک شود، خیس بودن بیش از اندازه خاک و باتلاقی شدن آن عمده ترین علت مرگ گیاهان است.
علت به هم پیچیدن برگ های سبز:
سرد و خشک بودن هوای محیط منجر به بروز این مشکل می شود. برای حل این مشکل گیاه را به محل گرم تری منتقل کرده و رطوبت آن را با غبارپاشی بر روی برگ ها، گذاشتن ظرف آب کنار گیاه و یا ساخت جزیره، تامین کنید.

علت از بین رفتن براقی برگ ها: 
کمبود رطوبت میتواند موجب بروز همچین مشکلی شود. برگها را به صورت روزانه با آب ولرم آبپاشی کنید و یا از سایر روش های تامین رطوبت گیاه برای رفع این مشکل کمک بگیرید.

علت سوختگی برگ آنتوریوم
قرار گرفتن گیاه در معرض نور مستقیم خورشید و غبارپاشی گیاه در این حالت، منجر به ایجاد لکه های سوختگی در سطح برگ های گیاه می شود پس از این کار اجتناب کنید و گیاه را در سایه غبارپاشی کنید یا روش های دیگری مانند ساخت جزیره برای تامین رطوبت آن انتخاب کنید.
سوختگی در نوک برگ ها نیز می تواند به علت کمبود رطوبت یا استفاده از آب با املاح زیاد باشد پس دقت کنید که رطوبت مورد نیاز گیاه را فراهم کنید و برای آبیاری حتما از آب جوشیده سرد شده استفاده کنید.

علت توقف رشد
در صورتی که این مشکل در فصل پاییز و زمستان ایجاد شود، طبیعی است چراکه در این فصول رشد گیاهان کم و یا متوقف میشود. کمبود مواد مغذی، نور، فرارسیدن زمان تعویض گلدان و زیاده روی در آبیاری گیاه می توانند از دیگر علت های بروز این مشکل باشند.
 


علت سوراخ شدن برگ ها
گاهی این مشکل در اثر صدمات فیزیکی ایجاد می شود که در این صورت سلامت گیاه را تهدید نمی‌کند، اما سوراخ شدن سطح برگ و سوختگی نوک برگ ها به صورت همزمان می تواند نشانه بیماری باکتریایی باشد. برای درمان این مشکل از قارچکش های حاوی مس استفاده کنید، برگ های آلوده را جدا کرده و دقت کنید که در زمان آبیاری خیس نشوند.
مقایسه 0 انصراف