لطفا چند لحظه صبر نمائید

تکثیر گلدان فیکوس آفریقایی

زیبایی برگ های پهن فیکوس بدون شک شما را نیز به تکثیر و ازدیاد آن وسوسه کرده است. خوشبختانه روش های مختلفی برای تکثیر این گلدان وجود دارد که در اغلب مواقع نیز موفقیت آمیز عمل می کند.
 


تکثیر از طریق قلمه برگ: تکنیک موثر دیگر جداسازی برگ های جوان و قرار دادن آن ها در آب است. در این روش نیز برگ از طریق ساقه ریشه دوانده و آماده کشت در بستر خاک می شود.
تکثیر از طریق خواباندن هوایی: در این روش بخشی از ساقه جوان را بدون جداسازی از گیاه مادر، در سطح یک گلدان دیگر بکارید. تا زمانی که ساقه از طریق گیاه مادر تغذیه می شود، شانس ریشه دوانی در گلدان جدید را نیز دارد. پس از اطمنان از ریشه زایی گیاه، می توانید آن را از گیاه مادر جدا کنید.
تکثیر از طریق قلمه: این روش ساده ترین تکنیک جهت ازدیاد گیاهان آپارتمانی است. برای تکثیر گلدان لیراتا کافیست یک قلمه 15 سانتی که دارای 3 جوانه و برگ هست را جدا کرده و سپس برای یک روز در محیط بیرون قرار دهید.
 

 
اینکار موجب خارج شدن شیره گیاه می شود. برای اطمینان بیشتر می توانید قلمه ها را به محلول ریشه زایی نیز آغشته کنید. سپس آن ها را در ماسه شسته شده بکارید و منتظر ریشه زایی گیاه بمانید. توجه داشته باشید قلمه ها برای ریشه زدن نیاز به دمای 25 درجه دارند.
مقایسه 0 انصراف