لطفا چند لحظه صبر نمائید

تکثیر گیاه دراسینا کامپکت

دراسینا دارای 40 گونه متفاوت است که هر یک به شکلی متفاوت تکثیر می شوند. اما در هر حال قلمه زدن ساده‌ترین روش در تکثیر گیاهان آپارتمانی است که در اغلب مواقع نیز موفقیت آمیز خواهد بود. برای اینکار کافیست 10 الی 20 سانت از گیاه را با تیغ تیز به عنوان قلمه جدا کنید. سپس منتظر بمانید تا شیره گیاه خارج شده و در نهایت آن را در خاک بکارید. در روش قلمه، تأمین رطوبت موجب ایجاد ریشه و جوانه زنی گیاه می شود.
 


اگر گیاه دراسنا شما به اندازه لازم رشد کرده باشد، می توانید از روش چیپس کردن برای تکثیر دراسنا کامپکت استفاده کنید. ابتدا ساقه این گیاه را به قطعاتی برش داده و آن گاه بر روی خاک بگذارید. این قطعات کم کم ریشه دار می شوند و می توانند یک گیاه عالی را به وجود آورند. البته بستر کاشتی در نظر گرفته برای این گیاه باید مرطوب باشد. این گیاهان تمایل به ریشه های کروی دارند. بنابراین بهتر است گلدان های مناسب را برای آن ها انتخاب کنید. برای تعویض گلدان هر دو سال یک بار اقدام کنید.
گل دهی دراسنا سبب ضعف رشد این گیاه خواهد شد. گل این گیاه را از قسمت تحتانی جدا نمایید و فرصت گلدهی را از آن بگیرید. شپشک آرد آلود مهم ترین آفت دراسنا کامپکت بوده و در تابستان شرایط برای رشد این آفت فراهم تر است. بهتر است با استفاده از اسید هیومیک از بروز این آفت جلوگیری کنید. هورمون مبارزه گیاهی یا استفاده از اسید سالسیلیک سبب مقاوم سازی این گیاه به آفت شپشک آرد آلود می شود. برای بهره مندی از اسید سالسیلیک قرص آسپرین را به شکل محلول بر روی بوته گیاه اسپری نمایید.
 


توجه
اگر این گیاه در مراحل اولیه آفت زدگی قرار دارد، پنبه ای آغشته به الکل را بر روی نواحی درگیر گیاه بکشید. این کار باعث از بین رفتن سپر آفت ها خواهد شد. پس از این کار به سراغ استفاده از سم کلروپیرفوس یا کونفیدور بروید. برای از بین بردن کنه از سم فن پروپاترین کمک بگیرید.
همچنین اگر برگ های دراسنا دچار سیاهی و تیرگی شده، بهتر است این نواحی را با قیچی حذف کنید. تیرگی گیاه باید به اندازه یک میلی متر باقی بماند. برای از بین بردن املاح از آب لیمو یا اسید هیومیک در آبیاری گیاه استفاده نمایید. با از بین رفتن املاح این سیاهی پیشرفت نخواهد کرد. برگ های پژمرده و زرد را حذف کنید.
مقایسه 0 انصراف