لطفا چند لحظه صبر نمائید

بایدها و نبایدهای نگهداری از گل اگزالیس

گل اگزالیس بر خلاف ظاهرش که ممکن است این ذهنیت را تداعی کند که نگهداری سختی دارد اما بر عکس، نگهداری آن بسیار آسان است و به راحتی می‎توان با قرار دادن آن در کنار سایر گل‎ها ترکیب رنگی جذابی ساخت می‎شود.
 

 
رطوبت و آبیاری:
سعی کنید برای این گیاه رطوبت کافی را ایجاد کنید، برای این منظور می‌توانید هم آن را در کنار گیاهان دیگر نگهداری کنید و یا ظرفی پر از آب در قسمت زیرین و زیرگ لدانی قرار دهید تا رطوبت مورد نیاز تأمین شود یا هفته‎ای دو بار با آب جوشیده 48 ساعت مانده گیاه را غبار پاشی کنید. این گیاه دارای پیاز یا ریزوم است و اگر آبیاری زیادی انجام دهید پیاز آن خواهد سوخت؛ بنابراین بهتر است این گیاه را هفته‌ای یک‌ بار آبیاری کنید؛ به‌ عبارت ‌دیگر بهتر است بین هر دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک شود.

 
خاک و کوددهی:
خاک مناسب برای این گیاه باید غنی باشد، ترکیب خاک‌هایی همچون خاک‌ برگ، خاک باغچه و یا ترکیب پیت ماوس و پرولیت بسیار برای گیاه مناسب است. هر دو سال یک‌بار در فصل زمستان که گیاه در خواب است باید گلدان را تعویض کنید؛ این گیاه به دلیل داشتن برگ‌هایی به رنگ قرمز نیاز به تغذیه قوی نیز دارد، از این‌ رو بهتر است تا گیاه را هر دو هفته یک ‌بار توسط کودهای مختص به آن تغذیه کنید.

 
نور:
این گیاه نیز همانند دیگر گیاهانی که دارای برگ‌های رنگی (حاوی ترکیب آنتوسیانین) هستند نیازمند نور زیاد و هوای خنک است تا رنگ برگ‌های آن حفظ شود؛ در غیر این صورت رنگ‌ها به‌سوی سبز تغییر می‌کنند؛ بنابراین برای نگهداری این گیاه نقطه‌ای از خانه را انتخاب کنید که همواره روشن باشد، این بدان معنی نیست که می‌توانید این گیاه را در زیر نور مستقیم نگهداری کنید، همین‌که نور غیرمستقیم به آن برسد کافی است. کاهش نور سبب سبز شدن برگ‎های گیاه اگزالیس می‎شود. کاهش نور سبب سبز شدن برگ‎های گیاه اگزالیس می‎شود.
 

 
دما:
این گیاه نیاز به هوای خنک دارد. بهترین دما برای این گیاه ما بین ۱۶ تا ۲۴ درجه است. در غیر این صورت رنگ برگ‎های آن سبز خواهد شد. افزایش دما سبب سبز شدن تمام برگ‎های گیاه اگزالیس می‎شود. افزایش دما سبب سبز شدن تمام برگ‎های گیاه اگزالیس می‎شود.
مقایسه 0 انصراف