لطفا چند لحظه صبر نمائید

معرفی و مراقبت از گیاه دراسینا کامپکت


دراسینا و گیاه بامبو عضوی از خانواده بزرگ مارچوبه هستند و برخی از ویژگی ها همچون تصفیه کنندگی هوا و روحیه وفق پذیری با شرایط محیطی، در هر دوی آنان به چشم می خورد.
دراسینا کامپکت گونه ای از گیاهان بسیار مقاوم و کم توقع است که نگهداری از آن برای عموم افراد، حتی کسانی که در زمینه پرورش گیاهان تخصصی ندارند، ساده و بدون دردسر است. زادگاه این گیاه زیبا و شاداب، جنوب شرق آفریقاست و حس و حال این مناطق را تداعی می کند.
 


معایب و مزایای گیاه دراسینا کامپکت
 
دراسینای زیبا بیش از 40 گونه مختلف دارد که عمدتاً به شکل یک درختچه نخل مانند هستند. دراسینا در زادگاه اصلی خود توان رشد بیشتری دارد و گاهی به یک درخت تنومند تبدیل می شود. اما در شرایط آپارتمانی با سرعت کمتری رشد می کند. گیاه آپارتمانی دراسینا کامپکت با برگ های شاداب، کشیده، همیشه سبز و متراکم خود شناخته می شود. دلیل به کارگیری پسوند کامپکت که در فارسی فشرده معنا می شود، در اثر همین عامل فشردگی و تراکم در برگ هاست.
همانطور که گفته شد این گیاه همیشه سبز قابلیت تصفیه کنندگی هوا را دارد. شاید تصور کنید آلودگی محیطی صرفاً محدود به محیط خیابان و کوچه میشود. در حالیکه محیط منزل ما نیز در اثر آلاینده های محیطی، استفاده از حشره کش ها و انتقال باکتری از محیط خارج به خانه، آلوده می¬شود. این آلودگی به مرور با نشانه هایی همچون سردرد و آلرژی در اعضای خانواده، خود را نمایان می کند.
مقاومت بالای گیاه دراسینا کامپکت در کنار شکل خاص و ظاهر سرسبز آن، این گلدان را محبوب و پرطرفدار ساخته است. شکل ظاهری دراسینا مانند یک آناناس است. از این رو اغلب افراد این گیاه را با نام گل آناناسی نیز می شناسند. برگ های پهن، کشیده و سرسبز گیاه که به شکل دسته ای رشد کرده و سرتاسر ساقه را می پوشاند جلوه ای خاص و شاداب به محیط پیرامون شما می دهد.
دراسینا جزوی از 50 گونه شناسایی شده در تحقیقات ناسا است که برای تصفیه هوا و حذف آلاینده ها به کار می رود.
دراسینا قادر است زایلین، تری‌ کلرواتلین و فرمالیدهای موجود در خانه را از طریق برگ ها جذب کرده و به ریشه خود برساند. جالب است بدانید این سموم مضر و خطرناک در ریشه این گیاه به مواد مغذی تبدیل شده و به رشد آن کمک می کند.
 


در کنار تمام این جنبه های مثبت، برگ های این گلدان زیبا و شاداب سمی و خطرناک هستند. اگر بر گ های دراسینا کامپکت توسط گربه و یا سگ بلعیده شود، موجب ایجاد علائمی همچون استفراغ، تورم صورت و دهان و همچنین تشدید بزاق دهان میگردد. اگرچه لمس برگ ها برای انسان خطرناک نیست اما جویدن آن توسط کودکان موجب ایجاد سوزش در دهان میشود. از این رو توصیه میشود در زمان نگهداری از حیوانات خانگی، دراسینا کامپت را دور از دسترس آنان قرار دهید تا بدین شکل سلامت حیوان و گیاه به طور همزمان حفظ شود.
مقایسه 0 انصراف