لطفا چند لحظه صبر نمائید

قرص آهن و کمبود آهن در گیاهان


تشخیص کمبود آهن در گیاهان
 
هنگامی‌که گیاه فاقد آهن است، جوان‌ترین برگ بیشترین واکنش را نشان می‌دهد. برگ‌ها زرد می‌شوند، اما رگه‌های سبز باقی می‌مانند. در موارد شدید، برگ‌ها ممکن است حتی به دلیل سبز ماندن رگه‌ها، رنگ شبیه به سفید نیز داشته باشند. همچنین برخی از گیاهان به لکه‌های قهوه‌ای بین رگه‌های برگ و حاشیه برگ‌ها دچار می‌شوند. سرانجام برگ‌ها خشک می‌شوند. در صورت بروز این مشکل رشد شاخه و ریشه گیاه نیز ممکن است کند شود. اگر این بیماری طولانی شده و درمان نشود، ممکن است گیاه بمیرد.
 

 
درمان
 
شما می‌توانید از آهن مایع و یا قرص آهن برای درمان آن استفاده کنید. برای استفاده از قرص آهن کافی است یک عدد قرص آهن را در آب مخلوط کرده و گیاه را با آن آبیاری کنید و یا مقداری از آن را بر روی برگ‌های آن بپاشانید. گیاهان بلافاصله ماده را جذب کرده و علائم بهبودی را طی ۴۸ ساعت نشان می‌دهند.

 
قرص آهن‌
 
درمان خاک: استفاده از آهن بر روی خاک نیز می‌تواند به درمان گیاه کمک کند. البته همان‌طور که اشاره شد در خاک‌هایی که مواد مغذی زیادی وجود دارد این روش جواب نمی‌دهد. قرص آهن حل شده در آب را به خاک اضافه کرده و به اطراف ریشه اعمال کنید. مکمل‌های آهن معمولاً در بهار استفاده می‌شوند.
درمان گیاه: آهن مایع (سولفات آهن) به شکل مایع موجود است که شما می‌توانید آن را مستقیماً روی شاخ و برگ گیاه اسپری کنید. علاوه بر این می توانید قرص آهن را در آب مخلوط کرده و به برگها اسپری کنید. این کار را در فاصله ۱۰ تا ۱۴ روز انجام دهید. این راه‌حل سریع نتایج ماندگاری ندارد، اما می‌تواند به سر حال آوردن گیاه در کوتاه‌مدت کمک کند تا شما بتوانید از طریق یک راه‌حل بهتر آن را درمان کنید.

 

 
تذکر
 
مراقب باشید آهن بیش از حد می‌تواند منجر به مشکلات دیگری مانند کمبود روی و منگنز شود. بنابراین با توجه به اندازه گیاه و گلدان از مقدار آهن مناسب استفاده کنید. یک عدد قرص آهن در یک لیوان آب برای گلدان‌های متوسط و بزرگ کافی است. البته بهتر است دوز را کمتر کرده و در چند مرحله و با فاصله زمانی از آن استفاده کنید.
استفاده از قرص آهن یک روش طولانی‌مدت و دائمی برای رفع کمبود آهن در گیاهان نیست و بهتر است مشکل خاک به‌طور اساسی‌تری حل شود. نگه داشتن گیاهان در خاک خوب زهکشی با گوگرد اصلاح شده برای کاهش سطح pH می‌تواند یک روش خوب و طولانی‌مدت برای رفع کمبود آهن در گیاهان آپارتمانی باشد. در این صورت گیاه به آهن بیشتری دسترسی دارد.
مقایسه 0 انصراف