لطفا چند لحظه صبر نمائید

گوی شیشه‌ای گیاهان


حتما شما نیز شاهد نگهداری گیاهان در داخل محفظه های شیشه‌ای بوده اید که علاوه بر زیبایی ظاهری آن ممکن است این سوال نیز در ذهنتان بوجود آورده باشد که این گیاهان چگونه در داخل این محفظه ها حیات خود را حفظ می‌کنند؟ برای یافتن پاسخ این سوال با ما همراه باشید.

 

 

تراریوم شامل مجموعه‌ای از گیاهان در حال رشد است که در محفظه‌ای شفاف، غالباً شیشه‌ای، قرار دارند. تراریوم (به انگلیسی: Terrarium) در لغت خاکزی‌دان[۱] که باغ شیشه‌ای هم نامیده می‌شود. این محفظه حاوی خاک و گیاه است که می‌توان آن را برای رسیدگی باز نمود تا به گیاهان داخل آن دسترسی داشت. با این وجود تراریا می‌تواند به جای مهر و موم بودن، باز نیز باشد. تراریا اغلب به عنوان وسایل زینتی نگهداری می‌شود. تراریوم بسته، یک محیط منحصر به فرد برای رشد گیاه ایجاد می‌کند، زیرا دیواره‌های شفاف باعث می‌شود نور و گرما به تراریوم وارد شود.
ظرف مهر و موم شده همراه با گرمای ورودی به تراریوم امکان ایجاد چرخه آب در مقیاس کوچک را فراهم می‌کند. زیرا رطوبت حاصل از خاک و گیاه در داخل تراریوم تبخیر می‌شود و سپس این بخار آب روی دیواره‌های ظرف متراکم شده و در نهایت آب تقطیر شده دوباره به خاک و گیاه می‌ریزد. این امر به دلیل تأمین مداوم آب به ایجاد یک محیط ایده آل برای رشد گیاهان کمک کرده و از این طریق از خشک شدن بیش از حد گیاه جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، نوری که از مواد شفاف تراریوم عبور می‌کند باعث می شود گیاهان درون آن فتوسنتز کنند، این جنبه بسیار مهمی از رشد گیاه است.

 


تراریوم قدمتی بیش از 150 سال دارد ولی، در سال‌های اخیر استفاده از آن بسیار رایج شده است. تراریوم عبارت است از دنیای کوچکی از گیاهان زنده و در حال رشد که درون یک محفظه‌ی شیشه‌ای قرار دارند. بهتر از همه اینکه مراقبت از این دنیای مینیاتوری و کوچک آسان است. این باغچه‌های کوچک برای آپارتمان‌های نقلی یا برای زیباتر و جذاب‌تر کردن محل کار شما ایده‌آل هستند. حال ببینیم تراریوم دقیقاً چیست و چگونه ساخته می‌شود.
مقایسه 0 انصراف