لطفا چند لحظه صبر نمائید

روش نگهداری مارانتا زبرا


نور 
مارانتا در محیط رشد طبیعی خود در جنگل های سایه دار و یک مکان روشن زیست می کند. برای نور این گیاه می‌توانید از نور غیر مستقیم در یک مکان سایه دار استفاده کنید‌. هرگز مارانتا را در معرض نور مستقیم و شدید آفتاب قرار ندهید چرا که ممکن است زیبایی برگها از بین رفته و سبب سوختن آنها شود.

 


دما
دمای مناسب برای رشد مارانتا زبرا در حدود 18 الی 24 درجه سانتی گراد می‌باشد. توجه داشته باشید هرگز دمای محیط رشد گیاه نباید کمتر از 15 درجه سانتی گراد شود و مارانتای شما در معرض وزش باد سرد قرار نگیرد که باعث صدمه جدی به این گیاه می‌شود.

 
آبیاری
در طول فصول رشد یعنی بهار و پاییز سعی کنید خاک گیاه همیشه مرطوب باشد ( نه خیس ). در طول فصل سرما و توقف رشد آبیاری را کمتر کنید و بگذارید سطح بالای خاک خشک شود سپس اقدام به آبیاری نمایید. بهترین آب برای مارنتا زبرا، آب مقطر و ولرم است. می‌توانید برای آبیاری، آب شیر را مدتی در فضای خانه نگهداری کنید تا املاح موجود در آن از بین برود، سپس با همان آب به گلدان آب دهید. توجه کنید که هرگز از آب سرد برای آبیاری استفاده نکنید.

 
رطوبت
گیاه مارانتا زیرا دوستدار رطوبت فراوان است و این یکی از شرایط سخت نگهداری این گیاه است. همواره حفظ رطوبت برای گیاه لازم است و باید راههای تامین رطوبت گیاهان را به خوبی بدانید تا بتوانید رطوبت مورد نیاز گیاهتان را تامین کنید. می‌توانید از غبار پاشی برای ایجاد رطوبت و یا استفاده از جزیره در زیر گلدان نیز استفاده کنید.

 
تمیز نمودن برگ ها
می‌توانید با استفاده از اسفنج مرطوب برگ های این گیاه را تمیز کنید این کار به حفظ رطوبت گیاه نیز کمک می کند.

 
کود دهی
از کود مایع به نسبت 1 گرم در لیتر هر دو هفته یک بار از اردیبهشت تا شهریور ماه استفاده کنید.

 
تعویض گلدان
به طور معمول هر 2 سال در اوایل بهار می‌توانید گیاه را به گلدانی دیگر انتقال دهید. در هر زمان که ریشه های گیاه از گلدان خارج شد، زمان تعویض گلدان با گلدانی بزرگتر است.
 


خاک
ترکیب 2 قسمت از پیت ماس و 1 قسمت پرلیت خاک ایده آل برای رشد گل مارنتا زبرا است.
مقایسه 0 انصراف