لطفا چند لحظه صبر نمائید

عمر کاکتوس‌های خانگی چقدر است؟

هنگامی‌ که کاکتوس‌ها را از محیط طبیعیشان جدا می‌کنیم، مسئولیت مراقبت‌های لازم برای زنده‌ماندن و رشدشان نیز بر عهده خودمان خواهد بود. به‌طورکلی مراقبت و رسیدگی به آنها چندان دشوار نیست، اما چند نکته را بایستی به خاطر بسپارید تا بتوانید برای سالها از کاکتوستان نگهداری کنید.
مهمترین عوامل نور، آب، نوع خاک و زهکشی هستند. بهتر است اطلاعات و نکات مهم برای نگهداری کاکتوستان را با توجه به گونه‌ی خاصِ آن جستجو کنید، چرا که کاکتوس‌های مختلف نیازها مختلفی نیز دارند.
 

 
سازش با محیط برای زنده‌ماندن

کاکتوس‌ها ریشه‌هایشان را در عمقِ کمِ خاک می‌گسترانند. این امر سبب می‌شود که هنگام بارش باران بتوانند تا حدامکان آبی که زمین را خیس کرده را جذب کنند و همچنین به نقاط بیشتر و گسترده‌تر زمین دسترسی داشته باشند که خود به معنای جذب آب بیشتر است.
زنده‌ماندن برای مدت طولانی خوب است، اما بسیاری از کاکتوس‌ها در مناطق خشکی می‌رویند که در آنجا بارش کم و شرایط سختی وجود دارد. برای بقا باید سرسخت بود و کاکتوس‌ها با کمک چندین روش سازشی می‌توانند در بیابان‌های سوزان طاقت بیاورند. کاکتوس‌ها برگ یا چیزی که بتوان آن را شاخه گفت ندارند. شاخه و برگ‌ها سرشار از آب هستند و مساحت وسیع رویه گیاه باعث ازدست رفتن آب فراوانی می‌شود. گرچه تیغ‌های کاکتوس مساحت زیادی از گیاه را می‌پوشانند، اما تقریبا هیچ آبی در خود ندارند و از فیبر ساخته شده‌اند.
پس از بارش باران، تارهای نازکی به‌سرعت بر روی ریشه‌های کاکتوس‌ها بوجود می‌آیند. این امر باعث جذب حداکثری آبی می‌شود که برای مدت کوتاهی در خاک باقی می‌ماند. هنگامی که زمین خشک شود، به این تارهای ریشه‌ای نیز نیازی نخواهد بود و تا زمان بارش بعدی از بین می‌روند.ساقه‌ی اصلی کاکتوس گوشتی و ضخیم است و پوششی ضدآب و مومی دارد. این امر نیز باعث می‌شود که کاکتوس مقادیر آب زیادی را، بدون خطر هدررفتن، درون ساقه خود ذخیره کند. کاکتوس‌ها همچنین این قابلیت را دارند که متناسب با حجم آب موجود درونشان، ساقه‌هایشان را کوچکتر یا بزرگتر کنند.برخلاف دیگر انواع گیاهان، کاکتوس‌ها منافذ (روزنه) موجود بر روی ساقه‌هایشان را تنها به هنگام شب می‌گشایند.
 


گیاهان عادی معمولا منافذی بر روی برگ‌ها و ساقه‌هایشان دارند که آنها را به‌منظور تعرق و انتقال و تبدیل اکسیژن به کربن‌دی‌اکسید می‌گشایند که مقدار آب زیادی از این طریق مصرف می‌شود. کاکتوس‌ها اما تنها به هنگام شب، یعنی زمانی که مقدار آب کمتری مصرف می‌شود، این منافذ را می‌گشایند.تیغ‌ها‌ برای کاکتوس کاربرد دفاعی نیز دارند و باعث جلوگیری از حمله حیوانات به گیاه برای تغذیه می‌شوند. این امر می‌تواند توضیحی برای کم‌بودن شمار تغذیه‌کنندگان کاکتوس باشد.
مقایسه 0 انصراف