لطفا چند لحظه صبر نمائید

تقسیم بندی گیاهان زینتی


نور

گیاهان آفتاب دوست: این گیاهان بسیار نور را دوست دارند و اگر در محیط خانه قرار می گیرند باید بیشتر ساعات را پشت پنجره قرار بگیرند. در فصل سرما که میزان نور کم است سعی کنید با نور مصنوعی، نور مورد نیاز این گیاهان را فراهم نمایید . چرا که کمبود نور، ظاهر گیاه را به شدت تغییر می دهد و برگ ها زرد و خشک می کند. مانند گل میخک، گل داوودی، گل ختمی،شمعدانی ،کاج مطبق، گل کاغذی، گاستریا و غیره.

 

گیاهان سایه دوست: این گیاهان نور کم را دوست دارند و در نور زیاد دچار بیماری خواهند شد. پس سعی کنید نور زیاد و مستقیم بر این گیاهان نتابد. مانند دیفن بایا، سرخس ها، شمشاد ها، آگلنوما، عشقه، مارانتا، فیتونا و غیره.
گیاهان سایه – آفتاب دوست: این گیاهان نور متوسط را بیشتر دوست دارند. این گیاهان بهتر است در پشت پنجره با پرده، منظور این است که نور از پشت پرده بر آنها بتابد. مانند گاردنیا، گل آویز، سانسوریا ابلق، شب تاب، سولانیوم، پیچ مومی، آنتوریوم، حسن یوسف و ....


چرخه زندگی

گیاهان یک ساله: گیاهانی هستند که که دوران رشد و نمو و تکثیر آن ها در مجمع حدود یک سال طول می کشد. این گیاهان عموما در بهار کاشته می شوند  و در اوایل بهار و تابستان به گل می نشینند و در فصل پاییز و اواخر پاییز برگ های آنها دچار ریزش می شوند و در فصل سرما به حالت کمون یا خواب می روند.
گیاهان دو ساله: این گیاهان در سال اول رشد و نمو خود را ادامه می دهند و در زمستان سال اول تمهیدات لازم برای گل دهی، مثلا ایجاد شاخه های گل دهی، فراهم می شود و در گرمای فصل دوم، گل های این گیاهان شکوفا می شوند. و در فصل سرد سال دوم، دوباره برگ ها و گل ها ریزش می کنند.
گیاهان چند ساله: این گیاهان در شرایط مساعد، برای چندین سال( مثلا سه سال) به زندگی خود ادامه می دهند و هر سال به گل می نشیند. البته نباید انها را با درختچه ها اشتباه گرفت.، بلکه درختچه ها دارای اندام های چوبی هستند. برخی گیاهان چند ساله به گونه ای هستند که در پایان سال برگ ها و گل های خود را از دست می دهند و در سال بعدی دوباه به گل می نشینند مانند داوودی و سرخ بر، برخی دیگر هم گیاهان چند ساله همیشه سبز هستند مانند زنبق رشتی، سوسن رود نیل. پس مقاومت گیاهان در برابر عوامل نامساعد محیطی مانند سرما, باعث می شود نام گیاهان چند ساله را به آنها نسبت دهیم.

 


مکان رشد 

گیاهان زینتی آپارتمانی: این دسته از گل های زینتی شرایط نگهداری را در محیط خانه و بسته را دارند. بنفشه افریقایی، گل ختمی چینی، شبدر زینتی، اسپاتی فیلیوم، آنتوریوم، گل خورشیدی، گل یاسمن، مرجان مینیاتوری، میگو یا ناوک، شمعدانی یا اژدر و ....
گیاهان زیتنی فضای باز: این گیاهان زینتی در فضای باز پرورش داده می شوند و بیشتر اوقات در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دارند. ساعات 10 صبح تا 4 غروب، اوج بی حالی این گیاهان (در صورت آفتاب شدید)  می باشد. این گیاهان بیشتر از اوایل بهار تا اوایل پاییز رشد و نمو می کنند. بیشترین خطری که این گیاهان در معرض آن قرار دارند همین آفتاب سوختگیست. این گیاهان در اوایل بهار نیاز به هرس دارند. خاک این گیاهان هم بهتر است از نوع کمپوست ورمی باشد. انواع آرامانتوس، ناز خرفه ای، اختر، انواع سدوم و گل ناز، پنته ستوم و ... جز این دسته گیاهان قرار می گیرند.

از هر خانواده ای از گیاهان مانند آپارتمانی، کاکتوس ها، ساکولنت ها که زیبایی خاصی دارند و می توانند در محیط های بسته نگهداری شوند، در دسته گیاهان زینتی قرار می گیرند.
 
مقایسه 0 انصراف