لطفا چند لحظه صبر نمائید

معرفی چند نمونه از گیاهان خوشبو برای آپارتمان

گل‌ها موجودات زنده‌ای هستند که با طراوت و سرزندگی‌شان به ما آرامش می‌دهند. تنها چیزی که وجود گیاهان را پر رنگ‌تر می‌کند عطر و رایحه خوش آن‌ها است. پرورش گیاهان آپارتمانی معطر، که قرار است دائما زندگی کردن را یادمان بیاندازند، کار راحتی هم نیست. گل‌های آپارتمانی توقع چندانی از شما ندارند، اگر با مهر و عشق به آن‌ها آب دهید و اجازه دهید خوب آفتاب بگیرند، جان می‌گیرند و تمام فضای زندگی شما را خوش عطر می‌کنند. 

گیاه اوکالیپتوس نیلی (Tasmanian Blue Gum)
گیاه اوکالیپتوس نیلی یا Tasmanian Blue Gum با عطر نعناع، فضای اتاق خواب شما را بیش از پیش تلطیف می‌بخشد. گیاه اوکالیپتوس را می‌توان به راحتی در یک گلدان در تراس خانه پرورش داد. این گیاه بعد از یک سال به درختچه‌ی بزرگی تبدیل شده و شما را مجبور می‌کند که آن ‌را در باغچه بکارید.


گیاه رزماری (Rosemary)
گیاه رزماری Rosemary با شاخ و برگ‌های سوزنی شکل، به عنوان یک گل آپارتمانی معطر، ظاهر جالبی دارد. گیاه رزماری عطر قوی و ماندگاری دارد، رایحه آن چیزی شبیبه به رایحه مرکبات است، در کل عطر طبیعت دارد. یکی از دلایل مهم قدرت گرفتن گیاهان معطر قرار گرفتن آنان در معرض آفتاب است؛ که گیاه رزماری نیز از این قاعده مستثنا نیست. رزماری اگر 4-5 ساعت در معرض نور خورشید قرار بگیرد منزل شما را از بوی عطر، سرشار می‌سازد.
 


شمعدانی معطر (Scented Geraniums)
شمعدانی‌ معطر Scented Geraniums یکی از معروف‌ترین و زیباترین گل‌های آپارتمانی معطر است. زیبایی شمعدانی‌ها بیشتر به این است که مجموعه‌ای از گل‌ها با ساقه‌ا‌ی بلندتر، در میان برگ‌ها خودنمایی می‌کنند. علاوه بر گل شمعدانی، شاخ و برگ‌های این گیاه نیز عطر خوشی دارند و همین مورد باعث شد که گل شمعدانی معطر در ابتدای لیست ما قرار بگیرد. شمعدانی‌ها بخاطر رایحه‌ی خوبی که دارند در دسته‌یِ گل‌های معطر مثل گل رز، مرکبات، نعناع، سیب، لیمو، پرتقال و نارگیل قرار می‌گیرند. فقط فراموش نکنید که شمعدانی‌ها عاشق آفتاب هستند. جایگاه آن‌ها در خانه‌ی شما درست مقابل پنجره است.


گیاه لوندر (Lavender)
اگر به دنبال گیاه آپارتمانی معطری هستید که با رایحه‌اش به شما آرامش دهد، گیاه اسطوخودوس یا لوندر همان چیزی هست که شما می‌خواهید. برای اینکه بیشتر از عطر این گیاه لذت ببرید، گل‌های آن را خرد کرده و درون یک ظرف شیشه‌ای با درب باز، جلوی میز آرایشتان یا بالای تخت خوابتان بگذارید. لوندر نیز مانند همه‌ی هم نوعانش در فضای بیرون نشاط بیشتری دارد، اما اگر آن را حدود 4 تا 5 ساعت در آفتاب بگذارید، با تمام وجود اتاق شما را خوش عطر و دل انگیز می‌کند. البته فراموش نکنید زمانی به آبیاری نیاز دارد که سطح خاکش کاملا خشک شده باشد.


گل ارکیده (Orchids)
ارکیده‌ها Orchids با تنوع زیاد و رنگ‌های مختلف، یکی از لاکچری‌ترین و زیباترین گل‌های آپارتمانی معطر هستند. اگر رایحه‌ی لیمو را دوست دارید ارکیده سمبیدیوم که معروف به ارکیده قایقی است را انتخاب کنید و اگر دوست دارید عطر گل رز با زیبایی گل ارکیده در منزلتان بپیچید، ارکیده میلتویناپسیس Miltoniopsis انتخاب مناسبی است.


