لطفا چند لحظه صبر نمائید

دمای هوا چه تاثیری در رشد گیاهان دارد؟


دمای هوا چه تاثیر در رشد گیاهان دارد؟

زیستگاه طبیعی بیشتر گیاهان آپارتمانی مناطق گرمسیری است. در مناطق دیگر، این گیاهان را در گلخانه ها پرورش می دهند. این دو وضعیت ساده نشان می دهد که دمای بالا در محیط پرورشی این گیاهان اهمیت دارد.
دمای هوا یکی از فاکتورهای مهم و تأثیرگذار در رشد گیاه است. گیاهان آپارتمانی در دمای بین ۱۵ تا ۳۰ درجه‌ی سانتی‌گراد معمولا رشد خوبی دارند چون بیشتر گیاهان آپارتمانی متعلق به نواحی گرمسیری و نیمه‌گرمسیری دنیا هستند. دما و نور هر دو در فرایند فتوسنتز و تنفس گیاهان نقش دارند و با هم در ارتباطند.
 

محدوده دمایی گیاهان

همیشه مراقب باشید که گیاهان دچار تغییرات دمایی ناگهانی نشوند. بهتر است دمای هوای محیط کمتر از ۱۵ درجه نشود چون بیشتر گیاهان آپارتمانی گرما را می‌توانند تحمل کنند اما در برابر سرما بسیار آسیب‌پذیر هستند. زرد شدن برگ‌ها و ریزش برگ‌ها یکی از نشانه‌های کم بودن دمای محیط است.
البته تمام گیاهان آپارتمانی، از لحاظ دمای مطلوب و ضروری با هم تفاوت دارند. اما در مجموع بهترین دما برای گیاهان آپارتمانی بین ۲۱ تا ۲۷ درجه در طول روز و و ۱۸ تا ۲۱ درجه در طول شب است.
حقیقت آن است که تعداد اندکی از این گیاهان در شرایط معمولی اتاق در دماهایی بالاتر از ۲۵ درجه سانتی گراد می توانند به شکلی مناسب رشد کنند و سرزنده بمانند. دلیل این موضوع آن است که در اتاق مقدار نوری که به برگ ها می تابد و مقدار رطوبت موجود در هوا، به مراتب از آنچه در مناطق گرمسیری یا گلخانه ها وجود دارد کمتر است. بنابراین نیاز به حرارت نیز به همین نسبت کمتر خواهد بود.

مشخصا بیشتر گیاهان تحمل بالایی در برابر گرما دارند. این گیاهان مدت زمان کوتاهی را می توانند در دماهای بالاتر یا پایین تر از گسترۀ مطلوب دما تاب بیاورند. دشمن واقعی این گیاهان نوسان دماست. به عنوان قانون کلی، گیاهان کاهش دما را در شب به اندازه ۲٫۵ تا ۵ درجه سانتی گراد خیلی خوب می پذیرند، اما کاهش ناگهانی دما به میزان ۱۰ درجه سانتی گراد می تواند خطرناک یا کشنده باشد.
 

توصیه
سعی کنید با چسباندن نوار و گرفتن درزهای پنجره ها و جابه جا کردن گلدان ها به کمی دورتر از پنجره، گیاهان را در مواقع یخبندان از آسیب محفوظ دارید. کاکتوس ها و گیاهان گوشتی مستثنی هستند. در زیستگاه های طبیعی آنها (بیابان ها) این گیاهان با روزهای داغ و شب های سرد سازگار شده اند و بنابراین اگر شرایط پرورشی آنها در خانه ها نیز به همین منوال باشد، مسئله ای برایشان به وجود نخواهد آمد.

 
مقایسه 0 انصراف