لطفا چند لحظه صبر نمائید

شرایط نگهداری از گیاه برگ قاشقی

گیاه برگ قاشقی بسیار کم توقع بوده و از آنجا که خواستگاه آن جنگل‎های انبوه است، نور کم، سایه و کم آبی را به راحتی تحمل می‌کند. به همین دلیل می‎تواند در رده گیاهان آپارتمانی پرطرفدار قرار گیرد.
 

 
دما: حداکثر درجه حرارت 25 درجه و حداقل درجه 18 درجه است، گیاه تا 10 درجه هم مقاومت نشان می‎دهد. در کل به هوای خنک نیاز دارد و در دمای پایین‌تر کم کم برگ‌ها می‌ریزند و گیاه از بین می‌رود و در دمای بالا نیز موجب چروکیده شدن برگ‎های گیاه و خشک شدن آن می‎شود.
 
نور: برگ قاشقی جز گل‎های مقاوم به نور کم است و از گیاهان مقاوم در سایه و نور کم به حساب می‎آید. نیم سایه آفتاب و نور کنار پنجره احتیاجات نوری آن را تامین می‎کند، احتیاج به مراقبت در برابر اشعه مستقیم آفتاب به خصوص در ظهر تابستان دارد.
 
رطوبت و آبیاری: آبیاری مهمترین عامل در نگهداری گل قاشقی است. این گیاه در برگ‎های خودش آب ذخیره می‌کند و نیاز به آبیاری زیادی ندارد در نتیجه اجازه بدهید تا بین دو آبیاری سطح خاک کاملا خشک شود. با کاهش دمای محیط آبیاری را هم کاهش بدهید؛ میزان آبیاری برگ قاشقی در زمستان، هر ۱۰ روز تا دو هفته یکبار و در تابستان، هفته‎ای ۱ الی ۲ بار می‌باشد. برگ قاشقی ممکن است در خشکی دوام بیاورد اما از آبیاری زیاد حتما از بین می‎رود. آبیاری زیاد باعث بیماری قارچی و پوسیده شدن ساقه می‎شود و حتی ممکن است مشاهده کنید که برگ ها و ساقه‎ها سیاه شدند که در این شرایط باید از قارچ‎کش استفاده کنید.
برگ قاشقی، علاقمند محیط گرم و مرطوب است. رطوبت لازم برای برگ قاشقی حد‌ود‌ ۵۰ د‌رصد‌ است، غبارپاشی هفته‎ای دو بار در تابستان و یکبار در زمستان توصیه می‌گردد. بسیاری از انواع قاشقی برگ‌هایی شبیه به ساکولنت‌ها دارند و می‌توانند میزان رطوبت هوای کم و آبیاری نامنظم را هم تحمل کنند. همان‌طور که گفتیم میزان رطوبت مورد نیاز انواع قاشقی با هم متفاوت است و بهترین راهنمایی این است که به برگ‌ها نگاه کنید، هرچه ضخامت برگ‌ها بیش‌تر باشد،‌ میزان رطوبت هوای کم‌تری نیاز دارد.
 
خاک و کوددهی: خاک مناسب برای نگهداری برگ قاشقی باید سبک با زهکش خوب باشد، خاک لومی یا مخلوطی از خاک معمولی (خاک باغچه) + خاک‎برگ یا شن + پرلیت و یا هر ترکیب دیگری که آب را به خوبی از خودش عبور بدهد. نسبت این ترکیب شامل یک قسمت خاک‎برگ، یک قسمت پرلیت و یک قسمت خاک باغچه باشد که ترکیب خوبی را به وجود خواهند آورد.
در صورتی که برگ‎های گیاه شما کم رنگ شوند و رشد گیاه کاهش یابد، باید از کود استفاده کنید.برای تقویت گیاه قاشقی در فصل‎های سرد، ماه‌ی ۱ بار و در فصل‌های گرم، هر ۲ هفته یکبار می‌توانید از کود کامل استفاده نمایید.


تکثیر: برگ قاشقی به دو روش قلمه ساقه و برگ قابل تکثیر است. زمان مناسب برای گرفتن قلمه ساقه یا برگ در اواخر بهار یا تابستان، ساقه‎ی گیاه قاشقی را داخل آب در دمای ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد قرار بدهید و بعد از ریشه دار شدن آن ها داخل خاک بکارید.
مقایسه 0 انصراف