لطفا چند لحظه صبر نمائید

تهیه خاک و گلدان مناسب برای پرورش کاکتوس


خاک کاکتوس

اصلی ترین عنصر که گیاه کاکتوس به آن احتیاج دارد ماسه می باشد بهترین نوع ماسه که می توانید آن را تهیه کنید ماسه های می باشد که فاقد نمک و آهک باشد که می توان نمونه این نوع ماسه را در رودخانه ها یافت. توجه داشته باشید که قبل از مصرف این نوع ماسه حتما آن را بشویید تا عاری از خاک باشد. باید برای تهیه خاک این گل از ترکیب های دیگر استفاده شود تا کمبودی که ماسه از لحظ مواد مغذی دارد جبران شود. درصد بیشتر خاک کاکتوس را ماسه تشکیل می دهد که حدودا چهار ششم یا 70درصد به ماسه تعلق می گیرد.15 درصد پیت ماس و در نهایت 15درصد را ورمی کمپوست تشکیل می دهند.

 


پیت ماس مناسب برای کاکتوس

پیت ماسی مناسب است که از نمونه های داخلی و بسیار با کیفیت و مرغوب  تهیه و استفاده می شود. در استفاده از ورمی کمپوست نباید زیاده روی کرد و همان اندازه که اشاره شد استفاده شود زیرا که استفاده بیش از اندازه موجب پوسیدگی ریشه گیاه می شود. مزایای این ترکیب این است که دارای زهکشی بالایی است و نیاز به ترکیب اضافه و یا ریختن سنگریزه نیست. گیاه کاکتوس به زهکشی بالای نیاز دارد تا بتوانند نفس بکشد و نباید آب در خاک باقی بمانند که باعث پوسیدگی ریشه گیاه شود.


مناسب ترین زمان برای تعویض گلدان 

زمان مناسب برای تعویض گلدان گیاه هر یک سال یک بار است ولی اگر فردی خواستار رشد سریع تر کاکتوس خود می باشد می تواند در سال دوبار گلدان خود را تعویض کنند. باید توجه داشت که اگر فردی اصول تعویض گلدان را نداند ممکن است که به گیاه صدمه وارد کنند و درادامه باید گفت کاکتوس ها علاقه و میانه ی خوبی با تعویض مدام و مکرر گلدان ها ندارند.

 


تاثیر زهکشی در تهیه خاک خوب برای کاکتوس

در واقع باید بدانید گلدان شما از هر یک از انواع کاکتوس های خانگی  که باشد، خاک آن باید به طور کامل زهکشی شده باشد. خاک زهکشی شده، با رد کردن آب جمع شده در گلدان و ایجاد امکان تبخیر آب اضافی، شرایط مساعد را برای ریشه گیاهانی که تمایل زیادی به کم آبی دارند فراهم می کند. علاوه بر این باعث می شوند خاک در برابر بروز خطر ابتلا قارچ در امان باشد. بهتر است ماهی یکبار خاک گلدان را زهکشی کنید. 


از کجا بفهمیم گلدانمان نیاز به زهکشی دارد؟

اگر در مدت زمان آبیاری متوجه شدید که در هنگام آبیاری گلدان، آب اضافه بیشتر از 30 ثانیه زمان نیاز دارد تا به کف گلدان هدایت شود، بدانید که زمان زهکشی آن فرا رسیده است.


آیا خاک کوکوپیت برای کاکتوس مناسب است؟

ابتدا بگذارید شما را با ماهیت کوکوپیت آشنا کنیم. همانطور که از نام این خاک پیداست، ترکیب اصلی آن از پوسته میوه نارگیل یا درخت نارگیل است. این الیاف قدرت بالایی در جذب آب دارند. طبق آنچه گفته شد به سختی می توان نام خاک را برای آن ها انتخاب کرد. چرا که کوکوپیت مواد مغذی بسیار کمی برای رشد گیاه دارد و در واقع بستر مناسبی برای ریشه گیاهانی که تمایل زیادی به کم آبی دارند فراهم می کند. همچنین به این نکته توجه کنید که کوکوپیت را نباید به تنهایی برای کاکتوس به کار برد و بهترین نحوه به کار گیری آن، ترکیب با خاک مناسب کاکتوس است. هنگام ترکیب نیز مراقب میزان استفاده از آن باشید زیرا در صورت استفاده زیاد از آن، خاک و در نتیجه ریشه گیاهتان به طور کامل خشک می شود.


آیا خاک برگ برای کاکتوس مناسب است؟

یکی از ویژگی های این خاک که ترکیب اصلی آن برگ های خشک درختان و گیاهان است، این است که قدرت زیادی در ذخیره رطوبت و مرطوب نگه داشتن خاک دارد. همین خصوصیت باعث می شود علی رقم امکان زهکشی مناسب آن، به تنهایی برای کاکتوس مناسب نباشد. اگر می خواهید از این خاک در ترکیب خاک کاکتوس استفاده کنید بهتر است ماسه یا کوکوپیت را با آن مخلوط کنید.


نتیجه

نگهداری از یک گلدان کاکتوس در کنار سادگی، پیچیدگی های خاص خود را دارد. به طور مثال برای نگهداری بهتر از گلدان کاکتوس در منزل و اطلاع از اینکه چه خاکی مناسب کاکتوس ما است، باید به تیره اصلی و زادگاه آن، و شرایط آب و هوایی شهری که در آن زندگی می کنیم یا هوای داخل ساختمانمان دقت کنیم.
مقایسه 0 انصراف