لطفا چند لحظه صبر نمائید

تکثیر گل پول چینی

به راحتی می‎توانید گیاه پول چینی را تکثیر کنید، بهتر است در اوایل بهار ساقه گیاه را برش بزنید و در آب ریشه‎دار کنید وقتی ریشه‎ها به اندازه ۴ سانتی‎متر رسید می‎توانید قلمه را به گلدان با خاک سبک منتقل کنید.
 

 
برای تکثیر گیاه از طریق کاشت گیاهچه ‌ها ابتدا اجازه دهید گیاهچه‌ های تولیدی گیاه به خوبی رشد کنند و اندکی بزرگ شوند. سپس با استفاده از تیغ یا چاقویی تیز و استریل گیاهچه ‌ها را با احتیاط از گیاه مادری جدا کنید. برای جدا کردن گیاهچه‌ها، برش‌ ها را تا جایی که می ‌توانید از نزدیک پایه گیاه مادر بزنید تا بیشترین مقدار ریشه را برای هر گیاهچه ببرید. برای افزایش شانس موفقیت گیاهچه‌ ها، مقداری هورمون رشد به آن ها بزنید.
 سپس گیاهچه‌ها را در گلدان‌ کوچکی که از قبل با خاک تازه پر کرده بودید، بکارید و در مکانی گرم قرار دهید. خاک گیاهچه‌ها را همواره مرطوب نگه دارید تا زمانی که گیاه در گلدان جدیدیش مستقر شود و برگ‌های جدید تولید کند. گاهی گیاهچه‌های جدید از روی ساقه پدیدار می‌ شوند که در این حالت می ‌توانید آن ها را بچینید و در آب بگذارید تا ریشه دهند.

 
تعویض گلدان گیاه پول چینی
 
در صورتی که احساس کردید گل شما به اندازه ای بزرگ شده که گلدان قبلی برایش تنگ است، نوبت آن رسیده تا با تعویض گلدان مکانی راحت تر و بزرگ تر برای آن در نظر بگیرید. بدین منظور بهتر است اجازه دهید خاک درون گلدان تا حدودی خشک شود، سپس با آماده کردن گلدانی بزرگ تر اندکی خاک تازه در آن بریزید. سپس به گلدانی که حامل گیاه پول چینی است چند ضربه بزنید تا گیاه به همراه خاک از گلدان جدا شود.
در این مرحله به آرامی و بدون آسیب رساندن به ریشه های گل مقداری از خاک های قدیمی را از گیاه جدا کنید و آن را درون گلدان جدید با خاک تازه بنشانید. معمولا می توانید تعویض گلدان گل پول چینی را به صورت سالیانه و در یک سال یک بار انجام دهید.
 


ریشه دار کردن قلمه ساقه پول چینی در آب
 
راه دوم برای تکثیر گیاه پول چینی کاشتن دانه و بذر آن می‎باشد. هر چند که پیدا کردن بذر این گیاه ممکن است سخت باشد. همچنین می‎توان گیاهچه‎های کوچکتر با نزدیک‎ترین فاصله از گیاه مادی را با چاقوی تیز جدا کنید و سپس درون گلدانی با خاک مناسب قرار دهید. برای مدتی خاک گلدان را مرطوب نگه دارید و در دمایی نسبتا گرم قرار دهید تا گیاهچه‎ها ریشه بزنند و زندگی جدید خود را آغاز کنند.
مقایسه 0 انصراف