لطفا چند لحظه صبر نمائید

سوالات رایج در ارتباط با گیاه فلفل زینتی 

چگونه فلفل زینتی را تکثیر کنیم؟ 
این گل به راحتی از طریق دانه در طی فصل بهار تکثیر می شوند. بعد از کاشتن بذرها روی آنها را نپوشانید زیرا بذرها برای جوانه زدن به نور احتیاج دارند. دمای خاک را اگر بتوانید در حد ۲۵ درجه سانتیگراد نگه دارید بذرها بهتر جوانه می‌زنند. جوانه زدن در حدود ۲۰ روز طول می کشد. 

 


چه خاکی مناسب فلفل زینتی است؟ 
زهکش خاک باید خوب باشد بنابراین از مخلوطهای خاکی که این خصوصیت را دارند استفاده کنید. مثلا مخلوط خاک معمولی با خاک برگ با کوکوپیت و یا خاک معمولی به همراه خاک برگ برای این گیاه مناسب است. اگر به گیاه کودهایی بدهید که محتوی نیتروژن زیادی هستند، گلدهی و در نتیجه میوه‌دهی گیاه به تأخیر می‌افتد و از میزان آن نیز کاسته می‌شود.می توانید از کودهایی استفاده کنید که میزان فسفر و پتاسیم آن بیش از نیتروژن باشد. وجود این دو عنصر به ریشه دوانی گیاه و تولید گل و میوه کمک میکند. 
چگونه آفات و بیماری‌های فلفل زینتی را بشناسیم؟ 
بیماریهای آنتراکنوز، سوختگی فیتوفتورا و کپک سفید گاهی مشکلاتی را ایجاد می‌کنند. علائم عمومی این بیماریها عبارتند ایجاد زخم بر روی میوه ، پژمردگی عمومی گیاه و سیاه شدن ساقه. لکه برگی باکتریایی و پوسیدگی نرم باکتریایی نیز از جمله دیگر بیماریها است. کنه قرمز، شته ، معدنچی برگ و تریپس از جمله آفات این گیاه هستند. 
چه دمایی دمای سازگار با فلفل زینتی است؟ 
در طی شب دمای ۱۳ تا ۱۶ درجه سانتیگراد و در طی روز ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد مناسب فلفل زینتی است. اگر هوا بیش از اندازه گرم شود شاخه‌ها بلند می‌شوند و ظاهر گیاه نامناسب می‌شود.این شاخه‌ها را هرس کرده و آنها را قطع کنید تا شاخه‌های جانبی شروع به رشد کنند. همچنین هوای گرم موجب ریزش برگهای گیاه و پژمردن کل گیاه نیز می‌شود. هوای سرد نیز موجب توقف رشد گیاه و سیاه شدن برگهای گیاه می‌شود. البته بکارگیری مواد براق کننده برگها نیز موجب سیاه شدن برگهای این گیاه می‌شود. 
چگونه نور لازم برای پرورش فلفل زینتی قراهم کنیم؟ 
حداقل به ۴ ساعت نور مستقیم نیاز دارد و مابقی روز نیز محیط باید روشن و پرنور باشد. کمبود نور محیط می تواند به عدم تغییر رنگ میوه ها و قرمز نشدن آنان، ریزش میوه های جوان و غنچه های گل و همچنین عدم شکل گیری غنچه ها منجر شود. همچنین کم رنگ شدن برگها ، بلند و باریک شدن ساقه ها و زیاد شدن فاصله برگها بر روی ساقه ها نشانه کمبود نور شدید است. 

 


چگونه فلفل زینتی را آبیاری کنیم؟ 
خاک را مرطوب نگهدارید. یعنی هر روز گیاه را آب دهید اما مراقب باشید تا خاک گلدان باتلاقی نشود. برای افزایش رطوبت هوای اطراف گیاه می‌توانید با آبی که فاقد املاح است گیاه را تا زمان تشکیل شدن میوه ها هر روز غبارپاشی کنید. 
مقایسه 0 انصراف