لطفا چند لحظه صبر نمائید

معرفی گل نماتانتوس و شرایط نگهداری از آن


گل نماتانتوس از خانواده گل های بنفشه آفریقایی بوده و خود به تنهایی دارای ۳۰ گونه مختلف می باشد. نحوه رسیدگی و نگهداری به این گیاه در خانه های آپارتمانی بسیار راحت بوده و شاید یکی از دلایلی مهم در محبوبیت این گیاه در میان گل‌های آپارتمانی همین امر باشد.
 


نور کافی
برای گل نماتانتوس گل نماتانتوس از زیباترین گیاهان ریز نقش و همیشه سبز است که در تمام طول سال به جز فصل پاییز به گل می‌نشیند و جالب ترین و ظریف ترین گلها را تولید می‌کند. برگهای این گیاه کاملا گوشتی و براق است، رنگ برگها تیره بوده و به نور زیادی جهت رشد نیاز دارد. پس گلدان را در جایی قرار دهید که بیشترین نور ممکن به گیاه برسد. این گل اواخر تابستان که روزها کوتاه می شوند شروع به گلدهی می کند، بنابراین باید برای او تفهیم کنید که روزها در حال کوتاه شدن هستند! به همین جهت در ماههای شهریور، مهر و آبان گلدان را در راهرو منزل قرار داده و زمانی که گل داد به داخل خانه بیاورید.


دمای مناسب
برای گل نماتانتوس این گیاه علاقه ای شدید به هوای خنک دارد، از این رو گلدهی گیاه فقط در هوای خنک و پاییز انجام می شود. از این رو گیاه را در هوایی یکسان و گرم قرار ندهید. بهترین جا برای قرار دادن گیاه داخل راهرو، تراس و یا پشت پنجره بوده که گردش روز و شب و خنکای هوا را حس کند. توجه داشته باشید در فصول سرد و یخبندان گیاه به هیچ عنوان در فضای باز قرار نگیرد، زیرا احتمال یخ زدگی و از بین رفتن آن را در بر خواهد داشت.
 


خاک و کود مناسب
برای گل نماتانتوس بهترین خاک برای این گیاه همان خاک کاکتوس می باشد، زیرا جذب بالایی از رطوبت نداشته و دارای زهکشی مناسبی نیز می باشد. از خاک بنفشه آفریقایی با درصد پرلیت درشت بیشتری نیز می توانید بهره بگیرید. این گیاه در فصل تیر و مرداد در خواب فرو رفته و نیاز کمتری به کود دهی دارد، از این رو از اواخر تابستان، یک هفته در میان شروع به دادن کودهای کامل گلدهی با فسفر بنفشه آفریقایی کنید، زمانی که گل ها درآمد کود دهی را به ماهی یکبار کاهش دهید. آبیاری گل نماتانتوس چنین گل هایی که دارای برق و حالت چرمی بر روی برگ های خود دارند، در مقابل کم آبی مقاومت بالایی دارند. پس آبیاری این گیاه را زمانی انجام دهید که خاک آن کاملا خشک باشد، آب را نیز به قدری به گیاه بدهید که از زهکش پایین گلدان خارج شود.
مقایسه 0 انصراف