لطفا چند لحظه صبر نمائید

معرفی بیماری‌ها و آفات کاکتوس‌ها

مراقبت و نگهداری گیاه کاکتوس در طی یک سال کامل
برای نگهداری از کاکتوس بایدها و نبایدهایی وجود دارد که در صورت رعایت آن ها می توانید در طول سال و در فصول مختلف سال این گیاه را با خیال راحت پرورش دهید.

 
مراقبت در نیمه اول سال
ماه فروردین: خروج از دوره‌ی استراحت و آغاز رشد جدید ، تعویض گلدان ، شروع بذر کاری کاکتوس‌ها و گیاهان گوشتی ، ذخیره شدن آب در بافت کاکتوس‌ها و نیاز به آبیاری هر چند روز یکبار.
ماه اردیبهشت: گرفتن قلمه برای رشد بهتر کاکتوس‌های انبوه و ﭘر ﭘشت، تهویه کامل اطراف گیاه و درون گلدان‌ها، ایجاد کمی آفتاب جهت جلوگیری از سوختن و ﭘاره شدن ﭘوسته بیرونی گیاه در اثر آفتاب زیاد، کاشت بذر برخی ارقام، افزایش آبیاری و کمتر کردن دور آبیاری.
ماه خرداد: بیرون آوردن کاکتوس‌ها از گلخانه و قرار دادن در فضای باز، آغاز کود دهی برای تقویت کاکتوس‌ها، آبیاری بیشتر.
ماه تیر: بهترین زمان کوددهی، جدا کردن بخش‌های ﭘژمرده و خشک شده، شروع کار ﭘیوند زدن.
ماه مرداد: کاربرد سایه بان جهت جلوگیری از سوختن با نور مستقیم آفتاب ( اما نور فراوان به آنها برسد)، جمع‌آوری بذرهای رسیده و کاشت آن‌ها، جدا کردن ﭘاجوش‌ها و گرفتن قلمه جهت ازدیاد، استفاده از کنه کش برای مقابله با حمله احتمالی کنه قرمز به دلیل خشکی و گرمی هوا.
ماه شهریور: ایجاد جریان هوای مناسب، انتقال بذرهای رشد کرده که قبلا کاشته شده‌اند به بستر کاشت، ﺴﻤﭙاشی برای جلوگیری از حمله آفات، آماده سازی گیاه در شرایط سخت و نامساعد برای مقاوم شدن برای فصل استراحت، کم کردن آبیاری و درجه حرارت ، انتقال کاکتوس‌های ضعیف تر به درون گلخانه.
 


مراقبت در نیمه دوم سال
مهر: ایجاد آفتاب مستقیم، کاهش آبیاری، بر قرار کردن جریان هوای مناسب در روز و شب.
آبان: آغاز خواب زمستانی، کاهش قابل ملاحظه آب آبیاری به دوهفته یکبار (اما به یکباره انجام نشود.) کم کردن کار تغذیه گیاه، نور کافی و خشک بودن محیط الزامی است.
آذر: ورود به دوره استراحت و کاهش قابل ملاحظه رشد رویشی فیزیولوژیک، آبیاری قطع شود.( هر بیست روز آبیاری مختصر کافیست.) نور کافی جهت جلوگیری از ضعیف‌شدن جوانه‌هایی که در این دوره تشکیل می شوند، قطع کوددهی.
دی: قطع کامل آبیاری ( به جز کاکتوس هایی که جوانند و ریشه کم و ضعیف دارند.) آب به صورت مه ﭙﺎش به اطراف گیاه برای حفظ شادابی، باز و بسته کردن ﭘﻨﺠﺮه در ساعات میانی روز و ایجاد هوای تازه و سالم.
بهمن و اسفند: عدم آبیاری به جز کاکتوس‌های جوان که احتمال خشکی آن‌ها وجود دارد. (اگر خشکی گلدان‌ها زیاد بود آبیاری مختصر ضروری است.)


آفات و بیماری گیاه کاکتوس؛
 
شپشک ﺳﭙﺮدار
از شیره کاکتوس تغذیه می کند. ( مبارزه : جدا کردن آن‌ها از گیاه با ابزار نوک تیز در اوایل حمله و اگر حمله آفت وسیع بود استفاده از محلول مالاتیون یا سایر حشره کشهای فسفره هنگام خروج اولین لاروهای سن اول از زیر ﺳﭙﺮچه).
شپشک های آردآلود
ایجاد ترشحات و تغذیه از شیره کاکتوس (استفاده از یکی از سموم فسفره مانند گوزاتیون، سوﭘﺮ اسید، مالاتیون ۲ در هزار+ مویان جهت چسبندگی بیشتر، استفاده از کفشدوزک).
ترﻳﭙﺲ‌ها و کنه‌ها
تغذیه از شیره کاکتوس‌ها (مبارزه: استفاده از سموم فسفره برای ترﻳﭙﺲ‌ها و کنه کش برای کنه‌ها).
بیماری قارچی
آبیاری بیش از حد یا شکستگی ها و ترک ها باعث آن است ( مبارزه : از بین بردن گیاهان آلوده ، استفاده از قارچ کش).
حلزون های صدف‌دار و بی‌صدف
تغذیه از کاکتوس‌ها و ایجاد ترشحات روی کاکتوس، خوردن گل‌ها و غنچه های جوان و جلوگیری از تشکیل بذر ( مبارزه : طعمه متالوئید حلزون کش).
شته
از اندام کاکتوس تغذیه کرده و با رشد وتولید مثل سریع باعث ﭘوسیدن گیاه می شود. ( مبارزه : استفاده از حشره کش های فسفره یا سیستمیک در زمان مشاهده ظهور شته اوایل بهار).
مقایسه 0 انصراف