لطفا چند لحظه صبر نمائید

سازگاری گیاهان با محیط تا چه اندازه حائز اهمیت است؟ ​​​​​​​


سازگاری گیاهان با محیط تا چه اندازه حائز اهمیت است؟

یکی از نکات مهم در نگهداری از گیاهان سازگاری آنها با محیط اطراف می باشد. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که گیاهی که خریداری کرده اید و آن را در خانه یا محل کارتان قرار داده اید بدون هیچ دلیلی شروع به پژمرده شدن کرده  و یا اینکه رشد آن متوقف شود البته که هیچ اتفاقی بی دلیل نیست و این ما هستیم که با نا آگاهی چنین فکری می‌کنیم.
 

سازگاری با محیط به معنای تطبیق پیدا کردن گیاه با شرایط یک محیط جدید است. این مسأله در نگهداری از گیاهان آپارتمانی اهمیت زیادی دارد. در گلخانه‌ها، گل‌های آپارتمانی در محیطی با نور زیاد، کود مناسب، آب‌دهی مناسب، دمای هوای مناسب و محیط مرطوب قرار دارند که برای رشد گیاه بسیار مناسب است. محیط‌هایی مثل خانه‌ها و دفاتر کار معمولا نور کمتری دارند، رطوبت آن‌ها از گلخانه‌ها بسیار کمتر است در نتیجه باعث می‌شود بعد از انتقال از گلخانه به خانه، گیاهان دچار شوک و استرس شوند. هر چقدر تفاوت محیط گلخانه و خانه بیشتر باشد، استرس بیشتری در گیاه ایجاد می‌شود و تأثیرات منفی بیشتری روی رشد آن می‌گذارد.


نشانه‌های گیاهی که با محیط سازگار نشده است؛
  • ساقه‌ی ضخیم
  • کوچک شدن برگ‌ها 
  • حرکت برگ‌ها به سمت بالا
  • برگ‌های ضخیم
  • پیچ خوردن بخشی از برگ‌ها
  • برگ‌هایی به رنگ سبز روشن یا مایل به زرد
  • برگ‌هایی با فاصله نزدیک

برای اینکه گیاه تازه خریداری شده را به محیط جدید عادت دهید، ابتدا به مدت ۳ تا ۴ هفته آن را در محیطی که بیشتری نور را دارد نگهداری کنید و بعد به مکان جدید منتقل کنید. ایوان‌ها و بالکن‌ها البته اگر در فصل گرم سال باشید، برای این منظور مناسب هستند. گیاهان را زیر نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.
سازگاری با محیط معمولا باید توسط فروشندگان ایجاد شود. در واقع آن‌ها باید با انتقال گیاهان آپارتمانی از گلخانه به محیط‌هایی شبیه خانه، به مرور زمان امکان سازگاری گیاه با محیط جدید را فراهم کنند. اما به دلیل تغییراتی که در گیاه ایجاد می‌شود، شاید برای ارائه در بازار مناسب نباشند. به همین دلیل باید مدتی بگذرد و گیاهان سازگار شده معمولا قیمت بیشتری دارند.

رایج‌ترین نشانه‌ی تغییر محیط گیاه در فضاهای دربسته، ریختن برگ‌ها است. اگر ریختن برگ‌ها شدید نباشد و به مرور زمان کمتر شود، جای نگرانی نیست و گیاه در حال سازگار شدن با محیط جدید است. فراموش نکنید که هر بار گلدان را در محیط جابه‌جا کنید به نحوی که تغییرات محیطی زیادی را تجربه کند، ممکن است لازم باشد که این دوره‌ی سازگاری را بگذراند.

 
مقایسه 0 انصراف