لطفا چند لحظه صبر نمائید

مبارزه با کنه تار عنکبوتی


مبارزه با کنه تارعنکبوتی در منزل :
اگر گیاهان آپارتمانی به این آفت مبتلا شدند، با برس نرمی که آغشته به کف صابون طبیعی و فاقد اسانس نموده اید آفات را از روی برگ ها پاک کنید سپس همه ی گیاه را با آب ولرم بشویید گیاهان کوچک را در دستشویی با فشار قوی آب ولرم اسپری نمایید طوری که زیر برگ کاملاً شسته شود، چون محل تجمع کنه زیر برگ هاست و کنه از بافت زیر برگ، آسان‌تر تغذیه می‌کند.این کار حشرات را تار و مار می نماید.در صورت نیاز مجددا همین عمل را تکرار نمایید.(۳ بار درهفته ) در صورت نیاز می توان از سموم دیفوکل یا تترا دیفون طبق دستور نوشته شده روی قوطی نیز استفاده کرد .
 


کنترل و مبارزه با کنه تارعنکبوتی :
در صورتیکه درختان به این آفت مبتلا شوند از چند راهکار می توان استفاده کرد : یکی از بهترین راههای مبارزه، حمایت از دشمنان طبیعی این آفت، با کم کردن مصرف غیر ضروری سموم شیمایی می باشد‌. از آنجا که این کنه مدتی از زندگی خود را روی علفهای هرز می گذراند. مبارزه با علفهای هرز نقش موثری در کاهش جمعیت آفت دارد. شستشوی درختان باآب خالص ویا مخلوط آب ومایع ظرفشویی(به نسبت نیم تا سه لیتر مایع ظرفشویی در ۱۰۰۰ لیتر آب). آنچه که اهمیت دارد استفاده از سمپاش مناسب دارای فشار پاشش مناسب و دقت در شستشوی درخت است. بهتر است درخت از بالا به پایین و از جهات مختلف شستشو داده شود. در نهال های تازه غرس شده و درختان جوان حتی ممکن است لازم باشد که تک تک سرشاخه ها با فشار آب لازم جهت پاک کردن کنه ها شسته شوند.
دو مشکل در راه کنترل شیمیایی کنه تار عنکبوتی وجود دارد. بکارگیری آفت کشهایی با طیف وسیع که در از بین بردن کنه ها موثر هستند موجب از بین رفتن حشرات مفید می‌شود و همچنین گاهی کنه‌ها به کنه‌کشها مقاومت پیدا می‌کنند. بنابراین لازم است تا در نوع سموم کنه‌کش نوعی تنوع را رعایت کرد تا چنین مقاومتی بوجود نیاید. همچنین لازم به ذکر است که برخی از کنه کشها نیز برای برخی از گیاهان سمی هستند و به گیاه آسیب می‌رسانند. بنابراین در مبارزه شیمیایی انتخاب کنه کش موثر کار بسیار مهمی است.
برای کنترل بیولوژیکی این آفت ازنوعی کنه شکارچی با نام Typhlodromus Occidentalis به شکل تجاری درکشور استرالیا استفاده می‌شود. این کنه تمامی مراحل کنه تارعکبوتی از تخم تا حشرات بالغ را مورد حمله و تغذیه خود قرار می‌دهد و هر کنه بالغ در طی زندگی خود می‌تواند تا ۵۰ کنه تار عنکبوتی را مصرف و از بین ببرد. همچنین Phytoseiulus persimilis از جمله کنه هایی است که کنه های تار عنکبوتی را شکار و مصرف می‌کند . این حشره خود یک کنه است که از کنه های تارعنکبوتی تغذیه می‌کند و برای حداکثر فعالیت به دمای ۲۱ درجه یا بیشتر نیاز دارد. این کنه شکارچی بر روی کنه های تارعنکبوتی گلخانه ها موثر است و چندان تاثیری در از بین بردن کنه های تار عنکبوتی گیاهانی همانند مرکبات، شمشاد و مخروط داران ندارد. البته کنه های شکارچی خودشان به سموم حساس هستند بنابراین در صورت بکارگیری از چنین روشی استفاده از سم محدود خواهد شد.
 

 
هشدار: حشره‌کشها موادی سمی هستند در زمان مصرف به دستورالعمل کارخانه سازنده به خوبی توجه کنید و همراه با موارد ایمنی آن را بکاربرید. نام بردن از چند سم کار آسانی است اما برای جلوگیری از هر گونه مشکل لطفا برای انتخاب سم حتما نظر متخصصین گیاهپزشکی را که معمولا در فروشگاه‌های بذر و سم فعالیت می‌کنند جویا شوید.
مقایسه 0 انصراف