لطفا چند لحظه صبر نمائید

علت گل ندادن گیاه چیست؟

علت گل ندادن گیاه چیست؟

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که مدتی است گیاهی را در آپارتمان خود نگهداری می کنید اما بدون آنکه دلیلی داشته باشد گیاهتان گل نمی دهد و باعث دلسردی شما شده است. اگر در منزل گیاهی دارید که دیگر گل نمی دهد مثلا شمعدانی دارید که فقط برگ دارد و دیگر گل نمی دهد یا اینکه بوته فلفلی کاشته اید که جثه بزرگی دارد اما گل و میوه نمی دهد. بنابراین باید بررسی کنید که گیاه شما چه مشکلی دارد.

 


در گیاهان گل زینتی تلاش ما در جهت افزایش گلدهی گیاهان و در برگ زینتی‌ها، تلاش در جهت جلوگیری از گلدهی آن‌هاست. گاهی به دلایل مختلف گلدهی گیاهان آپارتمانی با مشکل مواجه می‌شود و کشاورز بدون کشف علت، شروع به تقویت گل و گیاه می‌کند؛ گاهی نیز عدم رشد و گلدهی گیاه دلایلی غیر از مشکلات تغذیه و حتی محیطی دارد. برخی از این عوامل را به اختصار بیان میکنیم.

 


سن
در بسیاری از موارد گیاه به دلیل سن بسیار کم، توانایی گلدهی ندارد. برخی گیاهان نیز یک سال در میان گل می‌دهند. بنابراین تلاش برای افزایش گلدهی گیاهان در این مورد احتمالا با شکست مواجه می‌شود.

نور
شدت نور، مدت تابش نور و کیفیت نور تاثیر بسزایی در توقف یا افزایش سرعت گلدهی گیاه دارد. اگر به گیاه شما نوری با کیفیت مناسب نرسد , گیاه شما وارد مرحله ی گلدهی نخواهد شد. برای مثال گیاه بنت قنسول برای گلدهی نیاز به یک دوره‌ی طولانی تاریکی دارد، پس از این دوره و القا‌ء گلدهی به گیاه، روزانه 8 ساعت نوردهی می‌تواند گل‌های بنت قنسول را شکوفا کند.

دما
برای افزایش گلدهی گیاهان در بسیاری از موارد، به صورت مصنوعی دوره‌های سرما یا گرما اعمال می‌شود. اگر گیاه شما دچار مشکل در گلدهی شده احتمالا با یک شوک دمایی مواجه شده است.

هرس نامناسب
اگر هرس در زمان درست و به طور صحیح انجام نشود گلدهی با مشکل روبرو می‌شود. برای افزایش گلدهی گیاهان، عملیاتی با نام هرس گلدهی نیز انجام می‌شود، در این عملیات با بریدن برخی شاخه‌ها، جدا کردن برخی جوانه‌ها و از بین بردن چیرگی انتهایی به گیاه پیغام گلدهی می‌دهیم.

هوای سرد زمستان
گیاهان فصلی زمستانه مثل , لاله , سنبل , نرگس , بنفشه , شب بو و.....و همچنین گیاهان چندساله مانند شمعدانی , گل رز، کالان کوآ حتما نیاز دارند که در فصل زمستان یک میزان سرما جذب کنند و در خود ذخیره نمایند. میزان و حدود سرما برای هرگیاهی متفاوت است. پس به همین دلیل است که خیلی ها شمعدانی را یکسره در هوای گرم منزل نگهداری می کنند و به مرور زمان از حجم گلدهی آن کم می شود.
مقایسه 0 انصراف