لطفا چند لحظه صبر نمائید

سرخس؛ گیاه اکسیژن ساز

سرخس بوستون یک گیاه تصفیه کننده هواست. نگهداری ساده و کم دردسر بودن آن باعث شده که انتخابی بسیار مناسب برای فضای داخلی منازل و ادارات باشد. این گیاه که در اصل متعلق به مناطق گرمسیری جنوب آمریکاست، با برگ های سبز رنگ خود، آرامشی وصف نشدنی به محیط می‌بخشد که نظیر آن را در کمتر گیاهی میبینیم.
این گیاه یکی از دسته گیاهان زیبایی است که بانام سرخس برگ شمشیری نیز معروف است. سرخس بوستون از دسته گیاهانی بسیار زیبا بوده که برای رشد خود نیازی به نور زیاد ندارد ازاین‌رو بسیار مناسب برای استفاده در آپارتمان‌ها است.
 

 
شرایط نگهداری؛
 
کوددهی
در طول فصل رشد، گیاه را با کود مایع و یا کود هوشمند تقویت کنید. اگر از میزان رشد و عملکرد ظاهری سرخس خود راضی نبودید، می‌توانید به میزان قابل قبولی کوددهی را افزایش دهید. فراموش نکنید قبل از کوددهی خاک را به خوبی مرطوب کنید.
برای افزایش طراوت و سبزی سرخ بوستون، می توانید یک قاشق غذاخوری نمک را به سه لیتر آب اضافه کرده و در فصل رشد گیاه، یکی دوباری به خاک گیاه اضافه کنید.
 
دما و رطوبت
سرخس بوستون می‌تواند در شرایط بحرانی، دمای کمتر از ده درجه سانتی‌گراد را نیز تحمل کند. تحمل دمایی کمتر از این حدود نیز برای چند ساعت از آن بر می‌آید.
بهترین محدوده دمایی برای آن بین 15 و 24 درجه سانتی‌گراد است.
سرخس بوستونی که در خانه نگهداری می‌شود، به میزان رطوبت بالای 80 درصد نیاز دارد. اگر حس می‌کنید هوای منزل خشک است، باید آن را مرتبا مرطوب کنید.
هوای اطراف گیاه باید همیشه مرطوب باشد. پس آن را از نزدیکی رادیاتورها دور کنید. بهترین مکان برای سرخس بوستون، حمام یا آشپزخانه است.
 
آبیاری
همواره مرطوب نگه داشتن ریشه این سرخس، امری بسیار مهم است. اگر سرخس در آب و هوای خشکی قرار دارد، تقریبا هفته ای دوبار آن را آبیاری کنید و بین وعده های آبیاری اجازه بدهید کمی سطح خاک خشک شود. هرگز آب را برگ ها و ساقه این گیاه اسپری نکنید چون باعث از بین رفتن برگها می‌شود.
 
نور
اگر سرخس بوستون را در خانه نگهداری می‌کنید، به نور درخشان اما غیر مستقیم خورشید نیاز دارد.
سرخسی که در خارج از محیط خانه است، داشتن مقداری سایه را ترجیح می‌دهد. البته بعضی از انواع این سرخس می‌توانند نور مستقیم خورشید را نیز تحمل کنند. اما به طور کلی نور فیلتر شده برای آنها مناسب است.
بهترین حالت برای این گیاه، در نزدیکی سایه ای در یک محیط پرنور است. اما این گیاه قوی تر از این حرف هاست و در نور بیشتر و یا کمتر هم دوام می‌آورد.
 
تکثیر
تکثیر سرخس بوستون بسیار راحت است. هنگام تعویض خاک در بهار، ریشه گیاه را تقسیم کنید. حتی قسمتهای کوچک هم ریشه خواهند داد، به شرط اینکه به خوبی از آن مراقبت کنید. ( یعنی گرما و رطوبت کافی برای آن مهیا کنید.) مطمئن شوید که هر بخش، شامل قسمتهای سالم ریشه باشد.
راه دیگر تکثیر سرخس بوستون، استفاده از اسپور (هاگ) آنهاست؛ که خوب این روش تخصصی و دشوار است.
 
خاک
خاک ایده‌آل برای بوستون خاکی سبک، غنی و دارای ترکیبات ارگانیک است. در نتیجه خاک گلدان برای آن مناسب خواهد بود. مطمئن شوید که زه‌کشی خاک به خوبی صورت می‌گیرد.
در صورت مناسب نبودن زه‌کشی، ریشه دچار پوسیدگی خواهد شد. نشانه‌های اولیه این اتفاق ناگوار ریزش برگها و یا پدیدار شدن نقاط لزج و پر آب روی آنهاست. انتخاب خاکی حاوی مقادیر زیاد الیاف ارگانیک، برای گیاه بسیار سودمند است.
 
تعویض گلدان
در بهار باید خاک بوستون را تعویض کنید؛ حتی اگر از اندازه گلدان بیرون نزده بود و نیازی به تعویض خاک نداشت. آن را مجدد در خاکی تمیز، تازه و غنی از کمپوست بکارید.
از رایج‌ترین نشانه‌های نیاز گیاه به تعویض گلدان، رشد بیش از حد و یا پژمرده شدن برگهاست. پس همواره آن را زیر نظر داشته باشید و علائم آن را پیگیری کنید. عدم موفقیت در تعویض گلدان بوستون ممکن است سبب مرگ سرخس شود.
مقایسه 0 انصراف