لطفا چند لحظه صبر نمائید

معرفی کامل گیاه پوتوس

پتوس یا پوتوس با نام علمی (Epipremnum aureum) از خانواده گل‌شیپوریان، برگ‌های به شکل پیکان با برگ‌های کوچک، قلبی شکل اطراف آن جایگزین می‌شود. این برگ‌ها در کنار هم به طول ۱۰۰ سانتی‌متر و تا عرض ۴۵ سانتی‌متر رشد می‌نمایند. برگ‌های پتوس به صورت یک ترکیب زرد و سبز با طرحی سنگ مرمری زیبا می‌باشند که طرح هر برگ برای خود منحصر بفرد است. می‌توانید ساقه‌ها را به هر سمت و سویی که می‌خواهید هدایت کنید تا مسیر رشد و شکل‌دهی آن در کنترل شما باشد. گلدهی این گیاه در طبیعت است و در محیط خانه به ندرت گل به گل می‌نشیند. زیبایی پتوس در برگ‌های آن است.
 

 
پتوس یا پوتوس گیاهی برگ زینتی و آپارتمانی با نیاز‌های مراقبتی کم و پرورش آسان است، برگ‌ها قلبی شکل هستند. بسیاری ازگونه‌ها حالت بالارونده دارند و تا سقف بالا می‌روند. این گیاه توانایی تصفیه هوا را دارد و یکی از گیاهانی است توسط ناسا برای نگهداری در داخل منزل توصیه شده است.


 
شرایط نگهداری گیاه پتوس
 
دما:
گیاه پتوس‌ باید در دمای 10 درجه سلسیوس نگهداری شوند، اما بهترین دما برای آن‌ها، دمای اتاق، یعنی بین 18 تا 25 درجه است.
 نور: گیاه پتوس مقاوم به سایه است و آفتاب غیرمستقیم را می‌پسندد و آفتاب مستقیم برای پوتوس خوب نیست. نوع ابلق این گیاه، نیاز به نور کمی بیشتر برای تشکیل رنگیزه دارد. در صورتی که نور کافی دریافت نکند، برگ‌ها به سبزی گرایش پیدا می‌کنند.
 
خاک و کوددهی:
خاک مناسب پوتوس خاک سبک است، مخلوطی از پیت‌ماس، خاک‌برگ و ماسه، پرلیت بستر مناسبی برای پوتوس است. گیاه پتوس به مواد غذایی زیادی نیاز ندارد، اما از آنجای که مواد مغذی زیادی در خاک گلدان وجود ندارد، به صورت ماهانه یا هر دو ماه یکبار، آن‌ها را با کود گیاهان خانگی مناسب تغذیه کنید. توصیه می‌شود 3 گرم در لیتر کودهای محلول در آب و یا کود مایع هر 2 هفته 1 بار از فروردین تا آبان ماه به گیاه داده شود.


رطوبت و آبیاری:
پوتوس‌ها ترجیح می‌دهند بین وعده‌های آبیاری، خاکشان کاملا خشک شود بنابراین پس از خشک شدن عمق حدود ۶ سانتی‌متری خاک شروع به آبیاری کرده. توصیه می‌شود در فصل تابستان هر 5-4 روز 1 بار، در فصل زمستان هر 8-7 روز 1 بارآبیاری انجام گیرد. این گیاه رطوبت بالا را دوست دارد، اما از آن‌جایی که تحمل بالایی دارد می‌تواند حتی در محیط‌هایی با رطوبت کم نیز رشد کند.
 
تکثیر:
پتوس یکی از گیاهانی است که تکثیر آن با موفقیت بسیار همراه است. برای ازدیاد پوتوس به روش قلمه می‌توانید قطعاتی از قسمت‌های ضخیم ساقه را به طول ده سانتی‏متر جدا نموده و در آب قرار دهید، وقتی قلمه‏‌ها ریشه زدند آن‌ها را به گلدان منتقل کنید. بهار مناسب‌ترین زمان برای ازدیاد پوتوس است اما در آپارتمان هر زمانی می‏توان آن را تکثیر نمود. بهترین درجه حرارت برای ریشه‏‌زایی قلمه‏‌ها 21 درجه سانتی‏گراد است.
مقایسه 0 انصراف