لطفا چند لحظه صبر نمائید

تاثیربخشی گیاهان زینتی بر طبیعت

بعضی از گیاهان آپارتمانی توسط ناسا برای داشتن خواص تصفیه کنندگی هوا تایید شده‌اند. این گیاهان عناصر فرّار مضر موجود در هوا، مانند فرمالدهید، تری کلرواتیلن و بنزن را حذف کرده و از بین می‌برند. بسیاری از گیاهان آپارتمانی می‌توانند بوی تنباکو را نیز از محیط حذف کنند. گیاهانی مانند گندمی، فیکوس الاستیکا و اسپاتی فیلوم از جمله گیاهانی هستند که ضمن داشتن نگهداری آسان، در از بین بردن آلودگی‌های موجود در هوا بسیار قوی عمل می‌کنند. بر طبق اظهارات ناسا، شما برای تصفیه کردن هوا در محیطی به مساحت 580 متر، تنها به حضور 18 گیاه نیاز دارید!
 


گیاهان زینتی مانع از حضور حشرات و پرنده‌های موذی می‌شوند. این گیاهان دارای خاصیت دفع کنندگی حشرات بوده و در نتیجه مانع از تکثیر حشرات در آن ناحیه می‌شوند. حضور یک درختچه زینتی در حیاط یا یک گلدان گیاهان خوراکی در کنار پنجره آشپزخانه، دقیقا مانند یک جادو برای دور کردن پشه‌ها و سایر حشرات عمل می‌کند.
بعضی از گیاهان زینتی، برای طبیعی‌تر کردن فضای آکواریوم استفاده می‌شوند.
گیاهان آپارتمانی، جزء جدانشدنی از فنگ‌شویی هستند. بنا بر این علم باستانی، ریزش برگ‌ها، طرح‌های زیبای رنگی و برگ‌های درخشان، آرامش و لطافت را در محیط جاری می‌کند.
انواعی از گیاهان، معمولا در تهیه عطر مصرف شده و دارای خواص ضد اضطراب نیز هستند. بسیاری از آنها، تقریبا تمام شهرت خود را مدیون عطر جذاب خود بوده و برای ساخت عطرهای خانگی و دست ساز به کار گرفته می‌شوند. اسطخودوس می‌تواند اعصاب شما را آرام کند، و می‌توانید آن را به عطر تبدیل کنید. عطری که همواره همراه شما خواهد بود تا در صورت لزوم از آن برای کسب آرامش استفاده کنید.
برای درک عمق کار بزرگی که گیاهان زینتی برای ما انجام می‌دهند به اطراف خود به خوبی بنگرید. با رشد بی‌سابقه آپارتمان‌ها و توسعه وسیع شهری، زندگی طبیعی و حیات وحش، رو به فراموشی است. اما در این میان، شکوفه‌های قشنگ گل و گیاهان زینتی می‌توانند زنبورها و پروانه‌ها را به خود جذب کنند و این موضوعی است که سبب می‌شود تا چرخه تکثیر و گرده افشانی گلها نیز ادامه پیدا کند. گیاهان میوه‌دار، پرنده‌ها و حیوانات کوچکی مانند سنجاب‌ها را به سوی خود می‌کشانند. گیاهانی مانند سنبل ختایی، زراوند و زالزالک برای مرغ مگس‌خوار و گنجشک‌های اهلی غذا فراهم می‌کنند.
 


همینطور رز و نعنا هم می‌توانند در دستورهای مختلف غذایی نقش داشته و یا برای عطر خوش خود مورد استفاده قرار گیرند. از عصاره گیاه سیترونلا (علف لیمو) در بسیاری از عودها و عطرهای مخصوص دافع حشرات، پشه‌ و مگس استفاده می‌شود. به جز عطر لیمو مانند سیترونلا، رایحه خاص گل ابری نیز می‌تواند دافعه‌ی حشرات و پشه‌ها را دوبرابر کند. سیترونلا و گل ابری معمولا در بخشی از باغچه کاشته می‌شوند که به درب ورودی نزدیک‌تر است، تا بدین شکل از هجوم حشرات خارجی به داخل خانه جلوگیری کنند.
مقایسه 0 انصراف