لطفا چند لحظه صبر نمائید

بیماری گیاه زاموفیلیا

بیماری های زامیفولیا شکل‌های مختلفی دارند. درست است که این گیاه مقاوم است، اما بیماری های زامیفولیا چیزی نیست که برای دارندگان آن رخ ندهد. بیماری های زامیفولیا را باید ریشه‌یابی کنید و بدانید که مشکل اصلی به چه سبب است. زاموفیلیا به عنوان گیاهی با نگهداری آسان و نیازهای کم شناخته می‌شود. همین ویژگی زاموفیلیا را به گیاهی بسیار عالی برای نگهداری در منزل تبدیل کرده است. زاموفیلیا گیاه مقاومی است و معمولا دچار بیماری و آفت نمی‌شود. بیشترین آسیب زاموفیلیا به دلیل آبیاری زیاد آن پیش می‌آید.
 

 
شته
شته‌ها موجوداتی بسیار کوچک هستند و ممکن است تا مدتی روی گیاه قابل مشاهده نباشند. اگر گیاه شما مواد چسبناک تولید می‌کند احتمالا مورد حمله شته قرار گرفته است. بعد از این که شته‌ها را شناسایی کردید می‌توانید محلول صابونی به گیاه اسپری کنید تا این حشرات نابود شوند.

 
کنه عنکبوتی
این آفت به خصوص در فصل زمستان که وسایل سرمایشی باعث خشکی هوا می‌شوند، رایج است. مشاهده تارهای عنکبوت زیر برگ‌ها نشان دهنده هجوم این آفت است. در این صورت شما باید به سرعت گیاه آلوده را از سایر گیاهان دور کنید تا آفت منتقل نشود. برای مبارزه با کنه می‌توان از سم کنه‌کش استفاده کرد. البته یک روش خانگی هم برای احیا گیاه زاموفیلیا وجود دارد. به کمک این روش می‌توانید از شر کنه گیاه راحت شوید.
در واقع این روش به اندازه سمپاشی موثر است و البته ضرر کمتری هم دارد. برای این کار باید گیاه را با کمی فشار آب شستشو دهید. سپس روی گلدان آن یک کیسه پلاستیکی بکشید و محکم کنید. گیاه را چند روز در مکانی روشن قرار دهید. بعد از آن پلاستیک را دربیاورید. کنه‌های عنکبوتی از بین رفته‌اند و گیاه شما نجات پیدا کرده است.

 
عدم رشد زاموفیلیا
رشد نکردن زاموفیلیا می‌تواند به دلیل کمبود مواد مغذی در خاک گیاه باشد. در این صورت تقویت گیاه با کود می‌تواند موثر باشد. شرایط دیگر مثل نور و آبیاری را هم بررسی کنید. ممکن است کمبود نور یا آب باعث رشد نکردن گیاه باشند. البته توجه کنید که زاموفیلیا به طور کلی رشد کندی دارد.

 
آفات زاموفیلیا
هر چقدر هم که زاموفیلیا در برابر بیماری‌ مقاوم باشد، باز هم آفاتی هستند که این گیاه را موردحمله قرار می‌دهند. البته بسیاری از آفات به زاموفیلیا علاقه‌ای نشان نمی‌دهند چرا که زاموفیلیا یک گیاه سمی است. ولی آفاتی مثل کنه عنکبوتی و شته می‌توانند به زاموفیلیا حمله کرده و به آن آسیب برسانند.

 
کمرنگ شدن و نازک شدن برگ‌های زاموفیلیا
اگر این کمرنگ بودن در جوانه‌های جدید دیده می‌شود، طبیعی است. این جوانه‌ها پس از رشد مثل بقیه برگ‌ها ضخیم می‌شوند. همچنین عامل نور هم در این مسئله تاثیرگذار است. اگر گیاه نور کافی دریافت کند ساقه‌ها و برگ‌های آن ضخیم و اگر نور کم باشد نازک‌تر خواهند شد. دقت کنید که می‌توانید برای تامین نور گیاه، از نور لامپ استفاده کنید.

 
قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها
نوک برگ‌های زاموفیلیا به علت کمبود رطوبت به رنگ قهوه‌ای در می‌آیند. در این صورت باید رطوبت گیاه را افزایش دهید. برای این کار می‌توانید زاموفیلیا را هر چند وقت یک‌بار غبارپاشی کنید.

 
خم شدن ساقه زاموفیلیا
دلیل اصلی شل شدن ساقه زاموفیلیا و افتادگی آن، کمبود نور است. برای رفع این مشکل باید زاموفیلیا را در جایی قرار دهید که از بالا نور دریافت کند. به این ترتیب به رشد مستقیم به سمت بالا ادامه می دهد. کوچک بودن گلدان هم می تواند باعث توقف رشد و خم شدن ساقه های زاموفیلیا با سمت پایین باشد.

 
قهوه‌ای و خشک شدن برگ‌ها
علت قهوه‌ای شدن برگ‌های زاموفیلیا، آبیاری زیاد آن است. برای جلوگیری و رفع این عارضه فواصل آبیاری را افزایش دهید و اجازه دهید خاک بین دو آبیاری خشک شود.
 

 
علت زرد شدن برگ‌ زاموفیلیا
ریشه گیاه زاموفیلیا از انواع گوشتی است. این نوع ریشه‌ها توانایی ذخیره آب در مدت طولانی را دارند. به همین علت است که آبیاری بیش از حد زاموفیلیا باعث پوسیدن ریشه آن می‌شود. آبیاری زیاد ابتدا باعث زرد و سپس قهوه‌ای شدن برگ‌ها می‌شود. اگر ریشه گیاه در خاک خیس بماند در نهایت، ریشه می‌پوسد و گیاه از بین می‌رود. برای جلوگیری از این مشکل قبل از آبیاری گیاه ابتدا بررسی کنید که خاک خشک شده باشد و سپس اقدام به آبیاری نمایید. به جز آبیاری زیاد که اصلی‌ترین علت زرد شدن برگ زاموفیلیا است، چند عامل دیگر هم برای این عارضه وجود دارد. زرد شدن زاموفیلیا می‌تواند به علت کمبود مواد مغذی و یا حتی کوچک بودن گلدان برای گیاه هم باشد.
مقایسه 0 انصراف