لطفا چند لحظه صبر نمائید

شرایط نگهداری گیاه برگ انجیری

نگهداری از گیاه برگ انجیری راحت است و با توجه به بودن در زادگاهی گرمسیری، برای رشد، به محیطی گرم و مرطوب نیاز دارد. برگ انجیری با مراقبت کم هم خیلی زود رشد می‌کند و برای بلند شدن باید از یک تکیه گاه محکم و خزه دار استفاده کرد و ریشه های هوایی را در آن ها فرو کرده و یک برگ انجیری چوبدار بسازید.
 


قیمت گیاه برگ انجیری چوبدار به دلیل ارتفاع بلند، از انواع دیگر آن بیشتر است. با رعایت چند نکته ساده درباره این گیاه، یک برگ انجیری پر برگ و شاداب داشته باشید. گیاه برگ انجیری به دلیل خلقتش در مناطق گرمسیری ، برای رشد به محیطی گرم و مرطوب نیاز دارد و نسبت به تغییرات دمایی حساسیت زیادی از خود نشان نمی‌دهد . اما برای سبز ماندن و رشد برگهای جدید و زیبا ، شرایط ایده آل دیگری نیز وجود دارد که در ادامه باهم می‌خوانیم :
 
1. نور
با توجه به زادگاه این گیاه و سایه اندازی درختان بلند برروی آن ، نور غیر مستقیم و نیم سایه را ترجیح می‌دهد . از قرار دادن در مقابل اشعه‌ی مستقیم خورشید خودداری کنید چرا که برگهایش را می‌سوزاند . در کنار پنجره بهترین شرایط را خواهد داشت و در صورت دریافت نور کم ، برگها بی‌رنگ شده و بریدگی های روی خود را از دست می‌دهند .
 
2. آبیاری
تنها حساسیت برگ انجیری نسبت به آبیاری است و حتما باید در فاصله‌ی بین 2 آبیاری 2 الی 3 سانت از خاکش خشک شده باشد و سپس اقدام به آبیاری مجدد کنید . برای اینکار می‌توانید از یک قطعه چوب و یا از انگشت خود کمک بگیرید . به این صورت که چوب و یا انگشتتان را در خاک فرو برده و تا عمق 2 سانتی را چک کنید اگر خاک با انگشت یا چوب چسبید ، باید آبیاری را 2 3 روی عقب بیاندازید . در تابستان تعداد دفعات آبیاری را افزایش دهید و در صورت گرمای شدید حتما غبار پاشی صورت گیرد .

3. دما
برگ انجیری نسبت به تغییرات دمایی حساسیتی ندارد و یازه ی دمایی بین 18 تا 27 درجه برای آن ایده آل است . اما دمای کمتر از 13 و بیشتر از 30 درجه برای آن مطلوب نیست و حتما در دماهای بالاتر از 30 درجه غبارپاشی شود .
 
4. رطوبت
بهترین راه ایجاد رطوبت برای برگ انجیری ایجاد جزیره است . جزیره به معنی آن است که داخل زیر گلدانی را پر آب کرده و سنگ ریزه بریزید و گلدان را برروی سنگریزه ها قرار دهید اما گلدان با آب در تماس نباشد . به این طرق آب داخل زیر گلدانی تبخیر شده و رطوبت آن به گیاه می‌رسد . همچنین در روزهای بسیار گرم ، برگها نیاز به غبار پاشی دارند که حتما باید انجام شود . برای غبار پاشی ترجیحا از آب تصفیه شده و یا آب جوشیده‌ی سرد شده استاده کنید تا نوک برگها دچار سوختگی نشوند.
 
5. تغذیه و خاک مناسب
استفاده از خاک سبک و آماده کاشت یا کمپوست بهترین خاک است و ماهی یکبار کوددهی برای این گیاه مناسب است تا برگهای بزرگ و سبز داشته باشد .


6. تعویض گلدان
چند عامل وجود دارد که به شما میفهماند گیاهتان به گلدان بزرگتری نیاز دارد :
1. بیحال بودن برگها در صورت مناسب بودن همه ی شرایط
2. بیرون زدن ریشه ها از گلدان
3. زردن شدن برگها درصورت بررسی و نبود مشکلات دیگر و …
درصورت مشاهده ی این عوامل بهتر است که گلدان را با یک سایز بزرگتر تعویض کنید . به طور معمول هر 1 یا 2 سال یکبار نیاز به اینکار وجود دارد .
مقایسه 0 انصراف