لطفا چند لحظه صبر نمائید

سوالات رایج در رابطه با کنه قرمز

دوره زندگی این آفت به چه صورت است؟
کنه ها در بهار ابتدا بر روی علفهای هرز فعالیت دارند و با گرم شدن هوا به تدریج به روی پاجوش درختان و گیاه اصلی منتقل می شوند. در طول تابستان بر روی گیاه اصلی (درختان یا گل فصلی) فعالیت می کنند.
 

 

در همین زمان تخم خود را در پشت برگ ها و در لابلای پرز برگ و یا تارهای تنیده شده خود قرار می دهند. در شرایطی که هوا گرم شده و رطوبت سطحی گیاه کاهش یابد و گرد و غبار در سطح برگ زیاد شود، جمعیت
آفت طغیانی می گردد. هر دوره زندگی این آفت از 15 تا 20 روز طول می کشد و به همین دلیل دارای تعداد نسل متعدد در مدت فعالیت خود می باشد.


توضیحاتی در رابطه با شکل شناسی کنه‌ها
جانور کامل بر خلاف حشرات 4 جفت پا دارد اما جانور تازه از تخم خارج شده مانند حشرات 3 جفت پا دارد. از نظر شکل شناسی جانور نر و ماده تفاوت هایی با یکدیگر دارند. عموما نرها کوچکتر از ماده ها هستند. انداره کنه ها از 2/0 تا 5/0 میلیمتر متغیر است. رنگ آنها از قهوه ای متمایل به سبز (در فصول گرم) تا قرمز (در فصول سرد) تغییر می کند. هر جانور ماده تا 100 عدد تخم می گذارد. تخم آفت کروی و به رنگ زرد می باشد.

 


نحوه خسارت کنه ها چگونه است؟
کنه قرمز در اثر تغذیه از شیره ی برگ، میوه و شاخه های سبز به ارقام مختلف مرکبات خسارت رسانده و شدت آن روی برگها به مراتب بیشتر از خسارت روی میوه ها است. مانند سایر کنه های گیاهی، این آفت در درجه ی اول در سطح رویی برگهای بالغ (میوه و شاخه های جوان) تغذیه کرده و باعث ایجاد لکه های سفید قابل مشاهده، تخریب مزوفیل و در نهایت ریزش برگ ها می شود. استفاده از آفت کشهای شیمیایی موجب از بین رفتن دشمنان طبیعی، بروز مقاومت و طغیان مجدد آفت می گردد. از جمله آفت کشهای رایج برای کنترل این آفات مرکبات میتوان به کلروپایریفوس، اتیون، دیازینون، آبامکتین، ایمیداکلوپرید، فن پیروکسیمیت و بروموپروپیلات اشاره کرد.
مقایسه 0 انصراف