لطفا چند لحظه صبر نمائید
شایع ترین بیماری های گیاهان

سفیدک سطحی یا پودری چیست؟


سفیدک سطحی یا پودری چیست؟
بیماری قارچی سفیدک پودری
سفیدک سطحی به انگلیسی: Powdery. 
دیگر نامهای رایج سفیدک سطحی:سفیدک پودری و یا سفیدک ظاهری  که به زبان تُرکی  در مناطق مختلف به چور، آق ، قاریا  و به اسامی محلی گوناگون سیاه بور، بادزدگی، گردزدگی ، شته ، شفته ، گردابی،دردک و… نامیده میشود.

بیماری سفیدک پودری یک نوع بیماری قارچی است که طیف وسیعی از گیاهان را گرفتار می‌سازد این بیماری بیشتر در خیار، بنفشه آفریقایی، درخت انگور یا مو، شمشاد، گل رز و گل محمدی و سایر گیاهان و گل های آپارتمانی مشاهده می شود. سفیدک پودری در گیاهان آپارتمانی یک بیماری قارچی است. این بیماری در آغاز سبب تولید لکه‌های دایره مانند سفید پودری روی برگ‌های گیاهان می‌شود. با پیشرفت بیماری لکه‌های سفید رنگ بزرگ‌تر شده و انبوهی از هاگ‌ها که عامل انتشار این بیماری هستند تولیدشده و موجب گسترش بیماری می‌شود.. در آخر، تمام اجزای گیاه می‌تواند تسلیم این بیماری شده و از بین برود.  سفیدک پودری را به دلیل ایجاد قشری سفید رنگ بر روی قسمت‌های مختلف گیاه به خصوص برگها و ساقه‌ها به راحتی می‌توان تشخیص داد، برگ‌های قسمت پایین گیاه معمولاً (البته نه همیشه) پیش از برگهای موجود در قسمت بالای گیاه آلوده می‌شوند. این بیماری بسیار مسری است و زمانی که یک بخش گیاه آلوده می‌شود در صورت مبارزه نکردن، بیماری می‌تواند بقیه‌ی گیاه را نیز آلوده کند. این بیماری زمانی ایجاد می‌شود که گردش هوا به طور نامناسبی صورت بگیرد و شرایط نور برای گیاه کم باشد. اجزای میسیلیومی (رشته مانند) در هاگ‌های قارچ، منبع ایجاد فرم‌های سفید و پف‌دار روی گیاهان هستند. زمانی که آب روی گیاه پاشیده می‌شود، هاگ‌ها در هوا منتشر می‌شوند. کنترل بیماری سفیدک پودری در خانه به دلیل حالت تهاجمی و مسری این بیماری، امری ضروری است. انواع مهم رایج سفیدک سطحی سفیدک سطحی رز، موی انگور ، هلو، توت فرنگی، گوجه فرنگی، خیار، توت.

                                                                                                                       

علائم بیماری:

در مورد برگها احتمال زرد شدن قسمت‌هایی از زیر برگ وجود دارد که گاهی با پیشرفت بیماری نواحی اطراف فضای آلوده تغییر رنگ می‌دهند و معمولاً تبدیل به نواحی زرد رنگ و یا قهوه‌ای رنگ با حاشیه‌ای زرد رنگ می‌شود با پیشرفت بیماری احتمال پوسیدن نواحی آلوده و ریزش برگهایی که آلودگی شدید دارند نیز وجود دارد.
به طور عمده این بیماری منجر به ظهور نواحی پودر مانند به رنگ سفید یا خاکستری بر روی قسمت‌های مختلف گیاه بخصوص نواحی سطح برگ، ساقه جوان،جوانه و میوه‌های گیاه می‌شود. علائم فعالیت این قارچ ها با وجود تنوع موجود در آنها بسیار شبیه هم است.
در نتیجه با پیشرفت بیماری و عدم مبارزه با آنان نه تنها قسمت‌های آلوده گسترده‌تر می‌شوند بلکه ضخامت لایه سفید رنگ نیز بیشتر می‌شود به نحوی که ناحیه آلوده کاملاً سفید رنگ به نظر می‌رسد.


کنترل بیماری سفیدک پودری: 

برای کنترل این بیماری علاوه بر روش های شیمییایی باید به گیاه و شرایط رویشی آن نیز توجه کرد.
اگر می‌خواهید در قسمتی از باغچه خود گل‌هایی را به شکل گروهی بکارید در این صورت بهتر است از ارقامی استفاده کنید که نسبت به شیوع این بیماری مقاوم زیرا منجر به شیوع بیماری می شود. هرچند گیاه خود تا حدودی در مقابل بیماری مقاومت خواهد کرد.
در صورتی که محیط رویشی گیاه مساعدتر باشد و نیازهای محیطی آن بهتر برطرف شوند گیاهی قوی‌تر خواهید داشت که مقاومت بیشتری در برابر بیماری خواهد داشت.
همچنین بهتر است از مصرف کودهای نیتروژن بالا در اواخر تابستان صرف‌نظر کنیم این کودها رویش ساقه‌های جدید و جوان را که نسبت به ساقه‌های بالغ از محتوی آب بیشتری برخوردارند تحریک می‌کنند. این ساقه‌ها به عامل این بیماری حساسیت بیشتری دارند.
بیماری از یک نقطه آغاز شده و بتدریج به تمام گیاه سرایت کرده و گسترش می‌یابد. شکل ظاهری برگ در بیماری سفیدک سطحی، سفید رنگ شده و حالتی مشابه پاشیده شدن آرد بر روی برگ به وجود می‌آید و تشخیص آن نسبتاً آسان است. سفیدک پودری بخصوص به موی انگور و گندم و همچنین سبزیجات آسیب می‌رساند.

                                                                                                                                         

روشهای از بین بردن سفیدک پودری

روش ارگانیک :
با یک دستمال نم دار شاخه و برگ های قارچ گرفته را از سفیدک پاک کنید. گیاه را در هوای آزاد قرار دهید. در بیشتر مواقع اگر سفیدک پودری بیش از اندازه پیشرفت کرده باشد با روش‌های فیزیکی کنترل نمیشود و باید از روش‌های شیمیایی استفاده کرد.
روش شیمیایی:
برای این کار از ترکیبات و مواد شیمیایی مختلفی مانند گوگرد ، الوزال ، کاراتان میتوان استفاده کرد. همچنین از کود کی تی سول ترکیبی از گوگرد با پتاسیم هم میشود استفاده کرد. از سم پنکونازول توپاس به نسبت ۱۰۰ سی سی در ۵۰۰ لیتر آب استفاده کنید. ۱ سی سی در ۵ لیتر آب. سعی کنید تمامی قسمت‌های گیاه را سمپاشی کنید. می توان ۱ قاشق جوش شیرین نیز در محلول حل کردویا از گوگرد پودری بر روی گیاه پاشیده میشود منتها باید در ایام سرد و بیرون از گلخانه باشد.
مقایسه 0 انصراف