گل رز بگونیا (Tea Rose Begonia)
گل رز بگونیا (Tea Rose Begonia) با رایحه‌ی شیرین و سبک یکی از رؤیایی‌ترین گل‌های آپارتمانی معطر است. گل رز بگونیا در فضاهای مرطوب و گرم، به خوبی رشد می‌کند و با شکوفه‌های صورتی شما را ذوق زده خواهد کرد. اگر به دنبال یک گیاهی شیک و زیبا هستید که علاوه بر زیبایی، عطر لطیفی داشته باشد، انتخاب رز بگونیا گزینه‌ای ایده‌آل است.


گل سوسن دره (Lily of the Valley)
سوسن دره lily of the Valley به لطف گل‌های منحصر به فرد و زنگوله‌ای شکلش، واقعا شگفت انگیز و رؤیایی به نظر می‌رسد. رایحه شیرین و شبیه به عطر یاسمن، آن را به برترین انتخاب سازندگان عطر دنیا تبدیل کرده است. اگر می‌خواهید در طول روز منزل‌تان معطر باشد، سوسن دره را انتخاب کنید.

گیاه گاردنیا (Gardenia)
گیاه گاردنیا Gardenia گل‌های زیبا و کرم رنگی دارد که با رایحه‌ی فریبنده‌اش، فضای خانه را رمانتیک می‌سازد. گل‌های گاردنیا شباهت زیادی به گل رز دارند. برای اینکه تا مدت‌ها از داشتن گیاه گاردنیا لذت ببرید آن ‌را در خاک اسیدی و در مقابل آفتاب، حدود 8-9 ساعت نگهداری کنید. گیاهان خوش عطر، از جمله گاردنیا، نیاز مبرمی به نور خورشید دارند.


گیاه فرنجمشک (Lemon Balm)
گیاه فرنجمشک شبیه به پونه است. رایحه پونه چقدر روح آدم را در طبیعیت غرق می‌کند، گیاه فرنجمشک نیز دست کمی از آن ندارد. گیاه فرنجمشک یا بادرنجه بویه با عطر سبزی تازه می‌تواند در گلدانی کوچک، در زمان‌های دور کاری، کنار میز کار شما قرار بگیرد و با عطر و برگ‌های خوشرنگش به شما آرامش بخشد. اگر گلدان گیاه Lemon Balm در جلوی پنجره و در معرض باد باشد، باعث می‌شود که عطرش تمامی خانه‌ی شما را پر کند.

گل ساعتی (Passionflower)
یکی از گل‌های آپارتمانی معطر که ظاهری کاملا منحصر به فرد و عجیب دارد گل ساعتی Passionflower است. این گیاه علاوه بر گل‌های جالب و متفاوت، بخاطر عطر ملایمش معروف شده است. آن‌ها مثل پیچک به سرعت رشد می‌کنند، پس قبل از اینکه گل ساعتی را خریداری کنید، جایش را در گلخانه با یک داربست چوبی قشنگ خالی بگذارید.


مرکبات گلدانی (Indoor Citrus)
نگهداشتن از مرکبات درون خانه، یک اتفاق لذت بخش است. فکرش را بکنید که خانه‌تان پر از عطر لیمو و پرتقال باشد، چقدر احساس شادابی و طراوت خواهید کرد! درختچه‌ی مرکبات را مقابل پنجره‌ای آفتاب‌گیر قرار دهید تا هر روز، حدود 6-8 ساعت در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند. تحت این شرایط، درختچه‌ی لیموی شما شکوفه‌های سفید رنگ خوش عطری می‌دهد که از عطر دل انگیز آن‌ها به سختی می‌توانید خانه را ترک ‌کنید.
 


هویا (Hoya Plant)
گیاه هویا Hoya، با شاخ و برگ‌های براق و گل‌های چتری شکل، بسیار گیاه زیبا و ظریفی است. عطر شیرین این پیچک جذاب، مخصوصا در وقت عصر، روح آدم را به سرزمین رؤیاها می‌کشاند. فقط دقت داشته باشید که این گیاه به شدت به شکوفه‌هایش حساس است، در صورتی که گل‌هایش را بچینید، دیگر بر روی آن ساقه، گلی روییده نمی‌شود.
مقایسه 0 انصراف