لطفا چند لحظه صبر نمائید

فواید نگهداری کاکتوس در خانه


کاکتوس تصفیه کننده قوی هوا
کاکتوس دقیقا مانند فیلتر هوا عمل می‌کند. کاکتوس ها میتوانند سموم معلق در هوا که بیشتر توسط شوینده ها، پلاستیک و رنگ ها تولید می‌شوند را جذب کنند. دانشمندان در طی یک تحقیق دو محیط یکسان که در یکی از آنها گیاهانی مانند کاکتوس نگهداری می‌شد را از لحاظ وجود سرب معلق در هوا که بیشتر توسط سوختن بنزین تولید می شود را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که در هوای اتاقی که دارای کاکتوس بود حدود ۲۰ درصد سرب کمتری باقی مانده بود. جهت کاهش از الودگی های هوا توصیه می شود حتما بر روی میز کار، اتاق خواب، آشپزخانه و هر جای دیگری که امکانش فراهم بود کاکتوس نگهداری کنید.


کاکتوس ضد پارازیت، امواج مضر و نویز ها
البته هنوز خواص جذب کنندگی پارازیات ها توسط کاکتوس ها کامل به اثبات نرسیده است ولی تحقیات تا امروز نشان داده که کاکتوس و کلا گیاهان میتوانند امواج و پارازیت ها را جذب کنند. پیشنهاد میشود در اطراف مودم، میکروفر و هر دستگاهی که تولید کننده امواج مضر است کاکتوس قرار دهید.
 


با نگهداری کاکتوس بهتر نفس بکشید
بدون درختان و گیاهان زندگی روی کره زمین امکان پذیر نبود. ولی امروزه بشر در حال از بین بردن آنهاست و هوای شهرها به سرعت در حال آلوده شدن است. پس باید به فکر خود و اطرافیانمان باشیم تا از این شرایط کمترین آسیب را ببینند. یکی از راههای ساده نگهداری گیاهان در خانه و محل کارمان است. کاکتوس ها به دلیل سیستم فتوسنتزی منحصر به فرد خود مانند یک دستگاه اکسیژن ساز عمل می کند. کاکتوس ها دی اکسید کربن(CO2) هوا که برای انسان ها و حیوانات بسیار مضر است را جذب کرده و طی فرایندی آن را تجزیه کرده و به اکسیژن(o2) تبدیل می‌کند.


کاکتوس ضد پیری پوست
کاکتوس دوست خوب پوست شماست، با کاهش آب، درختان و گیاهان هوای شهرها روز به روز خشک تر می‌شود. کاکتوس همراه اکسیژن مقدار زیادی رطوبت نیز تولید می‌کند که وارد هوای اطراف می شود. نگهداری کاکتوس در خانه و محل کار باعث افزایش رطوبت هوا شده و پوست شاداب تر و زیباتری خواهید داشت. رطوبت مناسب هوا از پیری و چروک شدن پوست جلوگیری می‌کند.


کاکتوس ضد افسردگی
گیاهان می توانند ۳۷٪ اضطراب ۵۸٪ افسردگی ۴۴٪  عصبانیت ۳۸٪ خستگی را کاهش دهند. کاکتوس هم از این مورد مستثنا نیست. انسان ها با نگاه کردن به گیاهان به آرامش می رسند و دیدن کاکتوس در حال رشد و مراقبت از آنها میتواند ما را به آرامش برساند و استرس را کم کند. کودکانتان را با طبیت و گل و گیاه آشنا کنید تا زندگی بهتری داشته باشند.


به چشمان خود استراحت دهید
نگاه کردن به رنگ سبز به دلیل داشتن طیف نور وسط، برای چشم انسان مانند استراحت است. مردمک و شبکیه چشم هنگام نگاه کردن به رنگ سبز کمترین فعالیت را دارند. کاکتوس ها دارای انواع طیف رنگی از سبز هستند که نگاه کردن به آنها باعث استراحت چشم ها خواهد شد.


افزایش بهره وری مغز
آزمایشات نشان داده که وجود کاکتوس در محیط کار شما تا ۱۵ درصد بهره وری مغز را افزایش می دهد. دلیل این امر این است، که کاکتوس ها به کاهش دی اکسید کربن اضافی کمک می کنند. دی اکسید کربن می تواند باعث بی قراری ، خستگی و استرس در ما شود و در نهایت باعث ایجاد سردرد می‌شود. اما با وجود کاکتوس می توانید با تولید اکسیژن بهره وری مغز را افزایش داده و تمرکز بیشتری بر روی کار خود داشته باشید. و همچنین با نگاه کردن به کاکتوس به چشمان خود استراحت دهید.
 


درمان اختلال رفتاری
مرکز کنترل بیماری‌ ها(CDC) گزارش داده است که ۱۱ درصد از کودکان آمریکایی به بیماری ADHD مبتلا هستند. این بیماری که به آن اختلال کم توجهی یا پیش فعالی گفته می‌شود، در دسته اختلال رفتاری و رشدی قرار دارد. اما همان‌طور که ریچارد لوف در کتاب ۲۰۰۵ Last Child in Woods توضیح داد است، قرار گرفتن منظم در معرض طبیعت حتی در قالب گیاهان می‌تواند به تمرکز کودکان و بزرگسالان کمک کند. بنابراین نگهداری گیاهان از جمله کاکتوس در منزل می‌تواند در بلند مدت تمرکز کودکان و بزرگسالان را بیشتر کند.
مقایسه 0 انصراف