لطفا چند لحظه صبر نمائید

روش نگهداری گیاه مارانتا


گیاهی که در محیطی بیش از حد خشک یا سرد قرار بگیرد برگ‌هایش را از دست می‌دهد و دچار بیماری‌های قارچی خواهد شد که در نهایت به مرگ گیاه منجر می‌شود. از سوی دیگر گیاهی که بیش از حد در معرض نور خورشید باشد دچار سوختگی برگ‌ها می‌شود و لکه‌های قهوه‌ای بر روی برگ‌ها گسترش پیدا می‌کند.
 


مارانتا گیاهی با رشد بسیار آهسته است و برای نگهداری در فضاهای کوچک بسیار مناسب است. این گیاه از محیطی گلخانه‌ای خوشش می‌آید. محیطی که گرم، مرطوب، با تهویه مناسب و کوددهی عالی باشد.

نور

مارانتا به نوری زیاد ولی غیر مستقیم نیاز دارد. هیچ‌گاه نباید این گیاه را در معرض نور مستقیم خورشید قرار داد زیرا باعث سوختگی برگ‌هایش می‌شود یا ممکن است لکه‌هایی را بر روی خود پدیدار کند و برگ‌ها رنگ خود را از دست بدهند. این گیاه می‌تواند شرایط کم‌نور را تحمل کند ولی در زمستان این گیاه به استراحت می‌رود و باید در محیطی نورگیر قرار بگیرند. دما و رطوبت گیاه مارانتا ترجیح می‌دهد در دمایی بین 15 الی 18 درجه زندگی کند و دمای کمتر از این می‌تواند به برگ‌ها آسیب بزند.
این گیاه محیطی به شدت مرطوب را می‌پسندد که معمولا در داخل خانه تامین نمی‌شود. می‌توانید با برخی اقدامات این رطوبت را برای گیاه تامین کنید. استفاده از دستگاه بخور یا کتری آب در نزدیکی گیاه یا ریختن سنگ و آب در سینی زیر گلدان به صورتی که آب با گیاه تماس پیدا نکند، رطوبت خوبی را فراهم می‌کند. همچنین می‌توانید برگ‌ها را با آبی که دمای اتاق را دارد مرطوب کنید.

خاک

مارانتا به خاکی اسیدی علاقه دارد. یک ترکیب خاک عالی برای این گیاه شامل پوده که مقدار pH آن چیزی بین 5.5 تا 6.0 باشد یا ترکیبی از دو قسمت پیت ماس، یک قسمت خاک رسی و یک قسمت پرلیت یا شن درشت. همچنین می‌توان از خاک معمولی گلدان استفاده کرد به شرطی که زهکشی مناسبی داشته باشد. اگر حس می‌کنید زهکشی خاک شما مناسب نیست می‌توانید با اضافه کردن پرلیت یا شن درشت به خاک آن را بهتر کنید. مطمئن شوید که گلدان سوراخ‌های تخلیه آب داشته باشد.
 


آب‌دهی

در طول مدت فصل رشد یعنی از بهار تا اوایل پاییز بهتر است به صورت مرتب به مارانتا آب بدهید و اجازه ندهید که خاک گیاه خشک شود. هر زمان که سطح خاک در حال خشک شدن بود زمان آب دادن به آن است و نباید اجازه دهید حتی سطح خاک به صورت کامل خشک شود. این گیاه به سرعت تشنه می‌شود و به آب نیاز دارد اما از سوی دیگر باید مراقب بیماری‌ها و قارچ‌ها نیز بود به همین خاطر نباید اجازه دهید برگ‌ها خیس بمانند یا خاک آن بیش از حد خیس باشد. کم‌آبی و آب‌دهی زیاد هر دو باعث آسیب به گیاه و زرد شدن یا ریزش برگ‌ها می‌شود. بهتر است از آبی استفاده کنید که دمای اتاق را داشته باشد و سرد نباشد. همچنین در زمستان میزان آب‌دهی را کمتر کنید.
مقایسه 0 انصراف