لطفا چند لحظه صبر نمائید

معرفی گل خورشیدی


گل خورشیدی (Kaffir Lily)
گل خورشیدی گیاهی است همیشه سبز با برگ های خطی یا نواری شکل به رنگ سبز تیره براق است. ارتفاع این گیاه به حدود ۵۰ سانتی متر می رسد. ساقه گل دهنده در فصل بهار حدود ۱۰ تا ۲۰ عدد گل لوله ای تا قیفی شکل به رنگ نارنجی یا پرتقالی رنگ دارد. گل خورشیدی یک گل آپارتمانی است که در زمستان به هوای معتدل نیاز دارد. اما در تابستان می توان آن را بیرون پنجره گذاشت. پس از سه سال از زمان کاشت شروع به گل دادن می کند و گل های آن بادوام است. گل خورشیدی گیاهی بدون ساقه و دارای ریشه های ژوخه ای است. این گیاه به خاطر برگ های دایمی و نیزگل های آن پرورش داده می شود. گل خورشیدی دارای پیازی است که این پیاز یا غده فقط در گلدان کاشته می شود و پیاز آن کاملا به طور برجسته از ساقه مجزا نیست بلکه یک قسمت سفید رنگی است از ته ساقه به شکل پیاز.

 


این گیاه، هم‌خانواده‌ی گل آماریلیس (Amaryllis) است و گل‌های آن به شکل خوشه‌های شیپوری و در رنگ‌های نارنجی، صورتی، قرمز، زرد یا سفید هستند. این گل را می‌توانید در گلدانی کوچک بکارید و در معرض نور غیر مستقیم قرار دهید.
 
نگهداری و نیازهای گل خورشیدی:
از اوایل پاییز باید به گیاه آب کمتری داد تا این طول ساقه گل دهنده به ۱۵ سانتی متر برسد. سپس به میزان مناسب آب داده و آن را در حرارت ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد نگاه می داریم.بهتر است در مورد این گیاه برای آبیاری از آب مقطر استفاده شود.
 


پس از گل دادن باید خاک گلدان را عوض کرد و این عمل در اردیبهشت و خرداد ماه صورت می گیرید ولی می توان در بعضی سالها فقط قسمت سطحی خاک گلدان را تعویض نمود. اما باید مواظب بودکه به ریشه های متورم و گوشتی آن آسیبی نرسد. اگر گل ها را نچینید می‌توانید از گیاهان بذر گیری نمائید. معمولا حدود ۱۰ ماه طول می کشد که بذر ها برسند.
مقایسه 0 انصراف