لطفا چند لحظه صبر نمائید
سلامت خاک

روش های تقویت خاک گلدان و باغچه


روش های تقویت خاک گلدان و باغچه

همانطور که می‌دانید، گیاهان برای زنده ماندن به مواد مغذی مختلفی نیاز دارند، این مواد مغذی مختلف را می‌توان تحت عنوان کود به گیاه اعمال کرد. خاک سالم، درست مانند افراد سالم، نیازمند ترکیب متعادل عناصر هستند. هر یک از این عناصر نقش کلیدی در فرآیند‌های مختلف را دارند. برای مثال، آهن برای تولید کلروفیل عمل می‌کند و برای فوتو سنتز بسیار مهم است.
کمبود آهن می‌تواند منجر به علایم قابل توجهی در گیاه شود، مانند زمانی که برگ‌ها زرد می‌شوند. برای داشتن یک باغ خوب، خاک باید پرورش داده شود و درست مثل بدن انسان به تغذیه نیاز دارد. تقویت کننده‌ها از مواد مختلف زیادی ساخته شده اند و می‌توان آن‌ها را از فروشگاه‌های کود تهیه کرد یا در خانه در صورت داشتن زمان، مکان و وسایل مورد نیاز آن را تهیه کرد.
 

نکاتی که در رابطه با تقویت و مراقبت از یک خاک سالم باید همواره رعایت کنید؛
  • از کار کردن با خاک خود بیش از آنچه که نیاز دارد، اجتناب کنید.
  • شخم زدن خاک شما برای ایجاد مسیر برای آب، هوا و ریشه‌های گیاه مهم است، با این حال استفاده از یک چنگال پهن برای شخم زدن تاثیر زیادی بر ارگانیسم‌های موجود در خاک یا ساختار آن دارد و بسیار مهم است.
  • هر بار که آن را زیر و رو می‌کنید یا می‌چرخانید، به ساختار خاک آسیب می‌رساند و میکرو ارگانیسم‌های درون آن را آزار می‌دهید.
  • مطمئن شوید که خاک تان هوا و آب مورد نیازش را می‌گیرد.
  • گیاه را در انتهای فصل بیرون نکشید. در عوض، باید آن‌ها را از سطح زمین بیرون بکشید و به ریشه‌ها اجازه دهید که در زمین بمانند تا به طور طبیعی تجزیه شوند، که خاک را تغذیه کرده و بهبود می‌بخشد.
  • خاک را خالی نگذارید. ترک کردن خاک، مثل این است که بر روی زمین دراز بکشید و به خورشید اجازه دهید که هر روز به شما بتابد. خاک را با استفاده از برگ ها، مقوا، یک مالچ ارگانیک از تراشه‌های چوب و یا روزنامه بپوشانید و یا یک پوشش در بس تر‌های باغچه استفاده کنید تا خاک را پوشش دهد.
 
  • از کمپوست برای تقویت خاک استفاده کنید. کمپوست به تامین مداوم غذا برای خاک کمک خواهد کرد. می‌توانید در طول سال کمی مقدار کمی یا هر سال مقدار زیادی به آن اضافه کنید.
  • خاک شما باید با مواد آلی تغذیه شود، تا سلامت خوبی داشته باشد و از گیاهان در حال رشد حمایت کند. افزودن مواد ارگانیک با رشد یک پوشش گیاهی مانند حبوبات که به ترمیم نیتروژن در خاک کمک می‌کنند، به این معنی که شما مجبور نیستید کود شیمیایی را اضافه کنید، گیاهان می‌توانند در یک کپه کمپوست یا درست در بس‌تر خشک شوند.
  • در مورد خاک اطلاعات کافی داشته باشید. هر چه بیشتر در مورد خاک بدانید، گیاهان شما سالم‌تر خواهند بود؛ خواهید دانست که به سیر کردن نیاز دارد و شما از محصولات خود در برابر حشرات و بیماری‌ها محافظت خواهید کرد.
  • خاک را تست کنید تا مشخص شود که چه مواد غذایی دارد و چه چیزی ممکن است درست نباشد. همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که کدام گیاهان رشد می‌کنند – به عنوان مثال، اگر تامین کننده نیتروژن برای گوجه ایده آل باشد، اما شاید برای رشد چیزی مانند ذرت کافی نباشد. 
مقایسه 0 انصراف