لطفا چند لحظه صبر نمائید

معرفی چند نمونه از گیاهان آپارتمانی زینتی

گیاه اسپاتی فیلوم (Peace Lily)
اکثر اوقات گیاهانی که گل می‌دهند، سر سازش زیادی با محیط های بسته ندارند، اما گیاه اسپاتی فیلوم با این مسئله به خوبی کنار آمده است. نیلوفرهای صلح (Peace Lilies) گیاهان سخاوتمندی هستند، اما تا زمانیکه آن‌ها را در نور غیر مستقیم خورشید و در سایه نگهدارید. بهتر است زمانی به اسپاتی فیلوم آب دهید که برگ‌هایشان آویزان شده‌اند. چیزی که مرگ این گیاه را می‌رساند زهکشی نامناسب خاک است. قرار دادن این گیاه در یک گلدان ساده در وسط سالن بسیار شکیل و زیبا است.

 
گیاه یشم (Jade Plant)
گیاه یشم یا (Crassula Ovata) یکی از ساکولنت‌های جذاب است که به دلیل ساختار منحصربه‌فرد و بوته مانندش کمی شبیه بونسای به نظر می‌آید. گیاه یشم اگر از شرایط نگهداری‌اش راضی باشد، گاها شما را با شکوفه‌های صورتی ذوق زده می‌کند. شدت نور در روزهای تابستانی، باعث می‌شود که برگ‌ها به قرمز و زرد تغییر رنگ پیدا کنند. گیاه کراسولای نقره‌ای از نوع گیاهان آپارتمانی زینتی مقاوم است که حتی در روزهای گرم تابستان به آبدهی اندکی نیاز دارد.

 
گیاه کراسولا آربورسینز (Crassula arborescens)
اگر به دنبال گیاهان مقاوم در برابر کم آبی هستید، گیاه کراسولا آربورسینز انتخاب مناسبی است. گیاه کراسولا آربورسینز که به نام دلار نقره‌ای (Silver Dollar) که خوانده می‌شود جزو ساکولنت‌ها یا گیاهان گوشتی قرار می‌گیرد. دلار نقره‌ای، سرحال و شاداب می‌ماند، به شرط اینکه با گلدان‌های سرامیکی که مناسب کاشت بامبو هستند، به زهکشی هر چه بهتر خاک آن‌ کمک شود. اگر به گیاه دلار نقره‌ای، نور خوبی برسد شما را با شکوفه‌های سفید و صورتی شگفت زده خواهد کرد. بنابراین پشت پنجره که نور خورشید با شدت خوبی می‌تابد محیط ایده‌آلی برای آن است.

 
گیاه تیلاندسیا (Tillandsia Plant)
تیلاندسیا (گیاهان هوازی)، از نظر نگهداری و مراقبت ساده‌ترین نوع گیاهان گوشتی یا ساکولنت‌ها هستند. تنها چیزی که این گیاهِ هوازی بدون ریشه برای ادامه‌ی حیات نیاز دارد، رطوبت موجود در هوا است. هر چقدر رطوبت بیشتر باشد این گیاه شاداب‌تر خواهد بود، چون تمامی آب مورد نیاز خود را از رطوبت هوا جذب می‌کند. البته کار مفید دیگری که برای ماندگاری طراوت این گیاه می‌شود انجام داد و خیلی هم ظاهر زیبایی پیدا می‌کند، قرار دادن آن درون صدف دریایی کروی است. از میان انواع بیشمار گیاهان هوازی نوع (Tillandsia Oaxacana) آسان‌ترین مدل در پرورش تیلاندسیا است.

 
رشته مروارید (String Of Pearls)
گیاه رشته مروارید (String of Pearls) چه گیاه خانگی بی‌نظیری است! مطمئنا از زیبایی شاخه‌های ظریف و مهره‌های گِرد و خوش فرمی که از آن آویزان شده است به وجد می‌آیید. ترکیب گیاه Senecio rowleyanus برای آویز شدن از سقف یا قرار گرفتن بر روی استند بسیار مناسب است. برای این گیاه از خاک کاکتوس با زهکشی خوب استفاده کنید و بیش از حد به آن آب ندهید که ریشه‌های آن آسیب می‌بینند؛ و اگر محل نگهداری آن به دور از تابش مستقیم نور خورشید باشد‌ که خیلی عالی می‌شود.

 
گیاه زاموفیلیا (ZZ Plant)
گیاه زاموفیلیا (Zamioculcas) آنچنان بدون دردسر و با وقار برایتان رشد می‌کند که باید یک اتاق را به آن اختصاص دهید. گیاه ZZ Plant یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی زینتی است. نور منزل با کمی غذای گیاه برای رشد آن کفایت می‌کند.

 


 
کاکتوس گوش خرگوشی (Bunny Ear Cactus)
این گیاه زیبا، بخاطر شاخه‌های بیضی شکل و بزرگش که شبیه به گوش‌های خرگوش است به نام کاکتوس گوش خرگوشی خوانده می‌شود. کاکتوس اپونتیا (Opuntia) یکی از معروف ترین و رایج ترین نوع کاکتوس‌ها است. اگر شما به دنبال یک کاکتوسی هستید تا فضای خانه‌تان را تغییر دهد و خیلی راحت و بی‌دردسر رشد کند این گیاه همان چیزی هست که شما می‌خواهید. کاکتوس گوش خرگوشی برای رشد به نور زیاد و آبدهی منظم نیاز دارد. این گیاه را در یک گلدان سنگی با شن‌ها و سنگ‌های رنگی تصور کنید، فوق العاده می‌شود.

 
گیاه فیکوس (Rubber Plant)
گیاه فیکوس (Ficous elastic) با قرار گرفتن در معرض نور غیر مستقیم، خاک مرطوب و هوای مرطوب یک درختچه‌ی با وقار و باشکوه خواهد بود. برگ‌های براق آن با قرار گرفتن در معرض نور کافی، خیلی عالی خودنمایی می‌کند. درختچه Rubber برای سالن‌هایی با سقف بلند مناسب است وگرنه با قد کشیدن آن مجبور هستید که به فکر کاشتنش در خارج از منزل باشید.

 
گیاه فیکوس لیراتا (Fiddle Leaf Fig)
گیاه فیکوس لیراتا (Ficus Lyrata) گیاهی مقاوم است که در جنگل‌های بارانی گرمسیری می‌تواند تا 15 متر قد بکشد. درختچه‌ی گیاه فیکوس لیراتا برای طراحی دکور داخلی یک گزینه‌ی ایده‌آل است. با انتخاب مناسب گلدان، می‌توان سرعت رشد و قد کشیدن فیکوس لیراتا را تحت کنترل قرار داد. درختچه‌ی فیوکوس نور غیر مستقیم را دوست دارد. برای آبدادن زمانی اقدام کنید که خاک کاملا خشک و برگ‌ها نرم شده باشند.
 

 

گیاه مارانتا (Prayer Plant)
گیاه مارانتا (Maranta Leuconeura) بیش از اینکه یک گیاه باشد یک اثر هنری است! رنگ‌ آمیزی زیبای برگ‌های مارانتا خارق‌العاده است. چیزیکه جذابیت این گیاه را بیشتر می‌کند حساسیت برگ‌های آن به میزان نور است. در روز برگ‌ها باز شده و در شب جمع می‌شوند. این ویژگی بارز مارانتا است که به گیاه دعا Prayer Plant معروف شده است. این گیاه شبیه سایر گیاهان آپارتمانی زینتی، در نور غیر مستقیم و فضای مرطوب به خوبی رشد می‌کند.
مقایسه 0 انصراف