لطفا چند لحظه صبر نمائید

سوالات رایج در ارتباط با گیاه بگونیا رکس


همانطور که در مطالب گذشته گل بگونیا رکس را برایتان معرفی کرده ایم قصد داریم تا در این مطلب به سوالاتی که ممکن است در رابطه با این گیاه برایتان پیش آمده باشد را پاسخ دهیم. دانستن برخی از این نکات ممکن است شما را تا حدودی در پرورش و نگهداری از این گیاه همراهی کند.
 


چرا بگونیا گل نمی‌دهد؟
این گیاه برای گل‌دهی نیاز به مراقب خوب و کامل دارد. برای اینکه بگونیا بتواند گل بدهد باید نور کافی، آب مناسب و دمای مطبوعی را برای آن فراهم کرد. گل‌دهی در گیاهان کاری سخت و انرژی‌بر است و در صورتی که گیاه نتواند انرژی لازم را کسب کند برای گل‌دهی ضعیف می‌شود و توانایی خود را از دست می‌دهد.
محیطی نورگیر ولی با نور غیر مستقیم، دمای معمول اتاق و آب‌دهی اصولی می‌تواند بگونیای شما را مجبور به گل‌دهی کند.


چگونه بگونیا را پربارتر کنیم؟
اولین قدم برای پر پشت‌تر شدن بگونیا هرس کردن شاخه‌های نامرتب و بی نظم است. اگر گیاه شما جوان و کوچک است می‌توانید با چیدن برگ‌های کوچک و جوان آن می‌توانید گیاه را مجبور کنید که رشد جدید و بیشتری انجام دهد و به این صورت گیاه شما متراکم‌تر می‌شود.


چگونه بگونیا را هرس کنیم؟
اگر بگونیا را به عنوان گیاهی چند ساله نگهداری می‌کنید هرس کردن کاری لازم برای آن است. بعد از پایان گل‌دهی باید شاخه‌های گیاه را تا یک سوم کوتاه کنید.
در طول سال نیز می‌توانید برای شکل دادن به گیاه، شاخه‌های لازم را هرس کنید. برخی از انواع بگونیا در زمستان گل می‌دهند بنابراین باید هرس کردن آن‌ها را به فصل بهار موکول کنید. هیچ‌گاه بگونیا را در زمان گل‌دهی هرس نکنید زیرا گیاه برای تامین انرژی و نگهداری گل‌هایش به تمام برگ‌ها و شاخه‌ها نیاز دارد.


آیا بگونیا گیاهی سمی می باشد؟
این گیاه حاوی کلسیم اگزالات است، ترکیبی که برای سگها و گربه‌ها سمی است.
این سمیت هنگامی مشکل ساز می‌شود که حیوانات گیاه را خورده باشند بخصوص بخشهای زیرین و موجود در خاک آن را.
عوارض خوردن بگونیا رکس به صورت نارسایی کلیوی، خروج بی اختیار بزاق دهان و تهوع ظاهر می‌شود. پس بگونیا را در مکانی دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.
 


چرا برگ‌های بگونیا می‌ریزد؟
دلیل اصلی ریزش برگ‌های بگونیا و پوسیده شدن آن آب‌دهی زیاد است. ساقه‌های بگونیا توانایی ذخیره آب را در خود دارند بنابراین به شدت نسبت به آبیاری زیاد و رطوبت زیاد حساس هستند و از آن آسیب می‌بینند. آبیاری زیاد می‌توانداین ساقه‌ها را متورم‌تر کند و باعث نرم شدن آن شود که در نتیجه برگ‌های گیاه شروع به ریزش می‌کند.


شرایط مراقبت از بگونیا در زمستان چگونه است؟
اگر بگونیای خود را در خارج از خانه و در باغچه نگهداری می‌کنید در طول زمستان باید آن را از خاک خارج کنید و درون یک دستمال کاغذی یا روزنامه بپیچید سپس آن را درون یک جعبه و در مکانی تاریک و خنک نگهداری کنید تا در فصل بعدی دوباره بکارید.
اما اگر بگونیای خود را در گلدان نگهداری می‌کنید می‌توانید در طول زمستان آن را درون خانه و در دمای معمولی اتاق نگهداری کنید. فقط به خاطر وجود وسایل گرمایشی باید مراقب خشکی هوای داخل منزل باشید و سعی کنید اطراف گیاه را کمی مرطوب نگه دارید.


علت قهوه ای شدن برگ های گیاه بگونیا چیست؟
یکی از دلایل اساسی در قهوه‌ای شدن لبه برگ‌های بگونیا، خشکی بیش از حد است. این گیاه به محیطی مرطوب نیاز دارد و از خشک بودن بیش از حد خاک یا محیط اطراف آسیب می‌بیند. تامین رطوبت کافی مخصوصا در فصل زمستان که وسائل گرمایشی روشن است، برای گیاه می‌تواند از قهوه‌ای شدن برگ‌های بگونیا جلوگیری کند.


علت زرد شدن برگ های گیاه بگونیا چیست؟
مهم‌ترین دلیل زرد شدن برگ‌های بگونیا آب‌دهی بیش از حد است. در صورتی که به گیاه بیش از حد آب بدهید یا اجازه دهید که گیاه با آب جمع شده در زیر گلدان در تماس باشد برگ‌های آن زرد خواهد شد. خیس ماندن بیش از حد خاک می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه و ضعف گیاه در جذب آب کافی شود که باعث زرد شدن برگ‌های آن خواهد شد.
نور بیش از حد و مستقیم نیز می‌تواند باعث زرد شدن بگونیا شود. در صورتی که گیاه بیش از حد و طولانی مدت در نور مستقیم و شدید خورشید باشد دچار آفتاب‌سوختگی و زرد شدن برگ‌ها می‌شود.
 
مقایسه 0 انصراف