لطفا چند لحظه صبر نمائید

سوالات رایج در ارتباط با گیاه سیکاس

سیکاس چه دمایی را می پسندد؟ 
این گیاه می‌تواند دمای -۱ الی ۲۵ درجه سانتی گراد (البته دمای زیر ۶ درجه سانتی گراد می‌تواند به گیاه آسیب بزند) را به خوبی تحمل کند ولی هوای معتدل ما بین ۱۰ الی ۱۸ درجه سانتی گراد برای پرورش آن ایده آل می باشد. دمای پایین تر از -۱ درجه باعث مرگ گیاه خواهد شد. اگر گیاه شما در خارج از خانه قرار دارد سعی کنید در زمستان آن را با نایلون بپوشانید. 


بهترین خاک برای گیاه سیکاس کدام است؟ 
از دیگر نیازهای این گیاه انتخاب خاک مناسب است. هرچند که این گیاه می‌تواند در هر خاکی رشد کند ولی بهترین خاک برای آن خاک کاکتوسی هست (حتما خاکی انتخاب کنید که زهکشی مناسب داشته باشد و آب را به خوبی از خودش عبور بدهد) که می‌توایند از ترکیب مقدار مساوی پیت ماس و پرلیت درشت هم استفاده کنید. در کاشت سیکاس باید توجه داشته باشید که گیاه را طوری بکاریم که کمی از سطح خاک بالا تر باشد بدین شکل که پیاز سیکاس باید طوری در خاک قرار گیرد که نیمی از آن در خاک و نیم دیگر آن از خاک بیرون باشد. همچنین علاوه بر موارد بالا سیکاس خاک کمی اسیدی را می پسندد و می‌تواند باعث بالا رفتن میزان جذب مواد مغذی و رشد آن بشود. 

 
نحوه و میزان آبیاری گیاه سیکاس چقدر باشه؟ 
چند نکته در خصوص آبیاری این گیاه باید توجه داشته باشید ابتدا اینکه در زمان آبیاری اجازه ندهید که آب روی ساقه و برگهای آن ریخته شود چون باعث پوسیدگی ساقه و برگها میشه دوما این گیاه به کم آبی مقاوم هست ولی در تابستان سعی کنید به صورت منظم آبیاری کنید و حتما بین دو آبیاری اجازه دهید خاک گلدان تا عمق ۲ الی ۸ سانتی متر خشک شود البته این بستگی به اندازه گلدان شما دارد. در کل می‌تواند تشنگی را تا حدودی تحمل بکند ولی در حالت کلی آبیاری متوسط را دوست دارد. 
توجه داشته باشید که هنگام آبیاری باید آب اضافی از زیر گلدان خارج شود و گلدان شما زهکشی خوبی داشته باشد وگرنه باعث پوسیدگی ریشه و در ادامه مرگ گیاه خواهد شد. آبیاری زیاد و باتلاقی شدن خاک گلدان باعث زردی و خشکی برگها هم میشود. 

 
آیا گیاه سیکاس رطوبت رو دوست داره؟ 
این گیاه رطوبت را بسیار دوست دارد و سعی کنید که اگر محل نگهداری آن خشک هست با غبارپاشی رطوبت مورد نیاز گیاه رو تامین کنید البته غبارپاشی رو در زمانی که نور مستقیم خورشید به آن میتابد نباید انجام دهید(من پیشنهاد میکنم برای تامین رطوبت از دستگاه رطوبت ساز و یا ساخت جزیره برای گیاه استفاده کنید). اگر گیاه شما خارج از خانه قرار دارد توجه داشته بشاید که در فصل های بارندگی بارش تگرگ سبب ایجاد لکه های زرد رنگ به صورت نقطه ای بر روی سطح برگچه ها خواهد شد. خاک گیاه را مرطوب نگهداری کنید نه باتلاقی. 

 
از چه کودی برای سیکاس استفاده کنیم؟ 
این گیاه هم همانند همه گیاهان آپارتمانی به کود برای رشد و شادابی نیاز دارد و بهترین زمان برای کوددهی از اوایل بهار تا اواخر تابستان میباشد. اگر گیاه را در باغچه کاشته اید سعی کنید از کودهای حیوانی برای تغذیه استفاده کنید و در این امر زیاده روی نکنید چون باعث انباشته شدن کود در پیاز و در نهایت سوختن برگها خواهد شد. 
اگر شما گیاه سیکاس را در گلدان کاشته اید میتوانید از کود های تقویتی یا معمولی با فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ و ۲۰-۲۰-۲۰ (کود سه بیست ) که میزان نتیروژن،فسفر و پتاس مساوری دارند استفاده کنید. در فصل رشد هر دو هفته یکبار کود رو در آب حل کنید و به شکل آبیاری به گیاه بدید. 


آیا گیاه سیکاس سمی است؟ 
همانطور که در جدول مشخصات این گیاه مطالعه کردید این گیاه سمی است، تمامی قسمت‌های سیکاس رولوتا از جمله دانه و ریشه‌ها سمی هستند. علائم خطر اون برای انسان استفراغ ، اسهال، نارسایی کبدی می باشد. پس اگر در خانه کود یا حیوان خانگی دارید مراقب باشید تا توسط آنها بلعیده نشوند. 
مقایسه 0 انصراف