لطفا چند لحظه صبر نمائید

مشکلات و بیماری‌های رایج گیاه ژینورا

این گیاه معمولا با مشکلات خاصی رو به رو نخواهد بود اما با این حال در صورت عدم رعایت نیازهای مراقبتی ممکن است به برخی آفات و بیماری ها دچار شود.
 


سوختگی
قهوه ای شدن نوک و یا اطراف برگ ها معمولا به دلیل سوختگی گیاه اتفاق می‎ افتد که این امرمعمولا به دلیل قرار گرفتن گیاه در معرض نور شدید و یا کوددهی آن در مقادیر بالا ایجاد خواهد شد.
نکته مهم در زمینه کوددهی گیاه، استفاده از کود مایع و رقیق شده و تغذیه به موقع گیاه با آن است . در صورت عدم قرار گیری گیاه در معرض نور زیاد ، می ‎توان نتیجه گرفت که کوددهی به میزان سنگینی انجام شده است.
 
پوسیدگی ریشه
همان طور که گفته شد ، از آن جایی که این گیاه دارای ریشه های ظریف و حساس است ، به راحتی دچار پوسیدگی ریشه خواهد شد و از آن جایی که ریشه در زیر خاک قرار دارد ممکن است شناسایی آن کمی دشوار باشد اما با این حال نشانه هایی از وجود پوسیدگی ریشه در گیاه ایجاد خواهد شد.
به طور کلی وجود لکه های قهوه ای بر روی برگ های گیاه و پیچیده شدن شاخ و برگ آن ها ، نشان دهنده پوسیدگی ریشه است . پوسیدگی ریشه همچنین باعث باریک و تیره شدن ریشه ها نیز خواهد شد.
برای مقابله با این وضعیت ، گیاه را از گلدان خارج کرده و ریشه ها را با آب جاری شستشو داده و اجازه دهید در اثر جریان هوا خشک شود . در صورت عدم برطرف شدن این مشکل ، قسمت های آلوده ریشه را جدا کرده و گیاه را در خاک تازه و خشک بکارید و توجه بیشتری به آبیاری آن داشته باشید.

آفات
آفاتی که به طور معمول به گیاه ژینورا حمله می ‎کنند عبارتند از :شته ها ، حشرات مقیاس ، حشرات اردی و کنه های عنکبوتی اما با این حال حمله کنه های عنکبوتی به این گیاه در مقایسه با سایر موارد شایع تر است.
از آن جایی که کنه های عنکبوتی بسیار ریزند و با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند، با ایجاد لکه های زرد و قهوه ای در شاخ و برگ گیاه شناسایی می ‎شوند و همچنین با قرار دادن یک تکه کاغذ سفید و وجود لکه های سیاه بر روی آن می ‎توان نتیجه گرفت که گیاه مورد حمله کنه های عنکبوتی قرار گرفته است.
 


اولین اقدام در جهت از بین بردن این آفات ، شستشو گیاه با فشار زیاد آب است . این کار را به مدت یک هفته و دو بار در روز تکرار کنید تا این آفات به طور کامل برطرف شوند . سم پاشی گیاه با حشره کش و یا روغن نیم نیز، راهکاری دیگر به منظور از بین بردن این آفات است.
برای از بین بردن این آفات از سموم دفع آفات استفاده نکنید زیرا کنه های عنکبوتی در برابر این سموم مقاوم اند.
مقایسه 0 انصراف